Jak vybrat zastiňovací techniku?

Na dotaz odpovídá Jan Žižlavský ze společnosti ISOTRA. Stínicí technika obecně slouží, jak lze soudit dle názvu, k zastínění vnitřních nebo vnějších prostor, a to ať už se bavíme o rodinných domech, nebo komerční sféře. Prvotní rozhodnutí se opírá o skutečnost, zdali uvažujeme o exteriérovém, nebo interiérové zastínění – každé z nich má své přednosti a výhody.

Jaké jsou výhody vnitřní a vnější stínicí techniky?

Exteriérové zastínění, kam lze zařadit např. venkovní žaluzie, venkovní rolety, markýzy, screenové rolety, nabízí vysoký stupeň ochrany před slunečním zářením, snižuje hladinu venkovního hluku, nabízí účinnou ochranu soukromí a poskytuje vysoký termoregulační efekt dle zvoleného typu. Interiérové zastínění obecně představuje elegantní a funkční doplněk interiéru. Můžete si vybrat klasické interiérové žaluzie, žaluzie ovládané sluneční energií, látkové rolety, japonské stěny, plissé atp. Ideálním způsobem zastínění je kombinace venkovního zastínění s např. látkovými systémy.

V čem tkví přednosti vnitřních žaluzií, jistě u nich nejde jen o design?

Interiérové žaluzie jsou alternativou k ostatním typům interiérové a exteriérového zastínění. Mezi obecné vlastnosti můžeme zařadit ochranu před oslněním, regulaci intenzity osvětlení, ochranu soukromí. Pro konečného uživatele pak interiérové žaluzie nabízí omezení tepelných ztrát oknem, možnost výběr dle šířky lamel a materiálového složení, možnost elektrického ovládání a napojení na řídicí systémy. Žaluzie slouží také k pasivnímu chlazení prostřednictvím odrazu sluneční energie od lamel žaluzie v letním období a naopak představují prvek pasivního topení prostřednictvím ohřevu lamel v zimních měsících.


Venkovní i vnitřní žaluzie mají tedy velký vliv na omezení tepelných ztrát oknem. Máte k dispozici nějaký konkrétní číselný údaj, až kolik procent energie se ušetří oproti nezastíněnému domovu?

Požadované parametry zejména exteriérové stínicí techniky jsou zcela zřejmé – omezení teploty interiéru v letním období, resp. snížení úniku tepla v zimním období. Obecně se udává, že při využití stínicí techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu).

Více inspirace na www.isotra.cz nebo www.isotra.cz/blog.
06.05.2019 | PR
  • ISOTRA a.s.

    ISOTRA je technologickým lídrem v oblasti stínicí techniky nejen v ČR, ale i ve světě. Na trhu působí již od roku 1992. Vlastní vývojem a výrobou tvoří interiérové i exteriérové žaluzie , předokenní venkovní rolety , látkové rolety , solární žaluzie , plisse , japonské stěny , screenové rolety , sítě proti hmyzu , markýzy , verandy a v neposlední řadě pergoly .


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444