Už jste slyšeli o solárních oknech?

Foto: HON

Foto: HON

V současné době, kdy cena energií neustále stoupá, je kladen velký důraz na dobrou izolaci staveb, rodinných domů obzvláště. Zanedlouho vstoupí v platnost zákon, podle něhož budou muset mít i domy, podobně jako elektrické spotřebiče, energetické štítky vypovídající o jejich energetické náročnosti.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: HON

Proto také výrobci oken, která jsou důležitým prvkem stavby, musí nabízet své výrobky s co nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Je známo, že okna a dveře jsou nejslabším článkem stavby a může jimi unikat 30 – 40 % tepla. Proto se v posledních letech řešily hlavně izolační možnosti oken tak, aby v zimě nešel chlad zvenku a teplo zevnitř neunikalo ven a v létě se teplo udrželo pokud možno venku. Ještě asi před deseti lety byl koeficient prostupu tepla, tzv. Uw s hodnotou 2,0 dostačující, dnešní norma už však požaduje Uw max. 1,2 (W/m2K). Výrobci oken se tedy předhánějí, aby dosáhli co nejmenšího čísla, ale nejde takto postupovat do nekonečna. Technologické možnosti oken umožňují dostat se nyní mezi hodnoty 0,7 – 0,6. Jak tedy ještě jinak vylepšit vlastnosti oken a zlepšit tak své konkurenční schopnosti?
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: HON

V jarním a podzimním období, je příliš dobrá izolace spíše na škodu. Vzduch je sice chladnější, ale slunce ještě umí zahřát, obzvlášť přes okna. Eurookna se vyrábějí buď s dvojsklem, které izoluje méně nebo s trojsklem, které izoluje více. Standardní trojsklo ale současně brání prostupu žádoucích slunečních paprsků právě v tomto období. K optimálnímu využití vlastností skel je možné nakombinovat okna s dvojsklem a trojsklem podle orientace domu, tzn. dvojskla na slunečné strany a trojsklo na stinné. Druhou možností jsou tzv. solární okna se speciálními trojskly, která při zachování dobrých izolačních vlastností propouštějí více slunečního záření.

Standardní sklo má solární faktor 50 %, což je množství procházejícího slunečního
záření, solární sklo 62 %. Proto jsou pasivní a nízkoenergetické stavby projektovány s velkými terasovými okny směrem na jih či jihovýchod, což umožňuje využití co nejvíce sluneční energie a snižují se tak náklady na vytápění. Pokud svítí slunce několik hodin denně,  tyto stavby se také o několik stupňů vyhřejí a často postačí třeba jen přitopit navečer v krbu.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: HON

Doposud se na velké prosklené plochy pro lepší tepelný zisk používalo dvojsklo, ale při velmi nízkých teplotách jako tomu bylo třeba poslední zimu, už může být horší izolační schopnost skla znát.

Aby nedocházelo k přehřívání v létě, doporučuje se okna zastínit, např. přesahem horního patra nebo střechy, pergolou či venkovními žaluziemi.

Využívat energii ze slunce lze už dnes mnoha způsoby a nejsou k tomu třeba ani složité  a drahé technologie. Přímý pobyt  na slunci lékaři nedoporučují, nechte tedy slunce vstoupit do vašich domovů tak, aby bylo k užitku tím správným způsobem.
12.11.2012 | PR
  • HON - okna, dveře

    Eurookna a vchodové dveře děláme už více než 93 let. S našimi okny budete přírodě nablízku. Tradici výroby nejen dřevěných oken a dveří, ale i jiných truhlářských výrobků založil v roce 1924 náš děda. Dnes vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna, vchodové dveře , posuvky a balkónové dveře, repliky historických oken na památkově chráněné stavby a další otvorové výplně na všechny druhy staveb, od moderních domů až po kostely.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444