Jaký zvolit způsob osoušení rukou nejen na toaletách

Sušení rukou po jejich umytí je nedílnou součástí hygieny například po návštěvě toalety. A zatímco
v domácnostech se k tomuto účelu obvykle používá klasický látkový ručník, na veřejných místech je
situace poněkud odlišná.

V kancelářích, podnicích, zdravotnických a školských zařízeních, restauracích a dalších provozech, všude tam se lze většinou setkat s jedním z následujících třech rozšířených způsobů sušení rukou:

1. Jednorázové papírové utěrky/ručníky
2. Elektrické vysoušeče
3. Látkové ručníky
 
Která z těchto metod je nejlepší? Bohužel, jasná odpověď na tuto otázku neexistuje. Přestože se
tomuto tématu, ať už z pohledu hygieny či ekologie, věnuje řada vědeckých studií, ani ty se
nedokážou vždy jednoznačně shodnout.
 

Papírové utěrky/ručníky

Papírové ručníky se nachází v zásobníku, který se obvykle připevňuje na stěnu. Mohou být uloženy buď v roli, nebo jsou jednotlivé kusy poskládané na sobě.

K dostatečnému usušení rukou spotřebuje člověk průměrně 2 papírové ručníky, ale ne každý s nimi umí pracovat efektivně. K dosušení pokožky totiž postačuje i pouhý 1 ručník, pokud dotyčný nejdříve zhruba 12 x zatřepe rukama. Naopak u skládaných papírových ručníků se často stává, že mnozí omylem vytáhnou celý jejich štos. V takovém případě je řešením bezdotykový podavač.

Papírové ručníky jsou nejčastěji dvouvrstvé, mohou být vyrobeny z recyklovaného papíru. Také již použité ručníky lze následně recyklovat, a to odvozem na kompost či do bioplynové stanice.

Zásobníky na papírové ručníky je nutné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby utěrky
doplňovat. Pamatovat je třeba i na vynášení košů, které si rychle plní.

Mnoho vědeckých studií považuje tento způsob vysoušení rukou na veřejných místech za nejvíce
hygienický, k zastáncům tohoto názoru patří například tým anglických vědců na University of
Westminster. Dochází totiž ke snížení bakterií na rukou až o 75 %, a protože se patogeny při
vysoušení prakticky nešíří do okolí, je rovněž minimální riziko kontaminace prostředí toalet či
umýváren.
 
Výhody a nevýhody ve zkratce:
+ pravděpodobně nejvíce hygienické
+ lze pořídit utěrky z recyklovaného papíru
+ možnost následné recyklace
+ nízké pořizovací náklady
 
− riziko plýtvání
− náročnější na údržbu
 

Elektrické vysoušeče

Také elektrické vysoušeče se obvykle upevňují na stěnu, ale tím podobnost s předchozí metodou
končí. V současnosti existují v zásadě dva druhy těchto zařízení:
 
1. Tradiční horkovzdušné vysoušeče
Fungují na principu kombinace tepla a proudění vzduchu, vodu z rukou stírají a zároveň je suší. Jsou cenově dostupné, avšak ty nejjednodušší modely disponují slabým proudem vzduchu, proto může trvat osušení rukou až 40 sekund.
 
2. Moderní tryskové vysoušeče
Jejich podstatou je silný proud neohřátého vzduchu, který vodu s rukou pouze stírá, avšak efektivně. Ruce jsou suché již v přibližném rozmezí 12 až 20 sekund.
 
Právě novější verze elektrických vysoušečů je v posledních letech kritizována. Podle některých
vědeckých experimentů může dojít k paradoxnímu navýšení množství bakterií na rukou, a to na
dlaních i polštářcích prstů. Diskutované je i riziko takzvané křížové kontaminace bakterií, které jsou
při sušení roznášeny údajně až do vzdálenosti 2 metrů.
 
Nutno však podotknout, že pokročilé modely jsou opatřeny UV sterilizačními diodami a HEPA filtry. Elektrické vysoušeče jsou také pozitivně hodnoceny z pohledu ekologie, jelikož je pro ně typická nízká uhlíková stopa.

Jednotlivé zařízení se liší svou hlučností, ta se pohybuje přibližně od 50 dB až po takřka 90 dB.Výhody a nevýhody zkratce:
+ považovány za ekologické
+ téměř bezúdržbové
− obecně vyšší hlučnost
− méně hygienické
 

Látkové ručníky

Ani látkové ručníky nejsou passé. Nejčastěji je možné natrefit na některou z následujících variant:
 
1. Klasický ručník
Na méně frekventovaných místech se lze stále ještě setkat s klasickým látkovým ručníkem zavěšeným na poutku. Lidé jej používají po sobě, proto bývá silně kontaminovaný bakteriemi a viry. Na druhou stranu je ekologický, jelikož ho stačí vyprat a opětovně použít.
 
2. Malé ručníčky
Někde jsou připraveny na sobě poskládané látkové ručníky malých rozměrů. Lidé je nepoužívají po sobě, každý se totiž po usušení ihned hodí do připraného koše na prádlo. Tato metoda je hygienická, ale pochopitelně není vhodná do větších provozů.
 
3. Rolovací ručníky
Role látkového ručníku je uložena v dávkovači. U manuálního zařízení je třeba zatáhnout, poté člověk dostane vlastní kus látky. Také bezdotykový model vydá pouze čistou část ručníku, kterou po použití okamžitě stáhne. Zásobník je dvoukomorový, aby byla důsledně oddělená použitá a čistá část role. Rolovací ručníky jsou obvykle hodnoceny kladně z hlediska ekologie i hygieny. Samotný ručník je určen až pro 100 cyklů praní.
 
Výhody a nevýhody ve zkratce:
+ z hlediska ekologie vychází dobře
+ hygienické (vyjma klasických ručníků)
− nutnost praní
− vyšší nároky na údržbu

 

Pár slov na závěr

V souvislosti s pandemií Covid-19 se staly metody vysoušení rukou aktuálním tématem. Na eliminaci virů a bakterií z povrchu rukou má značný vliv nejenom důkladné mytí správnou technikou, ale rovněž jejich pečlivé osušení. I po umytí rukou na nich totiž viry a bakterie zčásti zůstávají. Z tohoto pohledu vychází nejlépe použití papírových ručníků. Ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu jsou proto papírové ručníky doporučeným způsobem osušení rukou.
30.09.2021 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • LIFETECH s.r.o.

  LIFETECH dodává pro bazény od cca 10 m 3 do cca 120 m 3 vlastní ozonizační komplety, pro větší a veřejné bazény ozonovou technologii a technologii ozon/UV. Navrhuje a vyrábí také ozonizační zařízení pro úpravny pitných a minerálních vod, pro čističky odpadních vod, pro dezinfekci, čištění a dezodorizaci vzduchu a dezinfekci povrchů. K výrobkům firmy se řadí i kosmetika - vysoce ozonizovaný olivový olej Lifex. Produkce firmy je orientována na privátní uživatele, veřejný sektor i průmysl. LIFETECH je výhradním distributorem multifunkčních van neoQi pro ČR a SR.

 • GEBERIT spol. s r.o.

  Skupina Geberit je lídrem na evropském trhu sanitárních produktů s globální působností. Geberit funguje jako ucelená skupina s velmi silným lokálním zastoupením ve většině evropských zemí a poskytuje prvotřídní kvalitu v oblasti sanitárních technologií a koupelnové vybavení.

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • Los Kachlos s.r.o.

  Los Kachlos je od roku 1996 významný český prodejce obkladů a dlažeb a výhradní dodavatel předních španělských i italských výrobců. Ve značkových showroomech v Praze, Brně, Zlíně, Uherském Hradišti a Bratislavě jsou k vidění obklady do koupelny , obklady do kuchyně , dlažby do interiéru i venkovní dlažby v nejrůznějších stylech a formátech a zejména té nejvyšší kvalitě.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444