Soutěž o Národní cenu za studentský design 2009 vyhlášena

Křesla Vladimíra Žáka (VŠUP) - jeden z vítězných designů loňského ročníku soutěže.

Křesla Vladimíra Žáka (VŠUP) - jeden z vítězných designů loňského ročníku soutěže.

Stejně jako loni vyhlásil Design Cabinet CZ společně s dalšími profesionálními organizacemi (Unie profesionálních designérů ČR, Unie výtvarných umělců ČR, Obec architektů, Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory) soutěž o Národní cenu za studentský design 2009.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Ondřej Beránek - Váza, NCSD 2008

Studenti z celé republiky se mohou přihlásit do soutěže s pracemi seminárními, ročníkovými, klausurními, diplomovými, zakázkovými aj. do 19. června 2009 na e-mailové adrese info@designcabinet.cz nebo zizkova@designcabinet.cz. Po přidělení registračního čísla pak musí doručit soutěžní práci do Design Cabinetu CZ, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské nám. 31, 110 00 Praha 1 do 29.června 2009 (od 10 do 18 hodin), poštou do 30. června 2009.

Přihlášky a Propozice soutěže jsou uveřejněny na webových stránkách www.designcabinet.cz a www.uvucr.cz

 

Výstava Nový (z)noží!, která představovala výsledky soutěže v roce 2008 se představila s úspěchem nejen v Praze, ale také ve Stockholmu, Moskvě a v Mnichově, přes prázdniny se vrátí zpět do Prahy a poté poputuje ještě do Vídně a Bratislavy.

Česká studentská soutěž má dlouhou historii - vyhlašovalo a organizovalo ji zrušené Design centrum ČR (1991 - 2007). Od roku 1991 do roku 2003 soutěžili studenti společně s profesionály. Se zvyšujícím se počtem přihlášených prací profesionálních designérů a s přibývajícím počtem středních, vyšších a vysokých škol a univerzit, z nichž vycházejí mladí designéři, se v roce 2004 soutěž osamostatnila pod názvem Studentský design. Po zrušení Design centra ČR v roce 2007 by tato ojedinělá soutěž zanikla, proto se jí ujala skupina dobrovolníků pracující pro nadační program Design Cabinet CZ Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a od roku 2008 je vyhlašována pod názvem Národní cena za studentský design.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Pavla Bartáková - nápojový set, NCSD 2008

Do roku 2008 byly práce všech stupňů škol (střední a vyšší školy, vysoké školy, univerzity) hodnoceny společně. Od roku 2009 budou hodnoceny odděleně střední a vyšší školy a vysoké školy a univerzity. Nominované práce postupují do národního kola, kde získají ocenění Dobrý studentský design 2009, Excelentní studentský design 2009 a jedna práce získá Národní cenu za studentský design 2009.

Speciální ceny udělí rektoři a děkani vysokých škol a univerzit, generální ředitel Národního technického muzea a ředitelka Uměleckoprůmyslového musea.


Významným partnerem soutěže jsou Česká centra - generální ředitel udělí vítězi Národní ceny za studentský design 2009 cenu Českých center a výstava, která z letošní soutěže vzejde, bude zařazena do projektu Česká kreativita.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Střední a vyšší školy bude hodnotit porota složená ze středoškolských pedagogů jmenovaná Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory a vysoké školy a univerzity porota vysokoškolských a univerzitních pedagogů jmenovaná rektory a děkany těchto institucí. Závěrečné národní kolo budou posuzovat kurátoři a profesionální designéři vybraní profesionálními spolupořádajícími organizacemi a Design Cabinetem CZ.

Soutěž není podporována žádnou státní nebo jinou institucí, opírá se o práci dobrovolníků a příspěvky firem. Loni na její organizaci přispěly firmy Autodesk, Donlič Interiér, eta, mmcité, Dvořák - svahové sekačky a Tescoma. V letošním roce je situace dramatičtější - zatím přislíbila pomoc jediná firma.
10.06.2009
  • Design Cabinet CZ

    Design Cabinet CZ vznikl v březnu roku 2008 na platformě Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství (Architecture & Building Foundation) a navazuje částečně na služby v roce 2007 zrušeného Design centra ČR. Zabývá se propagací českého designu s důrazem na profesionální kvality, mapováním jeho současného stavu a dalšími aktivitami, které chápe jako službu designérům, podnikatelům, firmám, médiím, studentům, školám i zájemcům z řad veřejnosti.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444