5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

Vstupní dveře do bytu Masonite DOMINANT v dekoru standard dub a povrchové úpravě CPL laminát.

Vstupní dveře do bytu Masonite DOMINANT v dekoru standard dub a povrchové úpravě CPL laminát.

Prioritou při výběru vstupních dveří je bezpečnost a protipožární odolnost. Protože vstupní dveře budou vítat nejen vás, ale i vaše hosty, je důležitý také jejich design. Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují, a tak může být náročnější se v nich vyznat. Ukážeme vám, na co se při jejich výběru zaměřit v pěti jednoduchých krocích.

Nové vstupní dveře si pořizujeme ve třech momentech: při stavbě, při rekonstrukci nebo po nepříjemné zkušenosti se zloději. Podle toho se proměňují i požadavky na dveře.

Protipožární vstupní dveře

Moderní vstupní dveře mají jednu zásadní vlastnost: jsou protipožární. Architekti a projektanti musí požadavky na protipožární ochranu respektovat hlavně u novostaveb.

Protipožární vstupní dveře mají za cíl udržet požár za nebo před sebou, aby se nerozšířil do dalších částí bytu nebo bytového domu. Proto mají zcela specifickou vnitřní konstrukci a je záhodno kupovat je od výrobců, jež je opatří řádným certifikátem.

Protipožární dveře jsou zařazené do tříd a většinou ohni odolají 30 až 45 minut, což je dostatečná doba pro bezpečné opuštění domu nebo bytu. Některé dveře splňují také požadavky na kouřotěsnost.
 
Dveře Masonite v kategorii DP3 odolají požáru v souladu s požadavky minimálně 30 minut. Na obrázku plné hladké dveře v dekoru dub přírodní horizontální z kategorie CPL laminátu deluxe.

Bezpečné vstupní dveře

Bezpečnostní protihlukové dveře Masonite LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB v dřevodekoru NEBRASKA.
Dalším klíčovým parametrem vstupních dveří je bezpečnost. Dveře jsou zařazené do takzvaných bezpečnostních tříd. Už dveře ve třídě RC 2 značí vyšší odolnost proti vloupání. Ještě vyšším bezpečnostním standardům odpovídají bezpečnostní třídy 3 a 4, vstupní dveře v těchto třídách jsou i podmínkou většiny pojišťoven.

Vstupní bezpečnostní dveře by vždy měly splňovat příslušný stupeň bezpečnosti, jenž znamená, že jsou odolné proti různým pokusům o vloupání, ať už je to odvrtání, vyhmatání nebo vylomení. Bezpečnostní dveře od výrobce Masonite jsou dodávané v bezpečnostní třídě RC 2 a RC 3.

Vstupní dveře izolující hluk

Vstupní dveře oddělují venkovní prostor od interiéru, fungují jako pomyslná hranice poskytující soukromí. Proto je čím dál více ceněná i hluková odolnost dveří. Protihlukové dveře dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB.

Schopnost dveří izolovat hluk ukazuje koeficient vzduchové neprůzvučnosti. Podle české normy se nejvíce používají dveře s útlumem 27 dB, kterou výrobce dveří Masonite garantuje u dveří LUME EXTRA, hodnotu 28 dB splňují plné protipožární dveře s prahem a těsněním LUME EXTRA Safety a hodnotu 34/35 dB mají LUME EXTRA Safety Acoustic.
 

Design vstupních dveří

Protože vstupní dveře jsou vizitkou bytu, je v neposlední řadě důležitý i design. K módním dekorům nyní patří borovice finská, buk přírodní, dub přírodní nebo borovice švédská. Jde o světlé příjemné dekory, jež působí čistě a nadčasově.
 
1, 2 - dřevodekor borovice švédské v horizontálním a vertikálním směru kategorie CPL laminátu s 3D strukturou.
2 - dřevodekor buku přírodního v klasické jednoduchosti z CPL laminátu
3 - dřevodekor z CPL laminátu Deluxe se strukturální povrchovou úpravou typu fleetwood šampaňský.


Velmi důležitá je také povrchová úprava dveří. Společnost Masonite v této oblasti vsadila na CPL laminát, který je odolný vůči poškození, snadno se udržuje, má dlouhou výdrž a je cenově dostupný.

Ať už se rozhodnete vlastnosti vstupních dveří jakkoli nakombinovat, pro jejich sestavení oceníte on-line konfigurátor vstupních dveří. Navštívit můžete i showroom společnosti Masonite v Praze, kde si dveře můžete prohlédnout a zároveň využít odborného poradenství. Na www.masonite.cz naleznete další vzorkovny dveří Masonite po celé České republice.
25.10.2018 | PR
  • Masonite CZ spol. s r.o.

    Největší český výrobce dveří s tradicí již od roku 1960 dodává na tuzemský a evropský trh interiérové dveře s výběrem z více než 1 500 druhů s různými povrchy a typy zpracování.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444