Jak opravit kapající kohoutek rychle, levně a vlastníma rukama

Začala vám protékat páková baterie? Příčinou může být zrnko písku nebo nánosy vodního kamene, které způsobily prasknutí kartuše uvnitř baterie. V takové chvíli není nutné volat instalatéra ani kupovat nový drahý kohoutek. Plně postačí vyměnit pouze kartuš, kterou pořídíte za pár korun. Přinášíme vám praktický návod, jak to zvládnout svépomocí do 30 minut.

Kartuš slouží k směšování teplé a studené vody podle pohybu páky a odvedení vodního proudu do ramínka baterie. Novou kartuš (neboli vršek či hlavu) ideálně pořizujte podle té staré, abyste měli jistotu, že půjde použít právě do vaší baterie. Existuje řada různých typů kartuší. Nejlepším řešením je proto vzít s sebou do železářství starou kartuš nebo ji alespoň vyfotit. Výběr správného typu to značně urychlí a zjednoduší.

Vyměnit kartuš zvládnete sami – pouze v 10 krocích! Stačí se držet návodu:


1. Uzavřete přívod vody. Otevřete páku baterie, otočte jí úplně doprava a úplně doleva a nechte odtéct přebytečnou vodu.

2. Ostrým předmětem nebo nehty sejměte malý kryt (rozlišovač) s označením teplé a studené vody. Malým otvorem prostrčte imbus klíč nebo šroubovák a povolte (pohybem proti směru hodinových ručiček) šroubek uvnitř.

3. Opatrně pohybem vzhůru vysuňte páku.

4. Rukou nebo kleštěmi opatrně povolte ochrannou vnější matici (kryt). Při manipulaci kleštěmi je vždy lepší danou část zabalit do hadru nebo něčeho podobného, jinak ji můžeme poškrábat nebo přímo zničit.

5. Pomocí gola sady, stranového klíče nebo siko kleští povolte matici kartuše.

6. Vytáhněte starou kartuši z baterie. Zkontrolujte, jestli v těle baterie nejsou cizí předměty, které by mohly novou kartuš poškodit.

7. Ujistěte se, že se na nové kartuši nachází těsnění. Pokud jste si koupili kartuši, která má v horní části širší kužel, je potřeba vytáhnout těsnicí pouzdro zevnitř páky.

8. Vsuňte novou kartuši do baterie. Je nutné nasměrovat drážky ve spodní straně kartuše do příslušných otvorů uvnitř baterie. Mírným pootočením si ověřte, že kartuš správně sedí.

9. Nyní pokračujte v opačném pořadí a všechny části opět vraťte na místo a upevněte.

10. Pusťte přívod vody. Ověřte si, že baterie funguje v pořádku a voda teče pouze ramínkem baterie.


Výměna kartuše v pákové baterii není žádná věda. S naším návodem se vám to určitě povede.

Zorientovat se v jednotlivých dílech pákové baterie vám pomůže toto schéma.

16.09.2020

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • KORADO a.s.

  Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

 • Los Kachlos s.r.o.

  Los Kachlos je od roku 1996 významný český prodejce obkladů a dlažeb a výhradní dodavatel předních španělských i italských výrobců. Ve značkových showroomech v Praze, Brně, Zlíně, Uherském Hradišti a Bratislavě jsou k vidění obklady do koupelny , obklady do kuchyně , dlažby do interiéru i venkovní dlažby v nejrůznějších stylech a formátech a zejména té nejvyšší kvalitě.

 • GEBERIT spol. s r.o.

  Skupina Geberit je lídrem na evropském trhu sanitárních produktů s globální působností. Geberit funguje jako ucelená skupina s velmi silným lokálním zastoupením ve většině evropských zemí a poskytuje prvotřídní kvalitu v oblasti sanitárních technologií a koupelnové vybavení.

 • LIFETECH s.r.o.

  LIFETECH dodává pro bazény od cca 10 m 3 do cca 120 m 3 vlastní ozonizační komplety, pro větší a veřejné bazény ozonovou technologii a technologii ozon/UV. Navrhuje a vyrábí také ozonizační zařízení pro úpravny pitných a minerálních vod, pro čističky odpadních vod, pro dezinfekci, čištění a dezodorizaci vzduchu a dezinfekci povrchů. K výrobkům firmy se řadí i kosmetika - vysoce ozonizovaný olivový olej Lifex. Produkce firmy je orientována na privátní uživatele, veřejný sektor i průmysl. LIFETECH je výhradním distributorem multifunkčních van neoQi pro ČR a SR.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444