Fasádní obklady: správná estetická i praktická volba

V posledních letech stoupla obliba využití fasádních obkladů jak na rodinných domech a v bytech, tak i na komerčních stavbách. Je totiž množství důvodů, které hovoří právě pro jejich použití.

Fasádní obklady vs. klasické omítky
V porovnání s klasickými omítkami, které se na fasády většinou využívají, jsou totiž fasádní obklady výrazně odolnější. Díky použití kvalitních betonových směsí pro jejich výrobu se jejich trvanlivost pohybuje v řádech několika desítek let, a to nejen trvanlivost funkční, ale také vzhledová. Odolávají i extrémním vlivům počasí a zachovávají si svou barevnost. Není problém, aby tak zůstaly krásné a chránily budovu i po několika generacích.

K dalším nesporným přednostem patří zejména cena. V porovnání s přírodními obkladovými materiály, jako je kámen, břidlice nebo dřevo jsou totiž betonové imitace levnější a dokonce více odolné. I jejich údržba je velmi snadná a vzhledově je nelze od pravého přírodního obkladu téměř rozeznat.
Magicrete – osvědčená kvalita
Při rozhodování o typu a značce fasádních obkladů můžete narazit na českého výrobce a prodejce MAGICRETE, který nabízí produkty fasádního obložení vyráběné vlastní technologií. Dlouholetým působením na trhu betonových produktů a vývojem vysoce kvalitních betonových směsí se výrobky MAGICRETE řadí mezi špičku. 
Jaké typy fasádních obkladů MAGICRETE nabízí
Sortiment českého výrobce MAGICRETE je široký a obsahuje obklady imitující kámen, pálené cihly i dřevo. To vše ze špičkových betonových směsí, čímž je zajištěna odolnost, stálost a také snadná údržba těchto fasádních obkladů.
 
Umělý kámen
Fasádní obklady z umělého kamene patří mezi velice oblíbenou variantu. Velmi detailně jsou schopny napodobit strukturu takových přírodních materiálů, jako je břidlice, štípány mramor, pískovec, opuka a množství dalších. Navíc jsou k dostání v mnoha barevných odstínech, takže uspokojí i náročnější požadavky na vzhled. Oproti přírodnímu kameni je ovšem levnější a také lehčí. Lépe se s ním proto pracuje a lze ho použít také kontaktně na zateplené fasády.

Výhodou obkladů z umělého kamene je také velmi snadná aplikace. V závislosti na konkrétním typu umělého kamene jsou tyto fasádní obklady obvykle koncipovány jako skládačka, jejíž díly na sebe navazují a skládají se těsně vedle sebe. Není je pak potřeba spárovat. Montáž tak zručný člověk zvládne i svépomocí.
Tím, že kámen imitují tak dokonale a přitom nabízejí vyšší životnost za nižší cenu, jsou správnou volbou, jak domu dodat moderní atraktivní design. K údržbě potřebujete pouze tlakový čistič, kterým jednou za čas fasádní obklady z umělého kamene omyjete od prachu a nečistot. 
Cihlové pásky 
Kromě přírodního kamene lze z betonových směsí vytvořit také naprosto věrné kopie obkladových cihel. Cihlové pásky jsou ovšem pouze tenké obklady, které tvoří svrchní vrstvu zdi. 
Oproti standardním lícovým cihlám jsou cihlové pásky o mnoho lehčí, tedy manipulace s nimi je opět snadnější a mají proto širší využití také v interiérech. Nabízí s v široké škále barev a provedení, od imitace klasické pálené cihly se standardním rozměrem 28 cm až po výrazně strukturované ručně vyráběné cihly menších formátů. V porovnání s klasickými cihlami jsou betonové cihlové pásky mnohem levnější alternativou. Při použití cihlových pásek se nemusíte bát ani mrazu. Odolávají mu stejně jako intenzivnímu slunečnímu žáru, neztrácejí barvu ani působením UV záření.
 
Pokud byste přesto chtěli využít raději lícové cihly, připlatíte si více, než za cihlové pásky. Cena proto hraje opět v jejich prospěch. Údržba je podobně jako u obkladů z umělého kamene nenáročná. Při použití v interiérech lze cihlové pásky snadno očistit vysavačem s kartáčovým nástavcem. Cihly jsou tradiční materiál, který dodává budovám atraktivní nadčasový design a jsou příjemnou volbou jak na fasády, tak například na obložení stěn ke krbu v interiérech.
Obkladové panely
Třetí možností, kterou MAGICRETE nabízí, jsou obkladové panely imitující dřevo. Dřevo je velice žádaným přírodním materiálem, jehož cena se dnes ovšem pohybuje poměrně vysoko, nehledě na to, že ve venkovním prostředí působením povětrnostních podmínek velice trpí a bez pravidelné údržby ztrácí svou krásu a zdravý vzhled. 
 
Obkladové panely z betonové směsi jsou ovšem vysoce odolné a dřevo imitují naprosto dokonale, takže mohou být bez problému využívány v exteriérech bez ohledu na mráz, vlhko či sluneční záření. Zachovávají si stále svůj vzhled. Přitom jsou cenově dostupnější alternativou, jak získat „dřevěný“ vzhled, který bude po několik desítek let stále stejný. V nabídce MAGICRETE si lze vybírat mezi vzhledem přírodního smrku a dubu v různých barevných odstínech.
MAGICRETE obklady nabízí univerzální využití
Veškeré obklady ze sortimentu MAGICRETE lze kromě exteriéru, využívat také ve vnitřních prostorách. K moderním interiérům dnes už poměrně často patří právě dekorativní obložení, ať už v dekoru kamene, cihel nebo dřeva. Atraktivní obklady stačí aplikovat třeba jen na jednu stěnu nebo její část. Velmi často bývají betonové obklady v interiéru používány na stěny za krby, kde díky svým vlastnostem mohou odolat zvýšeným teplotám, brání šíření požáru, a jsou navíc snadno omyvatelné od případných nečistot a sazí. 
 
V otázce zateplení domů a komerčních objektů mohou hrát veškeré obkladové materiály ze sortimentu MAGICRETE také svou roli. Díky jejich relativně nízké hmotnosti a snadné montáži je totiž lze využívat také na zateplené fasády a to bez nutnosti jakéhokoli závěsného systému. Mohou se za použití speciálního lepidla přímo kontaktně aplikovat za zateplovací fasádní systém. Tím pak dotvářejí zateplení domu a tvoří svrchní krycí vrstvu, která dům chrání před nepříznivými vlivy počasí.
 
Pokud byste měli zájem výrobky MAGICRETE vyzkoušet, dají se sehnat pouze u specializovaných prodejců, které ovšem najdete po celé republice. 
12.09.2013 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444