Chytré ovládání topení může ušetřit hodně peněz

Současný rychlý růst cen elektřiny a plynu pocítí majitelé domů i bytů ve vyšších nákladech na jejich vytápění – bez ohledu na to, zdali mají vlastní zdroj tepla, nebo je jejich byt vytápěn dálkově. Co se s tím dá dělat? Základní možnosti úspory energií na vytápění jsou velmi jednoduché, ale zároveň i účinné. A hodně pomohou i zařízení chytré domácnosti.

Prvním krokem k úsporám nákladů na vytápění by mělo být udržování správné teploty v místnostech. Zkušenosti totiž ukazují, že jsou české domácnosti často přetopené a že jen málokdo během topné sezóny vícekrát denně reguluje teplotu na ovládacích ventilech radiátorů nebo zavírá topení během větrání místností. A na jakou teplotu tedy místnosti vytápět? V obytných místnostech by se měla teplota pohybovat mezi 21 °C až 22 °C, v koupelnách okolo 23 °C až 24 °C a pro zdravý spánek by teplota v ložnici neměla překročit 20 °C. Je přitom dobré vědět, že jen snížením teploty z 23 °C na 22 °C ušetříme kolem 5 % nákladů na vytápění.
 

Topení nemusíte ovládat ručně

Udržování optimální teploty v místnostech tedy může ušetřit nemalou část nákladů na vytápění. Ale komu by se chtělo topení neustále ručně nastavovat? Moderní domácnosti jsou často vybavené podlahovým topením, automaticky regulovaným prostřednictvím prostorových termostatů. Jak ale řešit regulaci topení, pokud používáme klasické teplovodní radiátory, které běžně najdete v bytech s dálkovým vytápěním i mnoha rodinných domech?
 
 
Řešením jsou termostatické hlavice, které topení automaticky regulují a udržují v místnosti nastavenou teplotu. Ale protože žijeme ve 21. století, měli bychom do úvahy o správné regulaci topení zahrnout i tzv. chytré termostatické hlavice, které zvládnou ještě mnohem víc. A k tomu i podstatně zvyšují komfort bydlení.
 

Chytré radiátory

První velkou výhodou chytrých termostatických hlavic, jako jsou například Tesla Smart Thermostatic Valve a Tesla Smart Thermostatic Valve Style, je možnost jejich snadné instalace namísto stávajících termostatických hlavic na všechny běžné typy teplovodních radiátorů. S těmito hlavicemi je možné regulovat teplotu s přesností na 0,5 °C – ať už pomocí tlačítek nebo otáčením (ve verzi Style) jako v případě běžných termostatických hlavic. Stejně tak je možné nastavit si týdenní rozvrh vytápění nebo zapnout režim minimální spotřeby energie v případě delší nepřítomnosti v bytě. Termostatické hlavice Tesla také automaticky poznají, že je v místnosti otevřené okno, během větrání radiátory zavřou, a tím ušetří další peníze za topení. Klasické tužkové baterie zvládnou chytré termostatické hlavice pohánět 18 až 24 měsíců.
 
Pokud navíc zapojíte do hry ještě jeden prvek, kterým je centrální ovládací jednotka zařízení chytré domácnosti, jako je Tesla Smart ZigBee Hub, získáte hodně „chytré“ ovládání topení. Centrální řídicí jednotka umožní ovládat termostatické hlavice prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, a jelikož je připojena k domácí Wi-Fi síti, nic vám nebrání ovládat topení odkudkoli prostřednictvím internetu. Možnosti použití této funkce chytrých termostatických hlavic jsou opravdu obrovské. Promokli jste na výletě? Přitopte si na dálku, abyste se po návratu domů pořádně ohřáli. Chystáte se na víkend na chalupu? Tak proč byste měli přijet do nevytopeného stavení, když můžete topení zapnout na dálku. Ve výčtu výhod ovládání topení přes internet bychom mohli pokračovat ještě dlouhou dobu, ale chytré termostatické hlavice Tesla mají přichystané ještě jedno překvapení.
 

Opravdu chytrá domácnost

Jak se pozná, že je domácnost opravdu „chytrá“? Jistě i podle toho, že její vybavení inteligentním způsobem reaguje na aktuální situaci. Pokud tedy budete mít při sobě mobilní telefon s aplikací Tesla Smart, a povolíte využívání informace o vaší aktuální poloze, může se chytré topení automaticky zapnout ve chvíli, kdy se přiblížíte vašemu domu – a naopak vypnout, když odejdete do práce. To vše, aniž byste museli topení nastavovat ručně. Zní to možná trochu jako sci-fi, ale jde o standardní funkci chytrých termostatických ventilů Tesla, ovládaných prostřednictvím centrální jednotky. Tesla Smart ZigBee Hub navíc může sloužit i k ovládání dalších zařízení chytré domácnosti, jako jsou světla nebo například čidla bezpečnostního systému, a zajistit jejich vzájemnou spolupráci.  
 
 
„Instalace chytrých termostatických hlavic je velmi snadná, a protože jsou tato zařízení poháněna bateriemi, lze je použít skutečně na jakémkoli běžném typu radiátorů. Funkce jako přesná regulace vytápění i automatické otevírání a zavírání topení nejenže zásadně zvyšují komfort bydlení, ale navíc pomohou i se snížením nákladů na vytápění,“ říká projektový manažer Tesly Matěj Nimmerrichter.
14.12.2021 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • STIEBEL ELTRON spol. s r.o.

    STIEBEL ELTRON patří k technologickým lídrům v oblasti ohřevu vody, vytápění a technologií využívajících obnovitelných zdrojů. Široké portfolio produktů tvoří zásobníkové a průtokové ohřívače vody, akumulační kamna, přímotopné konvektory, osoušeče rukou, tepelná čerpadla, ventilační jednotky a solární zařízení.

  • KORADO a.s.

    Jsme dynamická česká společnost s nadnárodní majetkovou účastí a patříme mezi přední světové výrobce ocelových otopných těles.

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444