Co to je, když se řekne rekuperace

Bytový dům s lokálními rekuperacemi

Bytový dům s lokálními rekuperacemi

Když přijde řeč na téma rekuperace, stále se lze u mnoha lidí setkat s názorem, že s ní do svého nového domu nepočítají, případně její pořízení nikdy ani nezvažovali. Z dalšího hovoru však vyplyne, že vlastně ani přesně neví, co rekuperace vlastně je a k čemu slouží. Přitom se jedná o jedinečný způsob, jak v moderních či zateplených stavbách zajistit zdravé mikroklima a ušetřit přitom náklady na energie.

Pokud nedostatek znalostí na toto téma projeví laik, dá se to ještě pochopit. V případě, že rekuperaci odmítá architekt či projektant, už je na pováženou, zda se skutečně jedná o odborníka.
 
Hitem posledních let je zateplování, především bytových domů spočívající ve výměně oken a instalaci zateplovacích izolací obvodových stěn. Z tepelně-technického hlediska je to samozřejmě žádoucí směr, ale bohužel, když se řekne „zateplíme“, mělo by se dodat, že mimo snížení spotřeby energie na vytápění musíme vyřešit i vnitřní mikroklima v obytných místnostech. To znamená odvádět znehodnocený vzduch a na jeho místo přivádět čerstvý venkovní, aby se dalo v domě zdravě žít.
 
Starší domy, ať rodinné nebo bytové, které se stavěly před rokem 2000, zpravidla problém s větráním neměly. Je to zejména proto, že okna byla  většinou natolik netěsná, že i při jejich uzavření docházelo k „nechtěné“ výměně vzduchu. To bylo v podstatě v pořádku, protože znehodnocený vzduch, obsahující vlhkost a kysličník uhličitý se přirozeně nahrazoval venkovním, přičemž z domu s ním odcházelo i teplo.

Nová těsná okna a dveře řeší problém s únikem tepla, ale znehodnocený vzduch nemá bohužel kudy odcházet a větráním okny přicházíme o hlavní výhodu zateplení - z domu se ztrácí teplo. Je tedy jen otázkou času, kdy se začne na oknech v zimě srážet vodní pára, což je neklamnou známkou, že je něco v nepořádku. Zvýšená vlhkost při nedostatečném větrání vytváří podmínky ke kondenzaci vody na chladných místech u oken nebo v rozích místností, což je příležitost ke vzniku plísní a výskytu bakterií, které produkují toxické látky, škodlivé lidskému organismu. Důsledkem toho jsou pak choroby a alergie, kterých z nevědomosti o tomto nebezpečí stále přibývá.
 
Pohledy na fasády RD s kryty rekuperací
 
Pokud si chceme zajistit zdravé vnitřní prostředí a přitom neplatit vysoké náklady za vytápění, je třeba výměnu vzduchu v interiéru řešit řízeným větráním, které se odborně nazývá rekuperace vzduchu. To funguje tak, že z místností je odsáván znehodnocený vzduch z činnosti osob, který obsahuje již zmíněnou vlhkost, ať z mytí, praní, sušení prádla, vaření a také dýchání, v kombinaci s vydechovaným kysličníkem uhličitým, vypouští se ven z domu a na jeho místo se nasává čerstvý, filtrovaný vzduch. Ten se ve výměníku rekuperační jednotky ohřívá tepelnou energií ze vzduchu z domu odváděného, která se vrací s účinností až 90% zpět do domu. Tím se zajišťuje účinné větrání a minimalizuje ztráta tepla, takže se šetří náklady na topení. Takto provedené větrání zajistí, že v topné sezóně se prakticky vůbec nemusí otevírat okna a při tom je téměř bezztrátově vyvětráno, přičemž se vyhneme tvoření plísní, množení bakterií a chorobám souvisejícím se špatnou výměnou vzduchu.
 
Málokdo ví, že rekuperace se dá úspěšně využívat i mimo zimní období, kdy se v domech netopí. Na jaře a na podzim, když jsou příjemné venkovní teploty, je jistě vhodné větrání s využitím pootevřených ventilačních křídel oken. Ovšem v případě, že máme doma alergika na pyl, může kvalitní rekuperace výrazně usnadnit zvládání jeho potíží tím, že při ventilaci zachytí na jemných filtrech jemné pylové částice obsažené ve vzduchu.
 
Je dobré vědět, že kromě pylu nepustí rekuperační jednotka do domu ani vnější hluk, což dnes už dobře ví i hygienické stanice, které v případě zvýšené venkovní hlučnosti (ulice s hustou dopravou, železnice, hluk z průmyslových závodů apod.), předepisují v odůvodněných případech povinnost instalovat rekuperační jednotky a použít okna bez možnosti otevírání.
 
Pohled na vnitřní kryt rekuperace
V letním období, kdy jsou denní venkovní teploty vysoké, rekuperace přispívá k udržení příjemného vnitřního klimatu. Přes noc necháme chladnějším venkovním vzduchem provětrávat obydlí a ráno, než stoupne venkovní teplota, uzavřeme všechna ventilační okenní křídla.
 
Teplý ohřátý venkovní vzduch se tak nedostane do domu, přičemž přísun čerstvého venkovního vzduchu opět zajistí rekuperační jednotka. Tentokrát se však nasávaný vzduch ochladí vzduchem odcházejícím z domu. Není to sice klimatizace, ale jedná se o velmi levný a hlavně účinný způsob, jak udržet vnitřní klima na příjemné pokojové teplotě.
 
Kvalitní rekuperace má ještě jednu mimořádnou vlastnost, o které se příliš neví. Jsou lokality, kde se v menším nebo i větším množství vyskytuje přírodní radioaktivní plyn radon. Ten je, jak uvádí odborná literatura, všudypřítomný, někde více, někde méně. U novostaveb se dělá před výstavbou měření výskytu radonu, kdy je při překročení předepsaných hodnot nutné provést protiradonová opatření k omezení rizik.
 
Radon se často vyskytuje i ve stávajících objektech, ať již proniká z půdního podloží, nebo se uvolňuje z některých stavebních materiálů, které se dříve používaly. Zde je rekuperace tím nejefektivnějším způsobem, jak snížit jeho koncentraci a s tím související zdravotní rizika - větráním a bez energetických ztrát.
 
Pokud jste se dočetli až sem, pak už jistě víte, co to rekuperace je, proč se ve starší výstavbě nepoužívala a proč dnes její význam, s ohledem na způsob energeticky úsporné výstavby a zateplování budov, stoupá. Je chybou, že dosud není její použití naprostou samozřejmostí i mnohý stavební projektant její použití nenavrhne s tím, že „větrat stačí oknem“.
 
To bývá také častým argumentem firem, které zateplení domů provádějí a vědomě ponechávají domy po realizaci jejich osudu. Není výjimkou, na což bohužel přicházejí uživatelé bytů až časem, že se objeví problémy s plísní. Dodatečné řešení je však problém, zvlášť pokud na zateplení je od dodavatele záruka.
 
Zde by jistě měl sehrát svou nezastupitelnou roli roli stavební úřad, který by bez vyřešení řízeného větrání neměl vydat stavební povolení. Tím by bylo dosaženo zdravého mikroklimatu v obytných místnostech a také snížení ztrát tepelné energie špatným větráním otevřenou ventilací v topné sezóně.
 
Vnější a vnitřní kryt lokální rekuperace
 
Teď už víme proč používat rekuperaci, ale musíme vědět jak a jakou. Ve své podstatě jsou dva druhy rekuperací.
 
Jedné se říká centrální, což je zařízení obsahující rekuperační výměník a ventilátory. Těmi se z celého objektu odsává znehodnocený vzduch, který prochází přes výměník mimo objekt a na jeho místo z vnějšího prostředí nasává čerstvý vzduch, který rovněž prochází výměníkem s tím, že se ohřívá nebo ochlazuje odváděným vzduchem. Od tohoto zařízení s rekuperačním výměníkem se přes vzduchotechnická potrubí odsává - ale také přivádí - vzduch, zpravidla do všech místností.
 
K tomu, aby se tato potrubí někam „schovala“ se pak dělají dvojité stropy, nebo jiná opatření, která je esteticky ukryjí. S ohledem na proudění vzduchu se v potrubích usazuje prach, který je nezbytné v rámci údržby odstraňovat, což bývá někdy problematické.
 
Druhé rekuperaci se říká decentrální nebo také lokální. Má stejnou funkci - řízeně a ekonomicky vyměňovat znehodnocený vzduch a nahrazovat jej čistým. Nepotřebuje však žádné vzduchotechnické potrubí, čímž se vyhneme komplikacím, které v této souvislosti mohou nastat u centrálních rekuperačních jednotek. Právě proto byly tyto rekuperační jednotky vymyšleny a dnes se s úspěchem instalují. U lokálních jednotek se rozlišují dva typy.
 
Jeden má vestavěný skutečný protiproudý rekuperační výměník a druhý má místo rekuperačního výměníku zabudované akumulační tělísko, přes které střídavě prochází odváděný vnitřní vzduch, po krátké době se pak změní směr proudění vzduchu a zpět se nasává venkovní vzduch. Je to levnější varianta, ale jednotky musí pracovat v páru, propojují se vodiči a o účinnosti rekuperace by se dalo diskutovat.
 
Teď už víte, že bez kvalitní rekuperace by se stavět, zateplovat a rekonstruovat byty nebo domy neměly. Stále více lidí si pořizuje rekuperaci i do nových domů, kde se na zdravé a úsporné větrání prostě zapomnělo nebo do starších domů, kde si přejí zlepšit vnitřní mikroklima a současně ušetřit náklady na teplo, ať už pochází z jakéhokoliv zdroje. Naštěstí už osvěta v této oblasti pokročila natolik, že rekuperace se stává naprostou samozřejmostí a prozíravé stavební firmy ji do novostaveb instalují jako běžné vybavení.
 
Více informací najdete na stránkách www.termokomfort.cz brněnské společnosti TERMO KOMFORT s.r.o, která má v tomto oboru zkušenosti a má co nabídnout. Najdete ji Národním stavebním centru EDEN (areál BVV), Bauerova 491/10, 603 00 Brno, kde můžete rekuperace vidět a slyšet v reálném provozu.
26.07.2018 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444