Elektrické vytápění je efektivní a úsporné

Hliníkový radiátor Zehnder Fare Tech

Hliníkový radiátor Zehnder Fare Tech

Navzdory medvědí službě, kterou v polovině 90. let prokázala této alternativě vytápění nepovedená státní podpora přímotopů, elektrické vytápění dnes představuje plnohodnotnou variantu pro zlepšení tepelného komfortu vašeho domova. Navíc s obrovskou přidanou hodnotou zejména v oblasti ekonomické nenáročnosti a výraznému přínosu pro zdravé vnitřní prostředí budov.

Význam této alternativy navíc stoupá ruka v ruce s blížícím se termínem uplatnění směrnice o stavbě domů s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. EPBD 20-20-20). Jednoznačným trendem je výstavba domů s minimální energetickou ztrátou, o to důležitější je tedy správně se rozhodnout, jak tuto energii na vytápění získávat a využívat co nejefektivněji. Elektrické radiátory, které poskytují ekologický, zdravý a nízkonákladový zdroj tepla, patří mezi tzv. lokální topidla, bez centrálního domovního zdroje (kotle).

Stáhněte si katalog elektrických radiátorů
Pokud se rozhodujete o nejvhodnějším systému pro váš dům, důkladně zvažte všechny možnosti. „V budovách s nízkou spotřebou energie, zejména v pasivních domech, se vzhledem k malé tepelné ztrátě nevyplatí investovat do teplovodního vytápění, tepelných čerpadel a podobně. Nejekonomičtějším řešením jsou elektrické radiátory,“ říká Jiří Štekr, vedoucí českého zastoupení švýcarského výrobce designových radiátorů Zehnder, „Třeba jeden na sušení ručníků do koupelny a jeden bytový plochý radiátor na výšku, vydávající příjemné sálavé teplo.“

Dostupnost zdroje

Standardním zdrojem pro topnou soustavu v našich rodinných domech je plyn. Zatímco na mnoha zajímavých pozemcích určených pro výstavbu rodinných domů (dvojnásob to platí u starších domů určených pro rekonstrukci) ale není ani dnes běžným standardem plynová přípojka, přívod elektřiny je základní podmínkou pro kolaudaci stavby určené k bydlení. Při vytápění elektrickými radiátory není třeba žádných nákladných zásahů do domovní rozvodné sítě, stačí dostatečně dimenzovaná domovní elektroinstalace.

Vstupní náklady

Zejména ve srovnání s tepelným čerpadlem (které, mimo jiné, rovněž pro své bezchybné fungování využívá elektrickou energii) a dalšími centrálními zdroji tepla s teplovodním nebo teplovzdušným rozvodem, jakými jsou třeba plynový kondenzační kotel, kotel na tuhá paliva (automatický kotel na biomasu nebo uhlí), vynikne při investici do lokálních elektrických topidel rozdíl v pořizovacích nákladech. Výše vstupní investice řádově v mnoha desítkách až stovkách tisíců korun při tepelném čerpadle je v případě vytápění elektřinou řádově nižší a blíží se zmíněné konkurenci v oblasti plynových kotlů, potažmo kotlů na tuhá paliva. Ceny lokálních elektrických topidel (radiátorů), jsou přitom nižší než ceny lokálních topidel na jiná paliva (plynové „vafky“, krbová vložka).

Hliníkový radiátor Zehnder Alura Tech
Ocelový článkový radiátor Zehnder Charleston
Ocelová plochá otopná stěna Zender Roda

Ekonomika provozu

Nejčastějším argumentem proti využití elektřiny jakožto energetického zdroje pro vytápění je údajná ekonomická náročnost provozu. I vzhledem k výše uvedenému (malé energetické ztráty současných domů), není v moderních domácnostech spotřeba energie při využití elektrických radiátorů nikterak vysoká. Navíc takováto domácnost, vzhledem k množství vyrobené a spotřebované energie, využívá zvláštní dvoutarifové sazby, které zajišťují nižší náklady na odebíranou elektřinu. V závislosti od konkrétního návrhu domácí otopné soustavy pak může zákazník využívat 8-16 hodin denně nízkého tarifu, který distributor elektrické energie rozděluje do 5 časových úseků, z nichž žádný nesmí být kratší než 1 hodina. Dvoutarifový systém tedy znamená zvýhodnění těch domácností, které mají spotřebu elektrické energie vyšší než domácnosti využívající jiný typ tepelného zdroje. 

Jednoduchá instalace a regulace

Jejich instalace je nenáročná a při dodržení základních instrukcí výrobce i rychlá a bezpečná. Další velkou výhodou elektrických radiátorů je rychlá a přesná regulace – reagují velmi rychle na uživatelské změny, ať už prostřednictvím termostatického, manuálního, nebo dálkového ovládání. Velmi jednoduché je i jejich zapojení do systémů tzv. chytré domácnosti (smart homes), jsou tedy velmi dobře připravené čelit současným trendům v této oblasti.

Inovované elektrické radiátory Zehnder odpovídají požadavkům nového nařízení na EcoDesign, platného pro od 1.1.2018. Mají:
1. Spotřebu elektrické energie v pohotovostním (stand-by) režimu ≤ 0,5 Watt,
2. Týdenní časový program pro zabezpečení tepelného komfortu a úspory nákladů na vytápění,
3. Detektor otevřeného okna pro automatické vypnutí radiátoru, pokud je otevřené okno. Po zavření okna se vytápění vrátí zpět do předchozího režimu. Na obrázku radiátor Zehnder Vitalo Spa.

Ekologie

Podíl výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů se neustále zvyšuje – na rozdíl od otopných soustav s využitím tepelných zdrojů spotřebujících fosilní paliva, představuje tento typ vytápění výrazně ekologičtější variantu. Ve srovnání s tepelnými zdroji na tuhá paliva, která se rovněž mohou pochlubit nízkou cenou topného média, se při jejich tomto typu vytápění neuvolňují do ovzduší žádné exhaláty či pevné části spalin (např. popelový prach).

Zdraví

Pokud jde o zdravotní aspekty, obzvláště vynikne vlastnost sálavého tepla, jehož významný podíl elektrické radiátory obsahují. Na rozdíl od tzv. konvekčního vytápění (třeba klasickými radiátory a konvektory), kde zdroj tepla ohřívá vzduch v místnosti, sálání znamená šíření tepla z tepelného zdroje formou infračervených paprsků. To se při dopadu na jiné pevné těleso mění na tepelnou energii a toto těleso ohřívá. Tělesem je v tomto případě i člověk v interiéru. Díky této vlastnosti nedochází k proudění teplého a chladného vzduchu v místnosti, a tudíž ani k víření nežádoucího všudypřítomného prachu, což ocení zejména alergici či majitelé domácích mazlíčků. Jelikož se sálání šíří v místnosti rovnoměrně od tepelného zdroje, nedochází v různých místech k rozdílům v pocitové teplotě a není nutné „přidávat“ na termostatu požadovanou teplotu (různé zdroje uvádějí, že každý stupeň nad 20 °C znamená nárůst spotřeby energie o 6%). 


Asymetrický elektrický radiátor Zehnder Forma Asym umožňuje pohodlné nasunutí ručníků ze strany.
Elektrický koupelnový radiátor Zehnder Metropolitan Spa upoutává moderním plochým vzhledem a velkorysými otvory, usnadňující zavěšení a sušení ručníků a osušek.
Radiátor Zehnder Vitalo Spa vyniká organickým tvarem, inovativní technikou a energetickou účinností.

Proč topit elektrickými radiátory? Argumenty v kostce:

Dostupnost – elektrická energie je běžně dostupná, pro instalaci stačí dostatečně dimenzovaná rozvodná síť.
Nízké investiční náklady – pořizovací náklady elektrických sálavých topidel jsou nižší než ceny lokálních topidel na jiná paliva. Pro jejich provoz nepotřebujete komín.
Šetří prostor – pro provoz elektrických radiátorů není potřeba do domácnosti umísťovat centrální zdroj tepla (kotel, tepelné čerpadlo), sklad paliva (uhlí, biomasa, dřevo) ani zmíněný komín.
Jednoduchá instalace – elektrické radiátory fungují po zapojení do sítě bez nutnosti dalších zásahů uživatele.
Životnost – elektrické radiátory neobsahují pohyblivé části náchylné na opotřebení
Ekonomický provoz – díky speciálním tarifům distributorů lze odebírat elektrickou energii ze sítě výrazně levněji
Zdraví – elektrické radiátory mají významnou složku tzv. sálavého tepla: dochází k přímému ohřevu předmětů bez víření prachu
Snadná regulace – elektrické radiátory lze regulovat nezávisle i společně. Na změnu reagují okamžitě, s minimální setrvačností.

Více informací na www.zehnder.cz.

Zdroj fotografií: Zehnder
28.05.2018 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444