Bydlení v jilmovém království

Fotografie: ACER INTERIER s.r.o.

Fotografie: ACER INTERIER s.r.o.

Brněnské studio S.A.M. s Ing. Tomášem Vymětalem zhotovilo projekt rodinného domu pro rodinu s menšími dětmi. K projektu interiéru byla přizvána architektka Ing. arch. Daria Křivinková, která zpracovala podrobný návrh a ten začali spolu s majiteli realizovat. Úspěšně prošli zahájením stavby domu až k fázi hrubé stavby a ocitli se před výběrem firmy, která vytvoří interiér podle plánů a představ majitelů. Povedený interiér přece dělá domov.

Sepětí s přírodou 
Hlavním mottem interiéru mělo být bydlení v přírodním duchu. Rodina potřebovala odbornou firmu, která pracuje především s přírodními materiály - masivem a dýhou. Rozhodnutí padlo na ACER INTERIER s.r.o., jednu z mála firem s vlastním projekčním ateliérem a dýhovacím centrem, což umožňuje výhodnou kompletní realizaci. Investora při výběru zaujaly dřívější kreativní a nevšední realizace firmy, která se vyhýbá používání imitací. 
První kroky
Rodina si přála vytvořit útulný a prakticky řešený domov se společným obytným prostorem. Požadovala přírodní, měkké barvy, masiv a dýhu. Architektka už v základním návrhu navrhla dnes méně používaný jilm, který nabízí nevšední kresbu v teplých hnědých tónech. Jedním z důvodů byla také možnost sladit dýhu na nábytku s dubovým masivem na podlaze, což jilm díky kresbě a barevnosti umožnil. Prostor měl doplňovat přírodní kámen, nerezová ocel a sklo. ACER INTERIER na základě požadavků vypracoval detailní koncepční celek v jednotné jilmové dýze včetně potřebného technického řešení. Firma zpracovala venkovní vstup, vstupní halu, obytný prostor s kuchyní a jídelnou, knihovnu, dva dětské pokoje, tři koupelny, dvě šatny, úložné prostory a veškeré interiérové dveře včetně obložkových zárubní.
 
bydlinek
Jilmové dřevo dříve a dnes
 
Jilmy mají velmi kvalitní kruhovitě pórovité dřevo s tmavým jádrem, které je pevné, dobře ohebné a nesnadno se štípe. Jeho dřevo je tvrdostí a pevností srovnatelné s dubovým. Pro nádhernou výraznou texturu bývá přirovnáváno k mahagonu. Používalo se na výrobu masivního i ohýbaného nábytku, ale převážně se z něho krájely okrasné dýhy. V minulosti byly jilmy neodmyslitelnou součástí krajiny - rostly v lesních porostech, při březích řek a potoků, na mezích a remízkách. Bývaly také vysazovány v alejích podél cest a v parcích i uličních stromořadích. Dnes se s nimi bohužel setkáváme jen vzácně. Na vině je houbové onemocnění zvané grafióza, které se k nám rozšířilo ve třicátých letech minulého století a prakticky zlikvidovalo naše jilmové populace v lesích i mimo ně. 

Interiér s vlastní kresbou
Pro majitele byl velkým překvapením osobní a osobitý přístup v samotném začátku spolupráce. ACER INTERIER rozpracovával projekt interiéru v úzké spolupráci s architektkou i majiteli, kterým nabídl individuální výběr svazků dýhy ve vzorkovně. Majitelé se tak podíleli na výběru konkrétní kresby jilmové dýhy, kterou dodavatel zalisoval do konečné podoby plošného základního materiálu. Jejich interiér tak dostal nečekanou přidanou hodnotu - originální texturu, kterou v jiném interiéru nelze zopakovat. Pak už spolupráce nabrala rychlý spád, po odsouhlasení dalších vzorků nastala fáze výroby a nakonec instalace. Firma si poradila s veškerými technickými úskalími a nápady, které přišly ze strany majitelů během realizace.  
Útulný domov
Společnost ACER INTERIER s.r.o. dostála své pověsti a s využitím letitých zkušeností a možnosti komplexních služeb vytvořila interiér, se kterým jsou všichni zúčastnění velmi spokojeni. Majitelé si jilmové království zamilovali a bydlení v něm si užívají. V současné době pokračují ve spolupráci nad dalším rodinným projektem - zpracováním venkovní pobytové zóny s terasou, pergolou a altánem opět v jednotném přírodním vzhledu. Který materiál pro venkovní realizace zvítězí, se zatím neví.
08.07.2013

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • Optimi, spol. s r.o.

  Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • HAAS + SOHN Rukov s.r.o.

  Vyrábíme a dodáváme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, krbové vložky, krbové vložky s výměníkem, krbové sestavy, peletová kamna a příslušenství jako krbové nářadí, kouřovody a další. Zajišťujeme záruční a pozáruční servis našich výrobků. Společnost HAAS+SOHN Rukov, s.r.o. vznikla v roce 1995 spojením bývalé tradiční rumburské firmy Rukov s rakouskou společností Reischl GmbH, čímž se stala součástí značky působící na trhu od roku 1854.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444