Nejkrásnější orientální koberce v Čechách a na Moravě

Víte, že nejvýznamnějším orientálním kobercem v Čechách je překrásný ušak s čintámani, který byl utkán v Turecku přibližně v polovině 16. století a krátce nato se dostal do majetku Schwarzenbergů? Poprvé byl tento skvost na veřejnosti vystaven ve Vídni v roce 1891, podruhé v Mnichově v roce 1910. Po téměř stu letech se teď stal výstavním exponátem potřetí - ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou byl zapůjčen na unikátní výstavu nazvanou Nejkrásnější koberce Orientu z českých a moravských sbírek, kterou pořádá Muzeum města Brna na Špilberku.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Ve světě orientálních koberců bylo označení čintámani přiřknuto motivu tří kroužků doprovázených dvěma vlnovkami díky podobnosti tohoto motivu s buddhistickým zobrazením drahokamu nazývaném v sanskrtu čintámani. Skutečný původ tohoto motivu vetkávaného na krémově bílý podklad koberců, které se v tureckém městě Uşaku vyráběly od poloviny 16. do poloviny 17. století, zůstává ale tajemstvím.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Koberec s čintámani je z těch, které můžete na výstavě vidět, patrně nejstarší a nejvzácnější, jedinečnou hodnotu však představuje celý tento nebývale rozsáhlý výstavní soubor. Organizátorům výstavy se podařilo soustředit výběr 75 koberců mimořádné kvality s řadou unikátů, k nimž patří např. modlitební koberec Bellini pocházející rovněž z turecké oblasti, Šírván a Kazak ze Zakavkazska nebo perský Isfahán.

Výstava představuje čtyři základní oblasti umění podle geografického původu: koberce z území dnešního Turecka, koberce zakavkazská, středoasijské, vytvořené většinou v prostředí kočovných kmenů, a konečně tzv. perské koberce pocházející z území dnešního severozápadního Íránu. Vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze, Národním památkovým ústavem a Náprstkovým muzeem. Vystavované kusy byly zapůjčeny ze sbírek státních zámků ve Vranově nad Dyjí, Valticích, Hluboké, Jindřichově Hradci a z bítovského hradu a z pěti sbírek soukromých.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Uměleckou a historickou hodnotu exponátů ocení samozřejmě především znalci, výstava ale přitahuje řady laických návštěvníků, kteří obdivují jak krásu důmyslných vzorů utkaných z vlny, tak jejich atraktivní prezentaci. Přispívá k tomu jedinečný prostor východního křídla hradu Špilberk, kde je výstava instalována, spolu s architektonicky promyšleným způsobem, který vychází ze všech jeho možností. Autor výstavy Ing. arch. Zdeněk Chudárek, který spolupracoval s odbornicí na orientální koberce PhDr. Zdenkou Klímovou, propojil různé způsoby instalace a evokuje jak etnografický původ exponátů tak vznešené prostředí dvorské Evropy, v němž v uplynulých stoletích našly své místo.

 

Nejkrásnější orientální koberce v Čechách a na Moravě můžete na brněnském Špilberku vidět do 20. ledna 2008.

 

bydlinek

Nejstarší koberec na světě

Bydlínek patří rovněž k obdivovatelům krásy orientálních koberců a sní o tom, že by někdy mohl na vlastní oči vidět nejstarší dochovaný koberec na světě. Tento perský koberec má červenou, jasně zelenou a žlutou barvu, jmenuje se Pazyryk a byl utkán v 5. století př.n.l., je tedy starý dvaapůl tisíce let. Nalezen byl v roce 1949 v hrobce náčelníka Skýtů v oblasti Pazyryk v údolí pod pohořím Altaj. V dobrém stavu se dochoval díky tomu, že byl zalit vodou, která zmrzla a koberec tak ochránila před vykradači hrobů i před rozpadnutím. Vzor koberce je tvořen čtyřlistými květy ve středovém poli a dvěma okrajovými pruhy, na kterých je vysoká zvěř a perští jezdci na koních. Dnes je tento unikát uložen v petrohradské Ermitáži.

 

31.10.2007 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • ABB s.r.o. Elektro-Praga

    ABB s.r.o., Elektro-Praga je od roku 1993 součástí koncernu ABB, přední světové firmy v technologiích pro energetiku a automatizaci. Organizační jednotka Elektro-Praga, se sídlem v Jablonci nad Nisou, má v České republice 150letou tradici v oblasti výroby a prodeje spínačů a zásuvek pro domovní i průmyslové použití.

  • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

    Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

  • Ing. Karel Peterka - THERMO PLUS - projektový ateliér

    Projektový ateliér Ing. Karla Peterky nabízí individuální i typové projekty rodinných domů. Dále projekty novostaveb a rekonstrukcí bytových domů včetně půdních vestaveb.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444