Malá exkurze do světa bazénů

Foto: A&M Borovička

Foto: A&M Borovička

Bazény jsou stále oblíbenější součástí zahrad i interiérů. U řady rodinných domů dnes zahlédnete třpytivě modré vodní plochy. Nejde jen o logický důsledek zvyšující se životní úrovně. Svůj vliv mají stále teplejší léta a nezanedbatelný je i snaha o zdravější životní styl. Vždyť plavání patří k lékaři nejdoporučovanějším sportům i k vyhledávané relaxaci. Jak na to, chcete-li si i vy zaplavat, kdykoli máte čas a náladu, bez zbytečného cestování a v intimním prostředí svého domova? Můžeme vám poskytnout několik stručných rad a informací.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: Bazény Balarepo

Nejlepší je pochopitelně obrátit se na odborníky – na firmu, která se zabývá výrobou, montáží i pozáručním servisem. Poradí vám a celou stavbu bazénu zrealizují. Určitě se vám nemůže stát, že byste si nevybrali. V nabídce je široký sortiment renomovaných zahraničních značek v rozmanitém provedení mnoha typů, tvarů, velikostí a materiálů, kvalitní výrobky a služby nabízejí i čeští výrobci. Při volbě hraje jistě důležitou roli cena. Pořízení je finančně náročné, za kvalitní bazén dodaný na klíč zaplatíte v průměru kolem 300 000 korun. Počítat musíte i s tím, že levný není ani jeho následný provoz a údržba.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: Bazény Brandejský

Volba materiálu


Když už jste se jednou pro bazén rozhodli, je dobré do něj investovat trochu víc a mít na paměti, že nejde o krátkodobou záležitost a vy jej jistě nebudete za rok chtít měnit za luxusnější model. Pokud jste se ovšem nerozhodli pro nadzemní fóliový bazén, které jsou jednodušší a podstatně levnější, mají ovšem také kratší životnost. Pokud vám ale záleží na dokonalém vzhledu vaší zahrady, pak si vyberte raději bazén zapuštěný nebo polozapuštěný.


Vybrat si můžete z různých materiálů. Nejnákladnější, ale také nejtrvanlivější jsou bazény z betonu. Objevují se i nerezové, ale četné výhody mají bazény laminátové. Oproti plastům nebo fóliím má sklolaminát mnohonásobně vyšší životnost, neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý. Nejrozšířenější a nejlevnější  jsou bazény plastové, u nichž je ale třeba počítat s nižší životností a menší mechanickou odolností. Potřebujete se také rozhodnout, jakou zvolit velikost. Pro tří až čtyřčlennou rodinu je to nejméně 3 x 5 metrů.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: Desjoyaux

Jak bazén vybavit


Máte vybráno? Pak ještě popřemýšlejte o potřebném vybavení jako je filtrace a zařízení na ohřev vody, zvolte povrch kolem bazénu, vyberte si z mnoha druhů schůdků, oplocení, zábradlí a skluzavek a pokud jste ještě nevyčerpali rozpočet, rozhodně si nechte zřídit protiproud. Za zvážení stojí i zastřešení venkovního bazénu. Máte-li menší děti, má to svůj význam z bezpečnostního hlediska. Zároveň ale zastřešení ušetří za ohřev vody, prodlouží letní sezónu a bazén je díky němu méně náročný na údržbu.


 


 


Velmi důležitá je dezinfekce vody. Pokud raději tuto starost přenecháte někomu jinému, většina firem zabývající se stavbou bazénů se vám ráda postará i o následnou údržbu. Jinak vás čeká občasné mechanické čištění bazénu, musíte hlídat Ph a tvrdost vody a samozřejmě přidávat chemické přípravky. Dnes je kvůli stále rozšířenějším alergiím všeho druhu velmi žádaná bezchlorová úprava vody. Patří sem např. ozonizace či úprava vody na mořskou. Je to opět trochu nákladnější, kvalitní „solnička“ vás může stát 40 až 50 tisíc korun, ale investice do zdraví se určitě vyplatí.


Teď ještě, kdy si vlastně stavbu bazénu objednat, chcete-li si v létě užít vody? Nejvhodnější období je začátek března. Pokud o tomto kroku teprve uvažujete a věříte v teplý srpen, pak máte nejvyšší čas své přání zrealizovat.

Foto: USSPA

Foto: A&M Borovička

Malé domácí lázně

Víte, co je spa? Jde o specifický druhe bazénu – masážní bazén vhodný i na terasy a do zimních zahrad. Jeho velkou výhodou je možnost těšit se z koupele za každého počasí a v každém ročním období. Spa mají různý rozměr a kapacitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek, laviček nebo lehátek, z nichž každé má dané rozmístění trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Je zařízením, v němž je neustále napuštěná voda, která se průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 37 °C až 39 °C.
24.02.2010 | sm

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444