
Ergonomická židle k pracovnímu stolu, u kterého strávíte mnoho hodin denně, by měla splňovat některá dnes již obecně uznávaná kritéria. Většinou si je můžete sami vyzkoušet a ověřit.
Na sedáku byste se měli cítit příjemně a měl by odpovídat tvaru vašeho těla. Měl by být alespoň o dva centimetry širší, než prostor, který potřebujete k usednutí. Neměl by být příliš dlouhý, aby vás netísnil v podkolení. Svůj význam má rovněž anatomický tvar sedadla, který lépe umožní rozložit váhu. Výška sedáku by měla být nastavitelná, ať už pneumaticky nebo mechanicky. Když se posadíte, měli byste mít kolena na úrovni sedáku nebo jen docela mírně pod ním a vaše nohy by měly pevně spočívat na zemi. Ve většině případů byste neměli potřebovat žádné opěradlo pro nohy. Ideální je, když lze výšku sedáku nastavit při sezení, protože tak dosáhnete nejpřesnějšího výsledku.

Máte-li se cítit pohodlně, i když jste nuceni sedět déle než hodinu, nemůže být sedák vyroben z materiálu, který se snadno deformuje - měl by být dostatečně pružný. Nevhodný anatomický tvar sedáku způsobuje nejen pocit nepohodlí, ale i únavy.
Nejste si jisti, zda má opěradlo podpírat vaše záda v různých pozicích? Odborníci tvrdí, že pohyb zad při sezení pomáhá udržovat páteř zdravou. Doporučovány jsou židle, které jsou schopny tento pohyb zad sledovat a nepřestávají vás podpírat. Pevná záda v jediné pozici nejsou pro delší sezení pokládána za vhodná. A potřebujete-li na své židli popojíždět, nejlépe se osvědčil podstavec s pěti patkami. Vyzkoušejte si, jestli se židle pohybuje hladce a volně a zda se snadno otáčí.
K zásadnějšímu řešení pak už zbývá jen otázka: područky anebo bez? Záleží na vašem pocitu a také na charakteru práce, protože područky mohou částečně omezovat pohyb paží. Pokud se pro oporu předloktí rozhodnete, nezapomeňte se ubezpečit, že je dostatečně široká, anatomicky vhodná, pružná, pohodlná s vhodnou výškou, popř. nastavitelnou vzdáleností.