Rodinné domy pro menší stavební parcely

Vyšší ceny pozemků ovlivňují mj. charakter poptávky po projektech rodinných domů. Jak ukazují zkušenosti projekčních společností, řada stavebníků má zájem o domy  s maximálně efektivním řešením zastavěné plochy.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Letošní katalog slovenské společnosti Wranders nabízí 660 projektových řešení. Rodinné domy jsou zde seřazeny podle produktových řad a velikostních kategorií, takže orientace v něm je velmi jednoduchá. Každý si zde může vybrat dům šitý na míru, protože už při vytváření návrhu projektanti zohledňují i požadavky svých klientů. K nejoblíbenějším typům rodinných domů z tohoto katalogu je řada Alfa, z níž nejžádanější jsou domy Alfa 104 a Alfa 105. Podívejme se podrobněji, proč je tomu tak.

Alfa 104 je dům menší velikostní kategorie se 3 obytnými místnostmi. Jeho zastavěná plocha představuje 104,0 m2, z čehož je celková užitná plocha 84,0m2.

Alfa 105 patří rovněž do menší velikostní kategorie, je to dům se 4 obytnými místnostmi. Zastavěná plocha je 103,7 m2, celková užitná plocha 83,2m2.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Jedná se o typické domy vhodné i pro menší stavební parcely, což v současné době vítá většina investorů. Svým exteriérem se tyto domy hodí především do prostředí s nízkou jednopodlažní zástavbou, kam svým příjemným vnějším vzhledem dokonale zapadnou.

Rodinný dům Alfa 104 svým řešením a celkovou obytnou plochou 55,7m2 plně uspokojí nároky čtyřčlenné rodiny. Jeho architektonické řešení patří už několik let k nejoblíbenějším. Spojení obývacího pokoje, jídelny a kuchyně vzniká komfortní prostor, jehož dominantou je krb. Dostatek prostoru umožňuje ideální podmínky pro rodinný život integrovaný na jednom místě. Obývací vekoprostor přímo navazuje na exteriér s pohodlnou terasou.

Dům má další dvě samostatné obytné místnosti, koupelnu a velkou šatnu. Alfa 104 má bezbariérově řešený vstup i interiér, takže umožňuje pohodlné bydlení i osobám  se sníženou pohybovou schopností.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Rodinný dom Alfa 105 s celkovou obytnou plochou 57,0m2 je vhodný pro  4 - 5 člennou rodinu. Podobně jaako u Alfy 104 je zde řešený velký prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně, který přímo navazuje na exteriér s krytou terasou po celé délce domu.

Dům má další tři samostatné obytné místnosti, koupelnu a wc přístupné ze zádveří. Je rovněž navržen jako bezbariérové bydlení.

Pokud jde o výstavbu, rodinné domy Alfa 104 a Alfa 105 jsou technicky jednoduché objekty, jejích realizace je proto časově i finančně nenáročná. Jsou proto vhodné nejen pro realizaci na klíč, ale i jako alternativa svépomocné výstavby. Svým zajímavým architektonickým řešením navíc snižují spotřebu hlavního stavebního materiálu, což se rovněž odráží na výsledné ceně. Přibližné náklady na výstavbu jsou tak asi 2 miliony korun.

Dodací lhůta katalogového projektu je 12 pracovních dnů. Projektová dokumentace katalogového rodinného domu ve standardní dodávce slouží pro stavební řízení a následnou výstavbu, přičemž projekt je kompletní - zahrnuje architektonické řešení, projekt požární ochrany, statiku, zdravotně technické instalace, vytápění i elektroinstalace. Se samotnou výstavbou tak investor může začít prakticky okamžitě.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
ALFA 104

Vstup do domu je přes nevelkou chodbu, která ale nabízí dostatek místa na odkládání. Chodbou se vchází do obytného prosotru s jídelnou a kuchyní. Kuchyňská linka je situovaná v přední části domu, takže při práci v kuchyni mají jeho obyvatelé přehled o tom, kdo přichází.

V pravé části domu jsou umístěny ložnice, které od obývací části, částečně odděluje  šatna a koupelna, obě s přirozeným větráním. Rozměry koupelny jsou dostačující i pro umístění technického vybavení domu jako je kotel, ohřev teplé vody a pračka.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
ALFA 105

Alfa 105 je podobně dispozičně řešen jako ALFA 104. V chodbě je hned nalevo blízko vchodu umístěno WC s umyvadélkem vhodné pro návštevy. V tomto prostoru je také kotel a ohřev teplé vody. Kuchyňa je doplněna malou spížkou. Koupelna má trochu menší rozměry než je tomu u domu Alfa 104, je zde ale dost místa pro umístění dvou umyvedel, takže postačí i pro 4 - 5 člennou rodinu.
21.10.2010 | PR

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • ŠPINAR - software s.r.o.

  Fima ŠPINAR – software s.r.o. je výhradním dodavatelem programu TurboCAD, TurboFLOORPLAN, TurboCADCAM a dalších cca 50 programů pro český a slovenský trh. Společnost dodává také vlastní produkty DAEX, které nabízí na světovém trhu.

 • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

  Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

 • Architektonická kancelář Křivka s.r.o.

  Architektonická kancelář Křivka nabízí kompletní služby v oblasti architektonických a projekčních prací. Kancelář byla založena v roce 1990 Ing. arch. Lubomírem Křivkou.

 • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

  Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.

 • XELLA CZ | YTONG

  Výrobce inovativního a ekologického stavebního materiálu, který v Česku patří mezi zavedené značky. Pod značkou YTONG vyrábí společnost Xella CZ pórobetonové tvárnice (obvodové stěny, příčky, překlady, obezdívky atd.), jež jsou vhodné pro stavbu rodinných domů a bytů, nebo jejich rekonstrukce.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444