Okna vybírejte pečlivě, bunkr není řešení

Nedalo mi to spát. Chci stavět barák a neplatit příliš za topení. Zjistil jsem ale, že nejvíc tepla uniká dveřmi a okny. Takže dům bez oken? Mě by bydlení v bunkru bavilo, šestiletý syn byl nadšen. Manželka však pohrozila rozvodem. Jsem rodinný typ, a tak jsem zajel do Slavony Slavonice, aby mi s okny poradili.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Nezaměňujte tepelné hodnoty

„Okna jsou skutečně nejslabším článkem obálky budovy. Jsou místem možných tepelných ztrát, ale také významných tepelných zisků. Proto nejen všem pochybovačům vždy radíme: věnujte volbě oken opravdu velkou pozornost,“ říká marketérka Slavony Zora Stupňánková. Parametry oken podle ní ovlivňují:

  • vlastnosti izolačních skel
  • parametry distančního rámečku (okraje skla)
  • parametry okenního rámu
  • poměry ploch skla a celého okna
  • napojení okna do stavby

 

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

„Při výběru oken posuzujeme hodnoty součinitele prostupu tepla celého okna a skla, která by měly být co nejnižší. Musím zdůraznit, že tyto hodnoty se nesmí zaměňovat, protože u skla bývají hodnoty samozřejmě lepší, než u celého okna. Doporučená maximální hodnota součinitele prostupu tepla celého okna je Uw je 1,2 W/m2K, pro pasivní domy maximálně 0,8 W/m2K,“ popisuje Stupňánková.

Neomezený dřevohliník

Dříve běžně používaná eurookna s izolačními dvojskly (Ug=1,1 W/m2K) se podle Zory Stupňánkové pohybují na hranici doporučené hodnoty Uw 1,2 W/m2K. „Významné je, že tato hodnota je hraniční pro poskytnutí dotace Zelená úsporám,“ upozorňuje Stupňánková Vzhledem k zásadnímu významu oken, je podle ní vhodné volit okna v silnějších profilech s izolačními trojskly. Ta jsou také dnes již cenově dostupnější. „V současné době doporučujeme optimální profil okna Slavony Slavonice SOLID COMFORT v síle 92mm s izolačním trojsklem. Pokud klient požaduje téměř neomezenou životnost, Slavona mu nabízí dřevohliníková okna. Vybírat můžeme zase z více typů, od základního až po zateplený profil,“ vysvětluje marketérka Slavony.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Nejen ztráty, také zisky

U oken však podle jejího názoru sledujeme nejen minimalizaci tepelných ztrát, ale také využití tepelných zisků. „Kvalitní osluněná okna mohou mít v topné sezóně i pozitivní tepelnou bilanci – do interiéru pronikne více energie, než jí okny unikne. Proto sledujeme nejen hodnoty Uw a Ug, ale také celkovou energetickou propustnost g. Tomuto požadavku vyhoví okna s izolačními trojskly v Ug alespoň 0,7 a g 0,5 a více,“ pokračuje Zora Stupňánková. Okna s lepšími parametry si vybíráme nejen kvůli možnému získání příjemné státní dotace nebo dodržení doporučené hodnoty ČSN, ale zejména pro svůj budoucí komfort a tepelnou pohodu. „Na těchto oknech se nebude kondenzovat vlhkost, nebude u nich také proudit vzduch vlivem různých povrchových teplot. A v neposlední řadě ušetříme za energie, které nespotřebujeme.“

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Přírodní vzhled, přirozená krása

Dřevěná okna se používají tradičně již stovky let. „Dřevo však má stejně jako každý materiál své výhody i nevýhody, ale ty druhé už v dnešní době dokážeme úspěšně potlačit. Například obavy z pravidelného natírání oken patří minulosti, protože současné elastické a UV záření odolné povrchové úpravy mají vysokou trvanlivost. Na druhé straně zůstávají klady. Dřevo je obnovitelný materiál, při svém vzniku navíc spotřebovává skleníkový plyn oxid uhličitý. Dřevěná okna mají dlouhou životnost a dřevo se vyznačuje velmi dobrou tepelnou izolací. Zde však musím doplnit, že nároky se stále zvyšují, a tak se dnes dřevěné profily navíc doplňují o vrstvu z vysoce tepelně-izolačních materiálů jako je compacfoam nebo purenit,“ popisuje Stupňánková.

A na závěr dodává, že při výběru dřevěného okna hraje roli jeho přírodní vzhled a přirozená krása. Důležité je také ekologické uvědomění stavebníka.
22.06.2011 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444