Na cestě k modernizaci českých budov

Ilustrační foto: BYDLENÍ.CZ

Ilustrační foto: BYDLENÍ.CZ

Novela zákona o hospodaření energií

Vláda na včerejším zasedání projednala novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov.

Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v parlamentu, představuje další krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v České republice.  Pomůže tak snížit domácnostem účty za energie, zvýší kvalitu bydlení a zároveň zlepší informovanost lidí o energetické náročnosti kupovaných či pronajímaných nemovitostí.

 „Vláda dnes schválila novelu zákona o hospodaření energií, která potvrzuje současný trend energeticky úsporného bydlení. Tento její krok je logickou odpovědí na neustále se zvyšující ceny energie a rostoucí poptávku po zdravějším vnitřním prostředí v budovách.“ řekl Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy, a dodal: „Šance pro budovy se podílela na přípravě novely zákona v pracovní skupině Ministerstva průmyslu a obchodu. Tento schválený návrh stavební průmysl určitě vítá.“

Cílem směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Abychom tohoto cíle dosáhli a zároveň zajistili stabilitu a předvídatelnost podnikatelského prostředí, Šance pro budovy prosazuje již dnes jasné stanovení postupných kroků v následujících letech, které nás k cílovému stavu dovedou (viz graf). To nový zákon splňuje. Tým ekonoma Miroslav Zámečníka přitom spočetl, že ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům budov bude – při poměrně konzervativním předpokladu 3% růstu cen energií – až 223 miliard Kč v průběhu 25 let. S vyšším růstem cen energií se přínos peněz do státní kasy navíc bude dále zvyšovat.

Schválená novela dále obsahuje novou povinnost nechat si zpracovat průkazy energetické náročnosti. Nechat pořídit si je bude tak muset každý, kdo bude chtít prodat nebo nově pronajmout nemovitost. Budoucí kupující či možný nájemce díky průkazu energetické náročnosti získá ověřená čísla, jaké mohou být jeho roční náklady na energie. Průkazy by navíc měly být jednoduché, jednoznačné a nepůsobit zbytečně velkou finanční a administrativní zátěž pro vlastníky budov ani pro stát. Toto by mělo být nastaveno v následné vyhlášce, kterou připravuje ministerstvo průmyslu.

K úspěšnému praktickému uplatnění novely Šance pro budovy také doporučuje, aby stát zvolil chytré finanční nástroje, které pomohou vlastníkům a investorům překonat největší bariéru pro zavedení energeticky úsporných opatření, kterou jsou jejich vysoké počáteční investiční náklady. Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu.

Zjednodušená grafika znázorňující vládou schválený návrh zavádění požadavků na energetickou náročnost budov (data se vztahují k termínu podání žádosti o stavební povolení či ohlášení změny stavby, u budov s téměř nulovou spotřebou se týkají budov střední velikosti od 350 do 1500 m2, menší budovy mají povinnost o rok odloženy, větších budov se přechod na tento standard týká o rok dříve). Zdroj: Šance pro budovyO iniciativě Šance pro budovy
Šance pro budovy je společnou iniciativou dvou významných odborných a profesních asociací z oboru úsporné výstavby budov. V roce 2010 ji založily Česká rada pro šetrné budovy (www.czgbc.org) a Centrum pasivního domu (www.pasivnidomy.cz), které zastupují přes 140 významných firem z celého hodnotového řetězce výstavby a renovací budov.

01.03.2012 | tz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

  Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., člen skupiny HELUZ GROUP, patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu, jako jediná je ryze česká. Vyrábí kompletní stavební systém HELUZ zahrnující obvodové i vnitřní cihelné bloky, včetně cihel s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu řady HELUZ FAMILY 2in1 pro nízkoenergetické a pasivní domy. Novinkou je PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilním vnitřním prostorem pro umístění venkovní stínicí techniky. Sortiment dále tvoří ploché překlady, keramické stropy, komínové systémy a speciální tvarovky. Je členem skupiny HELUZ GROUP.

 • Optimi, spol. s r.o.

  Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • ROCKWOOL, a.s.

  ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444