Jak na výběr koberce

Mnoho lidí v dnešní době při výběru podlahové krytiny dává přednost parketám, plovoucí podlaze či dlažbu. Po období stagnace se ovšem jako součást moderního interiéru dostává opět na výsluní koberec. Je totiž jedním z nejpříjemnějších podlahových povrchů s výbornými izolačními vlastnostmi.

Koberec navíc představuje výrazný designový prvek, který dokresluje celkový vjem z místnosti a navozuje v bytě útulnou atmosféru. Jak ale vybrat ten správný?

Nejprve je třeba si odpovědět na otázku, proč si vůbec chceme koberec pořídit – je-li to čistě kvůli jeho dekorativní funkci, anebo kvůli jeho praktickému využití. Z toho pak vyplývá výběr materiálu, hustota vlasu a barva koberce. Dalším aspektem výběru koberce jsou jeho izolační schopnosti. Koberec totiž dobře tlumí otřesy a udržuje teplo v místnosti, takže se skvěle hodí například do dětského pokoje. Posledním kritériem je, zda zvolit koberec celoplošný nebo kusový.
Materiál

Klíčovou vlastností nového koberce je jeho materiál. K výrobě většiny koberců se používá kombinace přírodních a syntetických vláken. Spojením nejlepších vlastností obou materiálů vznikne vysoce odolná, trvanlivá a pružná pokrývka podlahy. Další oblíbený materiál přestavují umělá vlákna, nejčastěji reprezentovaná polyamidem, polypropylenem či polyesterem. Tato vlákna se používají pro výrobu tzv. zátěžových koberců, které jsou určeny hlavně do kanceláří, komerčních prostor, ale také do chodby či haly obytného domu. Za nejkvalitnější materiál pro výrobu koberců považujeme vlnu,která je velmi příjemná na dotek a pyšní se dlouhou životností. Na rozdíl od syntetických materiálů ale není antialergenní, takže není vhodná pro alergiky a osoby s dýchacími obtížemi. Jedinou nevýhodou vlněného koberce je jeho vyšší pořizovací cena.

Hustota a výška vlasu


Hustota vlasu ovlivňuje životnost vašeho koberce. Obecně platí přímá úměra mezi počtem vláken na metr čtvereční a odolností. Pro vysoce zatěžované prostory, zejména tedy do kuchyně, na chodbu, do obývacího pokoje a do dětského pokoje, volíme raději koberec s vyšším počtem vláken na metr čtvereční. Zcela opačně potom přistupujeme k výšce vlasu. Koberce s vysokým vlasem jsou totiž náročnější na údržbu, protože se v nich zachycují nečistoty, proto je volíme spíše do ložnice a do pracovny, kde je koberec méně namáhán a kde si chceme dopřát pohodlný došlap.
Barva a vzor

Z pohledu bytového designu je při nákupu koberce asi nejdůležitější správný výběr barvy a vzoru koberce. Obojí by mělo korespondovat s vybavením místnosti, kam chceme koberec položit. Pokud kupujeme koberec do již zařízeného pokoje, vybíráme spíše decentní vzory a jemnější barvy. Koberec s výrazným motivem se totiž obtížně kombinuje s nábytkem. Při výběru koberce do pracovny či do jiných komerčních prostor volíme raději jednobarevný koberec bez zdobení.

Letošní ročník veletrhu bytového textilu Heimtextil 2010 ve Frankfurtu nad Mohanem ukázal, že letos se trendy v oblast koberců příliš nemění. Stálicí jsou koberce s geometrickými tvary nebo bohatě zdobené koberce evokující zámecké komnaty. Mezi letošními trendy nechybí ani výrazné květinové vzory.
Dětské koberce

Specifickou kategorií jsou dětské koberce. U těch hraje dominantní roli vzor. Na dnešním trhu je možné vybírat z široké palety barevných koberců s oblíbenými postavičkami z pohádek, zábavnými hrami nebo plány měst, na kterých si děti dokonale vyhrají. Dětské koberce by měly být vyrobeny z kratšího hustého vlákna a především nezávadného materiálu. Důležitým faktorem u dětských kusových koberců je pogumovaná – protiskluzová podložka, která zabrání nepříjemným úrazům.

Aby vše ladilo

Jestliže zařizujeme nový byt, nejprve koupíme koberec, a pak teprve vybíráme nábytek a další doplňky. Bez nadsázky lze říci, že koberec dokresluje vzhled celého pokoje a sjednocuje barvy v něm, čímž vytváří barevný základ pro další textilní doplňky, například pro závěsy. Výběrem barvy a vzoru koberce dokážeme ovlivnit optickou velikost pokoje. Mějme na paměti, že tmavé barvy a výrazné vzory prostor opticky zmenší, světlé barvy a nenápadné vzory naopak místnost zvětší. Barvy kolem nás ovlivňují naši psychiku, tmavé odstíny působí smutně a ponuře, světlé naopak místnost i mysl pozitivně rozjasní. I tento aspekt bychom měli při výběru koberce zvážit.

Z hlediska údržby se do méně frekventovaných místností domu či bytu doporučuje použít koberec s nižším vlasem a tmavšího odstínu. Do vícebarevného koberce se jakákoli nečistota snadno schová, a proto je velmi praktické položit takový koberec do obývacího pokoje a do dětských pokojů, kde ke znečištění dochází nejčastěji.

Článek vznikl ve spolupráci s internetovým obchodem Nabytek-forliving.cz.
06.08.2010

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • JMP - Studio zdravého spaní®

    Značkové matrace a rošty pro dospělé, děti, alergiky, seniory, vysoké váhové kategorie, široká nabídka postelí a ložnic, rozkládací postele, polštáře a přikrývky – to vše najdete v JMP Studiích zdravého spaní® v Praze, Brně a Valašském Meziříčí.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; fax: 532 154 452; info@bydleni.cz https://www.bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444; Fax.: 541 558 442