Tři generace skla

České designové a zejména nedesignové sklářství má za sebou půl století rozkvětu a slávy, v posledních letech ale společenské i ekonomické změny způsobily, že ztratilo své zázemí a sklářští výtvarníci realizují a posazují svá díla za mnohem složitějších podmínek. Výstava, kterou mohou během prázdnin zhlédnout návštěvníci brněnského hradu Špilberk, soustředila tvorbu autorů tří generací a tvoří tak zajímavý pohled na celé toto významné půlstoletí.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: BYDLENÍ.CZ

Pavel Hlava (1924 - 2003), absolvent sklářské školy v Železném Brodě a VŠUP v Praze, pracoval jako designér pro průmyslovou výrobu a zároveň se řadí k zakladatelské generaci českého sklářského sochařství, k jejíž špičce patřil už od 50. let. K jeho nejslavnějším pracím patří monumentální plastika v podobě lotosového plechu, kterou vytvořil pro muzeum v japonském Koganezaki. Ve své tvorbě, pro niž je mj. typická bohatá barevnost, navazoval na staré sklářské techniky, zabýval se broušením a rytím a zároveň byl průkopníkem nových trendů, například techniky lepení skla. Současná brněnská výstava je zajímavým průřezem jeho díla sestavená z exponátů z jeho osobního depozitáře.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: BYDLENÍ.CZ

Tomáš Hlavička (1950) vystudoval architekturu a v roce 1980 začal spolupracovat s Pavlem Hlavou, jehož se později stal zetěm. Od svého tchána získal pro svou tvorbu mnoho poznatků, ale jde v ní svou vlastní cestou. Navázal na vkládání kovu do skla, jemné proužky zlata, stříbra nebo mědi ovšem do skla nevlepuje, ale vtavuje, sklo tvaruje technikou lehání. Ve svých sklenněných plastikách, které jsou často na pomezí designu a volného umění, s oblibou využívá přírodních motivů a dává jim poetickou atmosféru. K jeho významným úspěchům patří hlavní cena soutěže v Kanazavě, japonském městě, kde sídlí velké specializované muzeum skla. Jeho práce jsou zastoupeny v galeriích v Japonsku, Finsku či USA.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: BYDLENÍ.CZ

Petra Hřebačková - Hlavičková (1976), vnučka Pavla Hlavy a dcera Tomáše Hlavičky, představuje na výstavě nejmladší sklářskou generaci. Vystudovala keramiku v Bechyni a u prof. Šeráka ateliér skla a keramiky na VŠUP. Věnuje se převážně designové tvorbě, tíhne v ní ale zjevně k individuálnímu výrazu. A jak sama říká, protože od dětství poznávala také taje sklářského sochařství, ráda by se v budoucnu zčásti věnovala práci i v této oblasti. Na výstavě tří generací prezentuje skleněné objekty plné hravé barevnosti a zajímavé kombinace skla s keramikou.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: BYDLENÍ.CZ

Výstava na Špilberku, kterou pořádá Muzeum města Brna, je zdejším dalším pokračováním cyklu prezentace českého skla. Umístěna je jako již tradičně v prostoru Královské hradní kaple, jejíž okna jsou osazena vitrážemi Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, jedněmi z nejvýznamnějších českých výtvarných sklářů nejstarší generace. Jedinečné vitráže v neobvyklých zlatistých odstínech můžete v kapli obdivovat po celý rok, výstava Tři generace skla je otevřena do 5. září 2010.
21.07.2010 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

    Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444