5 tipů, čím nejlépe vytopit bydlení v zimě

Mít dobře zatopeno je základ šťastného bydlení. Proto bychom měli znát všechny možnosti, které vaše štěstí zajistí. Ať už bydlíte v domě, bytě, na chatě, hausbótu nebo třeba přebýváte v maringotce, máme pro vás řešení. 

Dvě základní otázky 

Dřív, než si začnete vybírat, jak budete ve svém bydlení topit, odpovězte si na dvě otázky. Co chcete vytápět? Byt, dům, chatu, hausbót, maringotku nebo stavbu? Pokud budete využívat palivové dřevo, uhlí, brikety nebo pelety, potřebujete komín. V případě, že je vám bližší elektřina a plyn, jste závislí na zasíťování. 

Krbová kamna 

Rozdíl mezi kamny a krbovými kamny spočívá v možnosti sledovat plameny. Krbová kamna mají prosklená dvířka, kdežto kamna nikoliv. Jsou samostatně stojící. Topte v nich výhradně dřevěnými briketami nebo ekobriketami.
 
Ideální využití krbových kamen nalezneme na chalupě, stavbě, ale také v domech jako doplněk k ústřednímu topení. Cenový rozdíl krbových kamen se odráží v kvalitě. Levnější verze krbových kamen mají méně kvalitní vnitřní úpravu, což snižuje jejich životnost. U dražších typů je díky kvalitnější úpravě životnost delší. Pokud nemáte prostor pro zabudování krbových kamen, a přesto si chcete užívat podobnou romantiku, tento zážitek vám může dopřát elektrický krb

Krbová kamna rozdělujeme na několik typů. Kamna s obyčejným spalováním jsou v podstatě levnější verze kamen, která využije max. 50-60 % energie na teplo, zbytek „vyletí komínem.“ Vyplatí se připlatit za kamna s terciálním spalováním. Tato ekonomická i ekologická varianta dokáže využít 76-90 % energie. Vaše investice se vrátí vám i přírodě. 


Teplovzdušná kamna díky cirkulaci vzduchu nasávají studený vzduch, ohřejí jej a teplý ho vyfukují zpět do místnosti. Rychleji tak vytopí místnost. V sálavých kamnech stačí zatopit, tělo kamen se rozpálí a teplo sálá kolem. Kamna s nuceným oběhem vzduchu mají zabudovaný ventilátor, který rozvádí horký vzduch po domě. Potřebujete jen teplovzdušně zaizolované potrubí, tvarovky, sběrače s filtry a ideálně také odborníka, který vše sestaví. Pokud by vás lákalo na krbových kamnech i vařit, vyberte si sporáky na tuhá paliva. Fungují na stejném principu jako krbová kamna. Sporáky na tuhá paliva mají zabudovanou troubu a topit v nich můžete dřevem a dřevěnými briketami. 

Krbová vložka 

Jedná se o složitější instalaci. Krbová vložka je zabudovaná a obestavěná speciálním materiálem, který pohlcuje dilataci, tj. roztažnost, způsobenou výkyvy teplot v těsném okolí krbové vložky. Takže pozor, obyčejné ytongy by vám změnou teplot popraskaly. Tepelně izolační stavební desky lepte výhradně speciálním žárovým lepidlem a ideálně jím desky i natáhněte. V krbové vložce topte výhradně dřevem, dřevěnými briketami nebo ekobriketami. Krbovou vložkou vytopíte s přehledem dům, byt i chatu. A  to především díky možnostem rozvodu tepla (platí i pro krbová kamna). V případě teplovzdušného rozvodu vložka i kamna díky cirkulaci vzduchu nasávají studený vzduch, ohřejí jej a posílají dál po domě. V krbové vložce i krbových kamnech s výměníkem jsou v plášti nad ohništěm naistalovány tepelné výměníky, které posílají teplou vodu buď do radiátorového systému, nebo za určitých podmínek do podlahového vytápění.

Plynový kotel 

Než se rozhodnete pro tuto variantu vytápění, zjistěte si zasíťování. Bez plynové přípojky to nejde. Zastaralá technologie plynových kotlů se dnes nahrazuje kondenzačními kotli, které mají energetickou účinnost 105 %. A to díky speciálnímu výměníku, který sbírá teplo i ze spalin. Navíc na kotel můžete získat dotaci. 

Přímotopy 

Je to ryze lokální topidlo, které potřebuje pouze elektrickou zásuvku na 220 V. Vyberte si typ přímotopu podle potřeby a velikosti místnosti. Využívat je můžete jak na občasné, tak i nepřetržité vytápění. 

Instalace kamen, vložky i kotle 

Doporučujeme nechat instalaci na autorizované firmě a zároveň dodržovat pravidelné revize komínu. Získáte nejen jistotu, že vše bude fungovat, jak má, ale také dostanete záruku a pojistné plnění od pojišťovny. Protože bez autorizované instalace a revize komínu vám žádná pojišťovna v případě pojistné události nevyplatí ani korunu.
24.09.2019 | PR
  • HORNBACH

    Široká nabídka kvalitních produktů pro dům i zahradu.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444