Zabezpečení bytu a doba dovolených

Letní dovolené bývají rizikovým obdobím z hlediska vloupání do domácnosti. Jestliže nechcete vystřídat úchvatné zážitky z dovolené šokující zkušeností z vykradeného bytu či domu, postarejte se před odjezdem o zabezpečení vašeho obydlí. Současně si dejte pozor na omyly, kvůli kterým byste mohli přilákat pozornost zlodějů nebo jim usnadnit práci.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Třetina lidí neřeší během dovolené zabezpečení domácnosti

Podle údajů pojišťoven třetina lidí nepodniká před odjezdem na dovolenou žádná bezpečnostní opatření proti vykradení. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti během dovolených je pak lákavou pozvánkou pro zloděje. Na zahraniční nebo domácí rekreaci přitom loni v létě vyjely miliony Čechů. Mnoho domů a bytů zůstalo zcela opuštěných. „Délka dovolenkového pobytu byla v průměru 9 dní, což je pro zloděje dostatečně dlouhá doba na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání. V letošním roce bude riziko vyšší. Kvůli lednové prezidentské amnestii se na svobodu dostalo mnoho recidivistů, kteří budou mít na svědomí další majetkové delikty. Vedle jiných objektů jsou ohrožené zejména nezabezpečené domácnosti,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT a odborník na zabezpečení domů a bytů.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Po návratu z dovolené vás může čekat nepříjemné překvapení

Nezajištěné vstupní dveře

Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů. Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem. „Řada lidí však řeší zajištění vstupních dveří pomocí dílčích opatření. Například si pořídí několik dodatečných zámků nebo závoru. Bohužel si však neuvědomují, že při montáži je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabí jediný pevnější prvek běžných dveří a práci zlodějům spíše usnadňují,“ varuje Ivan Pavlíček.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Kvalitní bezpečnostní dveře

Zatažené žaluzie, nezabezpečená okna

Zloději s oblibou využívají ke vstupu do obydlí okna, zvláště u bytů, které se nacházejí v přízemí. Před odjezdem na dovolenou proto nezapomeňte okna důkladně zavřít. Pozor na zatažené závěsy nebo stažené rolety a žaluzie. Potenciálnímu zloději tímto krokem oznamujete, že nejste doma. Účinné řešení na zabezpečení oken naopak představují ochranné a bezpečnostní fólie, které se dají pořídit za několik set korun. „Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení zloděje z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží,“ říká dále Ivan Pavlíček.

Chlubení se na Facebooku


Před odjezdem na dovolenou se nechlubte svými plány přátelům na Facebooku. Sociální sítě totiž slouží řadě zlodějů jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, které lidé s oblibou zveřejňují pomocí fotografií a obecně dávají na odiv své majetkové poměry. O chystané dovolené informujte pouze nezbytné minimum lidí.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Ivan Pavlíček je odborníkem na zabezpečení domů a bytů ze společnosti Next

Nulová domluva se sousedem

Snažte se vzbudit zdání, že ve vašem bytě či domě je někdo přítomen. Lze k tomuto využít elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla. „Poproste také spolehlivého souseda nebo příbuzného, aby vám třeba pravidelně zaléval květiny a vaši domácnost kontroloval. Klíče svěřte jemu, nikoli prostoru pod rohožkou u dveří či misce pod květináčem. Zajistěte si také pravidelné vybírání poštovní schránky,“ uzavírá Ivan Pavlíček.
30.05.2013 | PR
  • NEXT s.r.o.

    Společnost NEXT je jedničkou na českém trhu v segmentu bezpečnostních dveří pro váš byt, dům, chatu či chalupu. Dodává také ochranné, bezpečnostní i termální fólie na sklo. V sortimentu firmy však najdete rovněž účelné i designové bezpečnostní mříže a nechybí ani elektronické bezpečnostní systémy. Mezi pravidelné zákazníky patří nejen domácnosti, ale také firmy.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444