Jak chránit dům před sněhem

Základem všeho je škodám předcházet.  Nejdůležitější je samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny. Podle klimatických oblastí je třeba na střechu instalovat patřičné bezpečnostní prvky. Na tento problém by se samozřejmě mělo myslet již v projektu.

Projektant by měl navrhnout takovou protisněhovou ochranu, která odpovídá klimatu v dané lokalitě. Do 400 m n.m není třeba protisněhová ochrana. V oblastech mezi 600 a 900 m n. m je třeba instalovat speciální rozrážeče sněhu a zachytávače v podobě desky nebo tyčového zátarasu (Lindab Protectline).


Z jednoho centimetru sněhu vznikne přibližně jeden milimetr vody. Kubík čerstvého sněhu váží asi 100 kg, starý mokrý sníh je dokonce 3krát těžší. Největší nebezpečí pro střechy budov nastává, když napadne více než půl metru sněhové pokrývky. Za většinu škod může právě tání sněhové vrstvy a její sesuv ze střechy, kdy dochází k poškození okapů, říms, klempířských prvků a někdy i střešní krytiny. Nánosy sněhu nutné zavčas ze staveb odstraňovat. Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence – tedy protisněhová ochrana.

Zlatým pravidlem každé stavby či rekonstrukce je pořizovat ucelený systém, abyste předešli případné nekompatibilitě se střešní krytinou a následnému zatékání. Každopádně při nákupu vždy vyžadujte atest a záruky, hory jsou jednoduše nevyzpytatelné.


Bližší informace může zákazník získat také na www.lindab.cz nebo na telefonu +420 233 107 200 a faxem +420 233 107 250.

Co byste měli vědět:

• Do 400 m n.m není třeba protisněhová ochrana. V oblastech mezi 600 a 900 m n. m je třeba instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu.
• Sněhové zábrany je důležité umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. Ocelové protisněhové rozražeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé ploše střechy. (Lindab Protectline)

• Nejvhodnější, léty prověřená, krytina na horské objekty jsou hladké falcové pásy  s minimem spojů. Hladký povrch krytiny umožňuje plynulé sjíždění sněhu. Ten pak dlouhodobě nezatěžuje krov, což je důležité zejména u starších objektů. (Lindab Seamline)

• Vybírejte pouze bezúdržbový materiál. Laciný materiál nemusí v konečné fázi být laciný – připočteme-li náklady na ošetřování a cenu barvy. Střešní systémy z pozinkovaného plechu s ochrannou barevnou vrstvou z HB polyesteru jsou dokonale prověřeny šedesáti lety drsného skandinávského klimatu.  (Lindab Seamline, Lindab Topline)
• Při výběru okapového systému v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je podstatná především pevnost. Nejlépe se hodí okapy z pozinkovaného plechu s bezúdržbovou úpravou (LindabRainline). Použitelné jsou i měděné či titanzinkové, plastovým se však určitě vyhněte.
• Okapový systém na horách má jinou technologii montování. Žlaby i svody se umísťují hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou tak chráněny před sesuvem sněhu. Další možností je rozmrazovací systém. Sada na cca 12 m žlabů  - dráty, čidla 220V, čidlo, zabudované – stojí kolem 2 500Kč.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444