7 tipů, jak chytře zabezpečíte váš byt

Každý rok zloději navštíví více než 6000 rodinných domů, bytů či chat, samozřejmě bez pozvání. Z bytu si odnesou věci průměrně za 104 000 korun, z rodinného domu dokonce za téměř 200 000 korun. Hlavní sezónou zlodějů je zejména čas letních prázdnin, kdy lidé jezdí na dovolené a svoje byty nechávají několik dnů či týdnů prázdné. Překvapivě velký počet vykradených bytů však policie eviduje i během zimních měsíců.

Výjimkou nejsou ani vloupání v době, kdy jsou majitelé doma. Díky chytré domácnosti ale získáváte řadu možností, jak si své soukromí lépe zabezpečit – můžete je hlídat i ze zahraničí. Základní tipy k chytrému zabezpečení domácnosti shrnuje Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY.

  • Nejdůležitější je pořádně zabezpečit dveře, tudy chodí lupiči nejčastěji. Staré panelákové dveře z dřevotřísky vycpané vlnitou lepenkou dokáže lupič překonat během pár desítek sekund. Zde nejde o žádnou inteligentní novinku, ale důraz na kvalitu. Investujte do bezpečnostních dveří s kovovým vnitřkem, kvalitního zámku, a také do zárubní, které nejde jen tak vypáčit. Ty obyčejné, plechové, jsou opravdu k ničemu. A zámek s cylindrickou vložkou FAB si určitě pořiďte buď ve třetí nebo ve čtvrté bezpečnostní třídě, tak aby byl odolný proti vyvrtání, vyražení i vyháčkování. Zde se investice rozhodně vyplatí!

  • Když budete mít nové dveře, můžete začít s chytrými věcmi. Na trhu jsou například digitální kukátka Yale, která vám ukážou návštěvníka na displeji a díky nahrávání si můžete pohlídat, zda nějaký tipař nezvonil, když jste nebyli doma.

 

  • Další krokem je chytrý zámek. Už nebudete muset řešit ztracené klíče vašich dětí, nebo to, zda jste ráno při odchodu do práce otočili klíčem. Například chytrý zámek FAB ENTR se dá otevírat pohodlně čtyřmi způsoby – pomocí PIN kódu, otisku prstů, dálkového ovladače a aplikace v mobilu. A navíc se pokaždé za vámi sám zamkne.

  • Bezpečnostní dveře a kvalitní zámek sice odradí většinu amatérských lupičů, profesionálovi, který se chce opravdu dostat dovnitř, ale odolat nemusí. Je proto dobré umístit přímo za dveře chytrou kameru, která reaguje na pohyb. Nevítaného návštěvníka natočí a video vám okamžitě pošle na mobil, takže můžete hned zavolat policii. Kamera se hodí třeba i pro ujištění, že je ve vaší domácnosti je vše v pořádku, nebo pro kontrolu, v jakém stavu se domů vrací vaši potomci.

 

  • Kamera je základ, který můžete rozšířit například kompletní sadou chytrého alarmu Yale Smart Home. Ten k chytré kameře přidává pohybové čidlo a několik spínačů, které vyvolají poplach, když někdo otevře dveře nebo okno. Stačí vše rozmístit na správná místa a jedním zmáčknutím tlačítka propojit. Instalaci zvládnete hravě sami. Potom už vše ovládáte z chytrého telefonu a domov máte pod kontrolou z jakéhokoliv místa na světě.

Kompletní sada - chytrý alarm Yale Smart HomeKompletní sada chytrého alarmu Yale Smart Home
 

  • Když si dopřáváte delší dovolenou, je dobré, aby se vaše domácnost tvářila, že v ní občas někdo je. Odradí to tipaře, kteří vyhledávají opuštěné domy a byty. Stačí za pár korun koupit programovatelnou zásuvku, která každý den na chvilku zapne světlo v obýváku nebo třeba rádio – jako ve filmu „Sám doma“. A samozřejmě si nechte od sousedů vybírat dopisy a letáky, přeplněná schránka je pro lupiče jasný signál k akci.

 

  • Rodinné stříbro a akcie z kupónové privatizace neschovávejte do prádelníku ani pod koberec, pořiďte si domácí trezor. K dostání jsou různé velikost i typy, zamykat můžete klíčkem nebo kódem. Jen nezapomeňte trezor pořádně připevnit ke zdi, aby ho lupič neodnesl v nákupní tašce.
28.02.2019 | PR
  • Yale

    Firma Yale vyrábí klíče, zámky a bezpečnostní systémy a dodává je milionům lidí do více než 125 zemí celého světa. Jako jedna z nejstarších mezinárodních značek patří Yale mezi nejznámější a nejrespektovanější jména mezi výrobci zámků. V její historii najdete zásadní novace pro celý průmysl. Představuje kvalitu, design, spolehlivost, důvěru a co je nejdůležitější – bezpečnost. Cílem společnosti Yale je dát zákazníkům pocit bezpečí, aby si mohli plně užívat života bez starostí a mít volnost výběru.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444