Jak se staví dřevostavba

Foto www.rdrymarov.cz

Foto www.rdrymarov.cz

Plánujete stavbu domu? Uvažujete o dřevostavbě, ale stále se nemůžete rozhodnout, jestli není přece jen lepší zděný dům? Informace o výhodách a nevýhodách jsou v katalozích nebo na internetu snáze dohledatelné, jaké jsou však osobní zkušenosti jejích majitelů?

Přečtěte si rozhovor s mladým párem, který se rozhodl pro dřevostavbu od stavební firmy RD Rýmařov. Zjistěte, jak byli se stavbou spokojeni a jak se jim nyní v dřevostavbě žije.

Výběr rodinného domu není záležitost na pár let, ale na celý život, proto předpokládám, že jste se delší dobu rozhodovali, zda bydlet ve zděném domě nebo dřevostavbě. Který faktor vás ve výběru nejvíce ovlivnil?

Martin:  Mou ženu nejvíce ovlivnil fakt, že výstavba trvá jeden měsíc. Mě nejvíce ovlivnila má žena. Vzhledem k naší pracovní vytíženosti jsme chtěli mít se stavbou co nejméně starostí a jednoho generálního dodavatele na celý dům. Což se nám s RD Rýmařov povedlo.
 
Michaela: S ohledem zpět musím dodat, že montovaná dřevostavba byla dobrá volba minimálně s ohledem na realizaci. V tomto oboru se denně pohybuji a je pravdou, že v mém případě určitě platí rčení o kovářově kobyle. Rychlost a především to, že jsme měli vše od jednoho dodavatele mi umožnilo soustředit se na detaily. Špinavá práce tentokrát zbyla na někoho jiného:) Úspora času nebyla jen v samotné stavbě. Už samotná příprava nám ušetřila spoustu času tím, že jsme řešili vše na jednom místě. S naším časovým vytížením bychom snad jinak stavět ani nezačali.
 

Další, velmi důležitá záležitost je výběr firmy. Proč vaše volba padla právě na RD Rýmařov? 

Byly to především velmi pozitivní reference našich sousedů, kteří již delší dobu bydlí v Nově 101. Následovaly další, stejně tak dobré, reference po návštěvě dvou Locusů 119C. Myslíme, že kontakt se spokojenými majiteli je lepší než jakákoliv reklama.

Vybrali jste si typový projekt domu Locus 119C, ale protože jste, Michaelo, architektka, chtěla jste do podoby vašeho budoucího domu zasahovat. Jak rozsáhlé byly vaše požadavky a jak se k tomu firma RD Rýmařov postavila?

Michaela:
Rozhodli jsme se pro typ domu, který nám v zásadě vyhovoval, což nám umožnilo příliš velké změny nedělat. Nicméně ze strany RD Rýmařov nebyl s jakoukoli změnou problém a vše dopadlo podle našich představ. Musím říct, že velkou výhodou bylo, že jsme si s manželem již dost dlouho dopředu ujasňovali, co od domu chceme. Rozhodně pak bylo jednoduší provést změny projektu najednou a stačila nám v podstatě jedna schůzka s projektantem. To samé platilo i o konečné specifikaci. Nejprve jsme si ujasnili většinu rozhodnutí mezi sebou a na samotné konečné specifikaci jsme již pouze ladili detaily.
Nespornou výhodou dřevostaveb je jejich rychlost výstavby. RD Rýmařov slibuje výstavbu domu do měsíce. V mnoha lidech by to mohlo vzbuzovat i pochybnosti. Sledovali jste i vy, jak vám dům  roste před očima? Jak dlouho výstavba domu Locus trvala? 
 
Ano je to skutečně tak, do měsíce bylo hotovo. Stavět se začalo 1. listopadu a předávalo se kolem 25. Na stavbu jsem docházel několikrát denně a byla radost sledovat jak jde chlapům práce od ruky.
 
Určujícím faktorem pro výběr domu je bezpochyby jeho cena. Často se ale setkáme s cenou domu na klíč, který ve skutečnosti na klíč není. RD Rýmařov nabízí Locus 119C na klíč za cenu 2 524 250 Kč s DPH, byla taková i reálná cena?
 
Smluvní cena byla 100% dodržena, termín též.
V domě bydlíte 3 měsíce, to znamená, že jste se nastěhovali na začátku zimy. Jistě tedy dokážete říci, jak jste s dřevostavbou spokojeni v topné sezóně. Potvrzují vaše zkušenosti s dřevostavbou všechny uváděné výhody, naplnila vaše očekávání? 

Martin: 
Máme 9kW elektrický kotel a dá se říci, že se 
potvrdilo to, s čím jsme počítali. Za 3 měsíce jsme celkem spotřebovali 4MWh, což je nějakých 12 000,-. Počítám tedy s ročními náklady kolem 30 000,- za elektřinu. Pokud to tak opravdu dopadne, budu spokojen. Na druhou stranu musím říct, že topíme na 20,5°C 6 hodin denně, jinak na 18°C. Což je pro mě dostačující a ženě jsem koupil svetr. 

Michaela: Musím dodat, že zatím nemáme nainstalovaná krbová kamna s výměníkem, se kterými počítáme a máme na ně vše připraveno. Takže do budoucna bychom měli využít k vytápení domu a ohřevu vody i tento alternativní zdroj, což nám snad v příších topných obdobích umožní udržet v domě příjemný tepelný komfort bez extrémně vysokých účtů za elektřinu.

Dokážete po 3 měsících bydlení v dřevostavbě říct, že byste neměnili?

Vhledem k tomu, co úsilí nás ten dům stál, tak bychom ho nevyměnili. Ale předpokládáme, že Vaše otázka byla směřována trochu jinam. Po 3 měsících je na takovýto závěr ještě brzy, zda byla dřevostavba dobrá volba budeme zjištovat ještě dlouho.
21.03.2013
  • RD Rýmařov s. r. o.

    Za 50 let působení na stavebním trhu jsme realizovali více než 25.000 staveb rodinných i bytových domů a developerských projektů. Naše energeticky efektivní dřevostavby splňují veškeré podmínky moderního způsobu bydlení.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444