Nové kotle ušetří až padesát procent plynu

Rozvod pitné vody pomocí měděného potrubí, předávání tepelných stanic v objektech a zařízení pro vytápění bytů bylo hlavní náplní diskusního klubu o vytápění a instalaci na mezinárodním veletrhu SHK. Zúčastnili se ho projektanti, montážní mistři, učňové s pedagogy i návštěvníci veletrhu.

Vladimír Valenta z Cechu topenářů a instalatérů ČR uvedl, že u nás existuje řada dobrých producentů kondenzačních kotlů, které jsou srovnatelné s renomovanými zahraničními výrobky. Pokud si je zákazník pořídí, může ročně ušetřit patnáct až pětadvacet procent spotřeby plynu. V některých případech, pokud byla stará technika ve špatném stavu – měla špatnou účinnost - dokonce padesát procent. „Pravda je, že každý kondenzační kotel proti klasickému stojí o padesát až osmdesát procent více. Lidé by měli zdarma požadovat od projektanta ekonomický rozbor a znát návratnost nového zařízení. Dobrá návratnost investice je do pěti let, naopak špatná nad deset let,“ upřesnil Valenta.
Podle něho by člověk neměl kupovat pouze kotel. Je vhodné poradit se i s několika montážními firmami a po uvážení zvolit vhodné řešení. „Je třeba dát si pozor na nevhodné vazby mezi prodejcem a montážní firmou, které někdy mohou vyplývat z tučných provizí,“ upozornil projektant.
Zajímavé byly informace odborníků z montáže rozvodů měděného potrubí na pitnou vodu. Potrubí musí v ČR vyhovovat přísným požadavkům z hlediska hygieny. Materiál má mít přesné chemické složení, nesmí obsahovat především olovo. Firmy, které se zabývají těmito pracemi, by si měly nechat předložit atesty materiálů, zda vyhovují normám. „Mohlo by se totiž stát, že zákazníkovi instalují měděné potrubí vhodné pouze pro rozvod vody pro vytápění. V tomto případě by klient mohl požadovat zdarma výměnu drahého měděného rozvodu,“ konstatoval Valenta. Je třeba dát si také pozor na průměr použitého potrubí. V malých průměrech dosahuje pitná voda (i horká) velké rychlosti a spoje v ohybech snadno podléhají kavitaci.
Diskutovalo se i o izolování měděného potrubí při rozvodu topení. Například topenářská trubka o průměru 50 milimetrů musí být opatřena stejně silnou izolací. Malá potrubí pod průměr 15 milimetrů by se pak správně neměla izolovat. Obal v těchto případech totiž teplo naopak odvádí. Podle normy musí být však i tento rozvod izolován.
16.04.2003 | mava

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

 • Grundfos s.r.o.

  Grundfos patří mezi největší výrobce čerpací techniky na světě. Ročně vyrobí přes 16 mil čerpadel. Největší podíl na výrobě mají oběhová čerpadla pro vytápění domácností a komerčních budov.

 • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

  STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.

 • JMP - Studio zdravého spaní®

  Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444