Jak se žije s tepelným čerpadlem v domě na horách

Rodinný dům se nachází  v obci Nové Hamry v nadmořské výšce 750 metrů.  V domě bydlí 4členná rodina, která si pro vytápění novostavby vybrala tepelné čerpadlo. Jak vypadají finanční výdaje během provozu?

Při plánování nového bydlení se rodina rozhodla pro novostavbu, která bude šetrná k životnímu prostředí a energeticky nenáročná. Volba padla na bungalov s pultovou a zelenou vegetační střechou.

Otázku vytápění rodina řešila na základě doporučení a referencí z již realizovaných staveb v okolí, jejichž majitelům se pro nízké provozní náklady osvědčilo tepelné čerpadlo.

Rodina se nakonec rozhodla pro tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea s 300litrovým nerezovým bojlerem - vnitřní jednotka WH-SDF12C9E8, venkovní jednotka WH-UD12CE8 a 300l nádrž WH-TD30E3E5. Jednotky jsou propojeny 9m měděným potrubím. Cena realizace zvoleného řešení byla 216 580 Kč (182 000 Kč bez DPH).Mimo topnou sezónu je rodinný dům příležitostně vytápěn pomocí krbové vložky umístěné v obývacím pokoji.

Náklady v číslech

Dům byl zkolaudován v roce 2012 a od té doby může rodina porovnávat finanční výdaje, které se rok od roku snižují. Do nákladů zahrnujeme topení, ohřev teplé vody, veškeré elektrické spotřebiče v domě - pračku, sušičku, indukci, elektrickou troubu, osvícení, klimatizaci a běžné další domácí spotřebiče.

Po realizaci si provoz domu v roce 2013 vyžádal náklady 37 176 Kč s DPH (spotřeba NT 10,980 MWh a VT 1,123 MWh). Náklady v roce 2014 byly 29 589 vč. DPH (spotřeba NT 10,166 MWh a VT 1,066 MWh).


Další technické údaje rodinného domu v obci Nové Hamry

 • Zastavěná plocha 240 m2, obytná plocha 200 m2,
 • při stavbě byly použity duté cihly 36,5, zateplení 16 cm minerální vaty,
 • plastová okna s aluklipem a izolační trojsklo,
 • podlahové topení, otopné žebříky v koupelnách, rekuperace vzduchu a klimatizace.
27.02.2017 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

  IVT je specializovaný dodavatel švédských tepelných čerpadel vzduch/voda, země/voda a vzduch/vzduch, určených pro vytápění a ohřev teplé vody v rodinných domech, školách, sportovních areálech a komerčních budovách.

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444