Letní vedra přežívají jen díky žaluziím

Rodinný dům dle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Předností domu je nejen prostorná zahrada, kde se dá hrát fotbal, ale také bioklimatická pergola a venkovní žaluzie od největšího českého výrobce stínění Climax.

Rodina ze Zlínska nejdříve bydlela v domě od babičky, se kterou dům také sdíleli. I přesto měli dlouhodobý sen o svém vlastním novém domě. Výběr lokality byl spíše náhodou a úsměvným příběhem než cíleným hledáním. „Můj kamarád hledal pozemek pro svou vlastní stavbu, a jelikož věděl, že se v regionu vyznám, své návrhy se mnou vždy probíral. Jeden pozemek se mi moc líbil. Věděl jsem, že je to krásné místo na rovině v centru vesnice, a přitom tam není vůbec vidět. Pro známého byl však pozemek zbytečně velký a pro mě ten pravý,“ vypráví majitel.
 
 
Na 300 m² stála původně stará stodola, kterou bylo třeba před zahájením stavby zbourat a pozemek zarovnat. Díky skvělému umístění domu s terasou situovanou na jihozápad dopřává prostor krásný výhled do okolních lesů a kopců, který působí uklidňujícím dojmem. Prostornou terasu zastiňuje a chrání hliníková pergola Espacio.

„Motoricky ovládané lamely do sebe dokonale zapadnou a z pergoly se tak stává dokonalý přístřešek po celý rok. Dešťová voda navíc odtéká do žlabu, který je schovaný v nosných nohách a není tedy vidět,“ říká Filip Šimara ze společnosti Climax, která je největším výrobcem stínicí techniky u nás a jejíž zastínění majitelé použili.

Půdorys domu si majitel navrhl sám a jinak svěřil celý projekt do rukou vsetínského architekta Jana Chlápka. Při projektování šlo o velmi úzkou spolupráci a díky jasné představě majitele a nosné spolupráci šel projekt velmi rychle a trval jen v řádech několika měsíců. Obě strany dokázaly své představy harmonicky zkombinovat. Architektovi se podařilo do stavby vnést několik zajímavých designových prvků. Například východní terasu, která dům krásně prosvětluje.
 

Čisté linie a útulnost dřeva

Zařizování interiéru měli manželé nejprve v plánu sami. Ovšem osud jim přihrál do cesty dalšího dobrého souseda, který je akademickým architektem. „Rádi si spolu dáme večer sklenku vína a při jednom takovém večeru jsem ho požádal, zda by se k nám mohl přijít podívat,“ vypráví majitel a pokračuje: „Za dva týdny mi k další skleničce přinesl i návrh a dnes jsem velmi šťastný za to, že jsme si jeho rady vzali k srdci, protože si skvěle poradil především se světlem. Několik návrhů nás skutečně ohromilo.“
 
 
Rodina je zastáncem čistých linií a jednoduchosti. Oba manželé mají rádi čisté bílé zdi, což se, jak sami říkají, se dvěma syny hrající přes zimu hokej v obývacím pokoji, těžko udržuje. V domě se i přesto rozhodli pro bílou v kombinaci se šedou doplněnou o prvky dřeva. Obývacímu pokoji proto dominují podhledy s přiznanými krovy, které místnosti dodávají na útulnosti.
 

Se stíněním bez klimatizace

Majitelé zastávají názor, že klimatizace v domě není potřeba, pokud máte kvalitní stínění. „Záleží, z jakých materiálů dům postavíte a jak je orientován. Je samozřejmě velký rozdíl mezi starým a novým domem. V našem dřívějším domě jsme při vysokých letních teplotách nebyli schopni spát. Nyní máme v domě díky stínění i přes léto krásných 23 stupňů,“ pochvaluje si majitel. Na oknech jsou venkovní žaluzie Z-90 Noval značky Climax zabudované do podomítkových schránek. Zatažené žaluzie brání pronikání slunečních paprsků do místnosti a chrání tedy i před teplem. Naklopení lamel umožňuje pokoj současně zastínit a větrat. A jelikož se v domě často větrá, jsou okna doplněná o sítě proti hmyzu. Většinou posuvné, protože doplňují prosklené plochy se vstupem na terasu.

V kuchyni jsou instalovány designové látkové rolety Zebra pro denní a noční použití, které se snadno udržují, a v koupelně a na toaletě kvůli zvýšenému soukromí roletky Orion. V pokojích, kde se spí, se stínění ovládá pomocí spínače a v ostatních užitných prostorách domu dálkovým ovladačem.
 
 

Zahrada pro malé fotbalisty

Jednou z dominant domu je krásná prostorná zahrada, která je zcela v režii manželky. Zahrada je rozdělena do části zeleninové, ovocné a části s okrasnými keři. Koncept zahrady vycházel z potřeby velkého zatravněného prostoru, který měl od začátku sloužit jako fotbalové hřiště pro majitele a jeho syny: „Prostor pro fotbal nám stačí, ale klidně bychom s klukama využili i větší plochu. To už by se ovšem manželce příliš nelíbilo,“ směje se majitel domu. Rodině s konceptem zahrady pomáhala jejich známá, která se specializuje na zahradní architekturu.

Dům má také několik technických specifikací. Kromě vlastní studny, která slouží k zavlažování zahrady, jsou nejzajímavější podomítkové okapy. Zpočátku měli majitelé problémem najít na Valašsku firmu, která si s tímto stavebním specifikem poradí. Jak už je ale pro rodinu typické, i tentokrát měli velké štěstí a okapy jsou stejně jako schránky pro venkovní žaluzie zapuštěné ve zdivu. Podlahové vytápění v domě šetří výdaje a v zimě si rodina užívá příjemné chvíle u krbu.
02.04.2019 | PR
  • CLIMAX

    Největší český výrobce žaluzií, rolet, markýz a sítí proti hmyzu. Vyvíjí, vyrábí a dodává široký sortiment venkovní a vnitřní stínicí techniky. Disponuje rozsáhlou sítí značkových prodejen, regionálních zástupců a smluvních partnerů, prostřednictvím kterých jsou výrobky instalovány v objektech konečných uživatelů, včetně přesného zaměření, montáže, i následného servisu.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444