Poraďte si s barvou na kov

Kovové materiály podléhají působením povětrnostních vlivů korozi. Proto musíme jejich povrch chránit vhodným odolným nátěrem, který dokáže výrazným způsobem prodloužit životnost, bez ohledu nato, zda jde o zábradlí, plot či okap našeho domu. Dobrým pomocníkem na povrchovou úpravu kovů jsou produkty z řady AKRYL, které vyrábí česká společnost HET.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Pro nátěry kovů platí rozdílné požadavky při použití na předměty v interiéru a exteriéru. Zatímco ve vnitřních prostorách je důraz kladen na dokonalý povrch a vzhled, u předmětů v exteriéru je to především spolehlivá a dlouhodobá ochrana proti rzi. Společnost HET dodává na trh pro tento účel určenou systémovou řadu vodou ředitelných barev: AKRYL Primer, AKRYL Mat, AKRYL Lesk a AKRYL Satin – pololesk.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
AKRYL Primer je základní antikorozní akrylátová barva. Vyrábí se ve dvou odstínech, šedém a červenohnědém. Používá se pro vnitřní i venkovní ochranné nátěry kovových materiálů. Má široké využití, je možné jej použít na železné, ocelové či zoxidované pozinkované plechy, litinové odlitky i na tělesa ústředního topení.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Výborně se s ním natírají okapy, železná vrata, ploty, parapety, kovové zárubně apod. Nátěr je možné použít jak pod akrylátové, tak pod syntetické nátěrové hmoty a každého kutila jistě potěší, že je rychleschnoucí. AKRYL Primer lze aplikovat klasicky štětcem, válečkem nebo i stříkací lakýrnickou pistolí.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Pro finální povrchovou úpravu můžete volit podle libosti matné, lesklé či pololesklé provedení. Vrchní, univerzální, omyvatelné, rychleschnoucí, akrylátové barvy AKRYL Mat, AKRYL Lesk a AKRYL Satin vynikají vysokou odolností a jsou vhodné pro vnitřní a venkovní použití na kov i dřevo. Kromě kovových jsou určeny i k nátěrům dřeva, dřevovláknitých, dřevotřískových a cementotřískových desek, betonu nebo papíru. AKRYL Mat je vyráběn ve 13, AKRYL Lesk pak v 9 základních odstínech. AKRYL Satin je určen pro tónování v systému Multicolor 2001, kde nabízí nepřebernou škálu barevných variant podle individuálního přání zákazníka. Pro dokonalý vzhled a ochranný účinek je vhodné barvy nanášet ve dvou až třech vrstvách. Způsob aplikace je identický jako u AKRYLU Primer.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Rady pro snadnější práci

1. Důležitá je příprava podkladu, kdy je nutné odstranit rez. Na malé plochy postačí ocelový kartáč nebo brusný papír. Velké plochy můžeme manuálně obrousit bruskou nebo vrtačkou za pomoci drátěného kotouče. Použít lze i odrezovač, ale nejúčinnější metodou je otryskání povrchu.

2. Nutné je odstranit i staré oprýskané nátěry, a to jak mechanicky (brusným kotoučem či ocelovým kartáčem), tak i za pomoci odstraňovače starých nátěrů.

3. Následně povrch nezapomeňte důkladně odmastit, zejména před použitím vodou ředitelných barev. Ideální je použití speciálních odmašťovacích prostředků, případně u méně znečištěných podkladů postačí k tomuto účelu horká voda se saponátem. Na závěr nezapomeňte předmět omýt čistou vodou.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
4. První nátěr proveďte základní antikorozní barvou (AKRYL Primer) nejlépe ve dvou vrstvách.

5. Následně postupně nanášejte minimálně dvě vrstvy vrchních barev (AKRYL Mat, Lesk či Satin), přičemž platí, že nátěr aplikujte vždy po zaschnutí vrstvy předcházející.

6. Nové, dosud nezoxidované, pozinkované plechy (např. okapy) je dobré ponechat nějakou dobu bez nátěru.

www.het.cz
29.06.2009

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Optimi, spol. s r.o.

    Firma Optimi spolupracuje s celou řadou řemeslníků a montážních firem. Každý projde školením, aby věděl, jak se systémem správně nakládat, jak ho namontovat a udržovat. Počátky uvedení systému OPTIMI - zasklení lodžií na náš trh se datují od roku 1994, kdy byla práva na výrobu, obchodování, montáž a prodej zakoupena u finské firmy Lemminkainen, která systém na zasklení lodžie vyvinula a je vlastníkem světového patentu pro zasklení balkonů a lodžií.

  • IZOLTECH s.r.o. - technické izolace a zateplení budov

    Prodej, konzultace a realizace v oborech stavebních izolací a zateplení budov (fasádní zateplovací systémy, izolace staveb a rozvodů topení, sanity a klimatizací)

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444