Posuvné dveře jsou hitem mezi architekty

Dveře jsou nedílnou součástí interiéru a dotváří celkový dojem z prostoru. Prakticky a účelně oddělují jednotlivé místnosti, dodávají pocit soukromí, svým designem podtrhují celkové vyznění interiéru a v případě posuvných dveří mohou kouzlit s místem a přinášet cenné decimetry navíc.

Proč vybrat posuvné dveře?

Hlavními důvody pro posuvné dveře jsou úspora místa, vytříbený design a pohodlná manipulace. Toto provedení je oblíbené u mnoha architektů a téměř každý nový projekt s nimi počítá. Využití najdou kromě oddělení místností i v situacích, kdy je nutno větší prostor rozdělit do více funkčních či soukromých zón. Chceme-li si pak vychutnat prostor jako celek, jednoduše dveře zasuneme do zdi a náš pohled nic neruší. Toto řešení se využívá například mezi kuchyní spojenou s obývací místností nebo mezi ložnicí a koupelnou.

Další plusové body získávají v úspoře místa v úzkých místnostech nebo na chodbách s více otvory, kde otočné dveře nelze použít. Jejich předností je i snadné užívání - jedná se o řešení bezprahové, bez nutnosti stiskání kliky, povětšinou s dodatečným tichým dorazem, který pohyb potřebný k dovření dveří dokončí za vás. Obecně je dodatečné osazení posuvných dveří snazší, nežli u jiných typů a v případě použití zavěšení v garnýži je lze osadit pouze do začištěného stavebního otvoru - bez zárubně. V neposlední řadě představují čisté designové řešení, které dá naplno vyniknout dveřnímu dekoru a jeho symbióze s kováním.

Dveře posuvné po zdi nebo do pouzdra?

Klasické dělení je na dvě varianty - dveře posuvné podél zdi (zpravidla zavěšené v garnýži s kolejnicí) nebo dveře posuvné do „zdi“ ve které je umístěno stavební pouzdro.

Každé z těchto provedení má své nesporné výhody i nevýhody. Dveře posuvné po zdi bývají zavěšené na kolejnici, která je krytá garnýží z materiálu, jaký si zákazník zvolí. Může mít stejný dekor jako dveře a zárubeň, ale existují i varianty kovové, např. novinkové provedení garnýže CAG do kompletu k zárubni FABI M, která je hliníková. Kovové garnýže jsou subtilnější a oblíbené u zákazníků, kteří cílí na designové minimalistické provedení. Posuv po zdi je možno realizovat ve všech prostorách, které mají dostatek místa na odjíždění křídla při otevření a mají rovné zdi. Výrobce vám dodá i atypické dveře, např. se zkosením pro případ jejich umístění do podkroví.


Dveře do stavebního pouzdra (Eclisse, JAP…)  jsou novějším řešením, mají lepší izolační vlastnosti a jednoznačně vedou po stránce designu. Jejich hlavní nevýhodou je fakt, že pouzdra, do kterých budou dveře zajíždět, se zazdívají do stěny již v průběhu stavby. Osazeny mohou být dveře jednokřídlé i dvoukřídlé, u nichž je mechanismus otvírání koncipován různě (synchron, teleskop).

Možností je nepřeberně, stačí si jen vybrat. Více informací o posuvných dveřích  tradičního českého výrobce s dvacetiletou tradici - CAG - Vám rádi poskytnou odborní prodejci na vzorkovnách výrobce nebo v síti prodejců.
04.06.2018 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444