Chytrý dům krok za krokem

Pokud zvažujeme stavbu domu, měli bychom začít plánovat jeho automatizaci už v projektové fázi. Chytré bydlení, odborněji řečeno systémová elektroinstalace, je součástí elektroinstalačního projektu. Tak jako v případě stavebního projektu, kdy si rozmýšlíme kolik místností potřebujeme, jak budou veliké a rozmístěné, je potřeba obdobnou úvahu provést i u našich požadavků na automatizaci.

Co všechno chci ovládat, jaké mají být automatické funkce, kde a kolik ovladačů či zásuvek potřebuji - to vše jsou zásadní otázky. Pojďme si to tedy projít krok za krokem.
 

Krok č. 1 – Co vlastně chci automatizovat?

Jak již bylo nastíněno v úvodu, musíme si důkladně rozmyslet, které funkce domu chceme zapojit do systémové elektroinstalace a mít tak možnost je nejenom ovládat, ale především dle námi navolených požadavků je nechat pracovat samostatně, což je právě podstata automatizace domu. Připomeňme si jen pár akcí, kdy dům se stará o nás a ne my o něj. Určitě bychom uvítali, kdyby se při příchodu domů automaticky rozsvítilo v předsíni, spustilo se topení na vyšší teplotu, závěsy se zatáhly a začala hrát oblíbená skladba. Anebo naopak. Opouštíme dům, zmáčkneme jedno tlačítko a zhasnou se všechna světla, vypnou vybrané spotřebiče a zaklapnutím dveří se za námi zamkne. Zbavíme se tak dotěrných myšlenek, jestli je žehlička vytažená ze zásuvky, jestli je zamčeno nebo na jakou teplotu je nastavený termostat.
 

Krok č. 2 - Projekt

Projekt může dodat vybraná elektroinstalační firma (pokud to umí), elektroprojektant nebo, v případě společnosti HDL Automation s.r.o., která dodává už vlastní systémy automatizace budov, se lze obrátit přímo na její projektanty, kteří projekt vypracují a doporučí vyškolenou partnerskou elektroinstalační firmu pro montáž. Výhodou navrženého postupu je soulad mezi výrobcem, projektantem a realizátorem. Projektant s praxí v oblasti chytrých budov ohlídá vzájemnou provázanost a možnost integrace jednotlivých autonomních systémů zabezpečení, vytápění atd. V dané fázi je nasnadě si ujasnit, zda zvolíme kabelový nebo bezdrátový systém, neboť rozvody datové sběrnice jsou samozřejmě součástí projektu. Důležitou vstupní informací je také to, zda budeme chytrou domácnost ovládat přes aplikaci v mobilu nebo nástěnnými ovládacími panely. Nevylučuje se ani varianta použít oboje.
 

Krok č. 3 – Realizace

Elektroinstalační firma by měla dle projektu zajistit nákup jednotlivých prvků automatizačního řešení. Většinou už projekt bývá napasován na určitého dodavatele. V případě systémové elektroinstalace s distribuovanou logikou, tzn. modulární systém bez centrální jednotky, kdy se parametrizuje každý prvek systému samostatně, si lze vybrat z okruhu poskytovatelů dané technologie. Daný systém navíc umožňuje doplňovat prvky postupně, tzn. rozložit investici v čase, ovládat v první fázi jen osvětlení a vytápění, další funkce typu stínění, zabezpečení zaintegrovat později. Společnost HDL Automation v rámci podpory svých partnerů řeší i technickou pomoc na stavbách.
 
 

Krok č. 4 – Záruka a pozáruční servis

Systémy automatizace budov mají standardní dvouletou záruku. Spolehlivá elektroinstalační firma a dodavatel se o zákazníka starají i poté a informují ho o možných vylepšeních systému. Závěrem lze doporučit si projít nejenom technická řešení, ale i reference a nechat se inspirovat.
 
Více informací naleznete na www.hdl-automation.cz.
09.02.2022 | PR
  • HDL Automation s.r.o.

    HDL Automation s.r.o. zastupuje na českém, slovenském, polském a maďarském trhu globální značky HDL, Myjordomus, CasaTunes, smart:)things, IQRC, RAYSGEM, HOTEZA, MATRIX SYSTEM a další. Dodává škálu produktů od jednotlivých prvků až po kompletní automatizační systémy budov – řízení osvětlení, vytápění, stínění, zabezpečení, ventilace, klimatizace, měření spotřeby energií ... Stabilní postavení HDL Automation s.r.o. na trhu je zajištěno díky mateřské společnosti GORDIC spol. s r.o. Během své téměř 30leté historie realizovala tato společnost mnoho inovativních řešení ve vývoji softwaru a integračních projektech.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444