Úspěšná realizace kulatého domu

Kulatý dům, který stojí v Rapoticích na Třebíčsku přitahuje pozornost veřejnosti vlastně už od doby, kdy byla jeho stavba započata. Nedávno jsme si dnes již dokončený dům měli příležitost připomenout při vyhlášení vítězů soutěžní ankety Dřevěná stavba roku 2011, které proběhlo letos v únoru. Kulatý dům se stal jedním z vítězů v kategorii Realizovaná moderní dřevostavba.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Přihlašovatelem do soutěže byl generální dodavatel stavby - firma VALA DŘEVOSTAVBY s.r.o., která se zabývá realizacemi nízkoenergetických a pasivních domů.

Architektonické řešení

Rodinný dům stojí na východní hranici kraje Vysočina ve výšce 495 m n.m. Jedná se o přízemní budovu kruhového půdorysu o průměru 13,8 m bez podsklepení. Střecha je navržena jako zelená se sklonem 2°. Fasáda je z větší části tvořena dřevěným obkladem z modřínu, z menší části hlínou. Při návrhu stavby byl podle přání stavbníků kladen důraz právě na přírodní materiály jako jsou hlína, sláma a další.

Střed rodinného domu tvoří obývací pokoj o průměru 2,72 m. Obývací pokoj je propojen se všemi místnostmi domu s výjimkou technické místnosti a zádveří. Ložnice a dětské pokoje jsou situovány na západ až severovýchod, kuchyně a jídelna na jihozápad, koupelna na východ a technická místnost se zádveřím na jihovýchod.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Konstrukční řešení

Celá stavba je řešena jako difúzně otevřená konstrukce. Celková tloušťka podlahy je 840 mm. Podlahu tvoří tepelná izolace z drceného pěnoskla 500 mm, vyrovnávací betonová mazanina 70 mm, izolace proti zemní vlhkosti a radonu, podkladní železobetonová deska 250 mm, dřevěná podlaha izolovaná ovčí vlnou a povrch pokrývá dlažba o tloušťce 20 mm.

Základ obvodové stěny je vyroben z fošen tvořících rám, který je vyplněn slaměnou izolací tloušťky 500 mm. Interiérovou část stěny tvoří hliněná štukovaná omítka a pletivo. Exteriérová část stěny je z větší části pokryta dřevěnou fasádou z modřínu, která je přišroubována k nosnému roštu ze střešních latí. Střešní latě jsou pak přes difuzní fólii přišroubované k fošnám v obvodové stěně. Zbývající část exteriérové stěny je pokryta hliněnou omítkou a pletivem. Celková tloušťka obvodové stěny je s hliněnou fasádou 550 mm, se dřevěnou fasádou 630 mm.

Vnitřní příčky jsou postaveny z vápenopískového zdiva. Nosná příčka má tloušťku 250 mm, nenosné příčky 150 mm. Povrchová úprava stěn je provedena hliněnou omítkou, jíř stavebníci ponechali její organický vzhled. Strop tvoří viditelné trámy pobité palubkami.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Ozelenění střechy patří k atraktivním prvkům domu, ale zároveň má řadu funkčních vlastností. Samotná střecha se kládá z dřevěných vazníků vyplněných dvěma vrstvami balíků slámy. Balíky slámy jsou zaklopeny DHF deskami. Další vrstvy tvoří dřevěné fošny 40 x 100 mm + provětrávaná mezera, záklop z OSB desek a střešní fólie. Vše završuje drenážní fólie, geotextilie, zemina, oblázky a zeleň.

Energetická náročnost

Budova splňuje nízkoenergetický standard, což znamená to, že spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2/rok. Vytápění objektu je zabezpečeno finskými akumulačními kamny. Ve stavbě je zabudována rekuperační jednotka a solární panely (6 m2) pro ohřev TUV. Dřevěná okna s profilem 92 mm a izolačním trojsklem mají součinitel prostupu tepla U = 0,7 W/m2 K. Letos má dům za sebou zkušenost první zimy a podle majitelů obstál v této zatěžkávací zkoušce na výbornou.

Více informací: www.valadrevostavby.cz, www.kulatydum.cz

17.04.2012 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • ABB s.r.o. Elektro-Praga

  ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444