Exotický teakový nábytek a jak o něj pečovat

Nábytek z teakového dřeva dodá vašemu interiéru punc exotiky a luxusu. Teak pochází z tropických deštěných lesů s vysokou vlhkostí – díky tomu je dřevo extrémně odolné a tvrdé a je napuštěno přírodními silicemi odpuzujícími přebytečnou vlhkost.

Jaké jsou výhody nábytku z teakového dřeva a jak se o něj správně starat, aby vám dlouhá léta vydržel? Odpověď přinášíme v následujícím článku.
 

Odolnost, tvrdost, robustnost

Teakové dřevo je přirozeně napuštěno silicemi, je proto efektivně chráněno před vlhkem, díky čemuž do sebe toto dřevo nevsakuje vodu. Z tohoto důvodu se teak tradičně používá k výrobě lodí a výborně se hodí také k výrobě různých venkovních posezení, jelikož je méně náchylné k tvorbě řas a plísní a nábytek vám tak dlouho vydrží nejen vevnitř, ale i venku přes zimu. Zároveň se u něj nemusíte obávat napadení škůdci, dřevomorkou nebo plísní.

Teakové dřevo je obecně velice tvrdé, pevné, pružné a trvanlivé. Díky svým vlastnostem se výborně hodí k výrobě robustního nábytku, jako jsou desky stolů, knihovny, ale i sochy. Zároveň má nádhernou strukturu a unikátní medovou barvu, která se liší podle půdy a úhrnu srážek – každý kus je tedy naprostý originál. Barva nábytku se navíc postupem času mění na působivou stříbrošedou. Svým jedinečným a elegantním vzhledem vás teakové doplňky přenesou rovnou do Indonésie.
 

Vhodná péče o nábytek z teaku

Na rozdíl od jiných dřevin se teak neošetřuje lakem, každopádně je zapotřebí mu dodávat teakový olej, který se postupem času vypařuje. Pokud by došlo k přílišnému vysušení, může dřevo popraskat a zvyšuje se riziko ztráty odolnosti vůči vlhkosti. Bez ochrany se navíc barva změní rychleji z medové na stříbrošedou. Vašemu nábytku a doplňkům z teaku je tedy vhodné věnovat alespoň sporadickou pozornost a zhruba jednou za rok je přetřít teakovým olejem nebo použít jiné speciální přípravky určené přímo na teakové dřevo. Venkovní vybavení je náchylnější na změny než interiérové doplňky a nábytek, pokud jim ale věnujete dostatečnou péči, vydrží vám na zahradě až osmdesát let.
 
 
Kromě napuštění teakovým olejem je možné doplňky z teaku chránit mořením nebo speciálním ochranným přípravkem. Při napuštění teakovým olejem je nutné počítat s tím, že dřevo olej nasaje a jeho barva ztmavne, přičemž původní barvy už posléze nelze znovu dosáhnout. Zamýšleného vzhledu můžete každopádně dosáhnout mořením – tento proces často dodá nábytku z teaku vzhled letitého dřeva. Speciální ochranný přípravek ochrání daný odstín na povrchu nábytku, nebo naopak dřevu barevnost vrátí, pokud postupným vysycháním zešedlo.

Nábytek z teakového dřeva obecně platí za luxusní a elegantní doplněk do každého interiéru. Prohlédněte si nabídku předních českých prodejců indonéských doplňků a vyberte si teakové dekorace, ze kterých ucítíte pravého ducha Bali.
24.05.2022 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • Výrobce Stylového nábytku ASTO

  Nabízí přes 150 druhů solitérů z masivu buku. Nábytek je vhodný pro vstupní haly, kanceláře, pracovny, jídelny, obývací pokoje, ložnice a další místnosti.

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • SEDAČKY A POSTELE s.r.o.

  Firma se zabývá expresní výrobou sedacích souprav na míru vašeho bytu, nebo prodej hotových z vlastní modelové řady. Zhotoví vám rozměry na přání včetně atypů. Výběr se vyznačuje širokou škálou potahových materiálů. Zařizování interiérů firem. Dodávky po celé ČR za jednotnou cenu.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444