Na projektu záleží

Lidí, kteří se v úvahách o pořízení vlastního rodinného domku přiklánějí ke stavbě v nízkoenergetickém nebo dokonce pasivním standardu, přibývá. Tento typ domu a následně i život v něm má svá specifika, na která je třeba myslet už při tvorbě projektu.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Důležitou roli hraje už správná orientace domu vůči světovým stranám na pozemku a tvar domu, který by měl mít co nejkompaktnější obálku. "Chceme-li spotřebovat co nejméně energie, je třeba počítat s řádným zateplením a konstrukci zajistit proti tepelným mostům už ve fázi projektu," uvádí pan Zika z projekční firmy PROZI projekt, která má s projektováním nízkoenergetických staveb letité zkušenosti. "Naše projektová dokumentace obsahuje kompletní projekt, který kromě stavební části tvoří také zdravotní instalace, elektroinstalace, požárně bezpečnostní řešení a vytápění. A způsob vytápění a ohřevu teplé užitkové vody spolu s odvětráváním metodou rekuperace jsou další důležité součásti správného fungování domů s nízkou energetickou spotřebou."
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
PROZI navrhuje cihlové domy, pro ty, kteří dávají přednost tomuto klasickému způsobu výstavby, ale také montované dřevostavby. Má vlastní katalogovou nabídku typových projektů, ta může ale sloužit jen jako inspirace pro zákazníka, který vyžaduje zcela individuální projekt.

Projekční kancelář PROZI udržuje dlouhodobou spolupráci se stálými externími spolupracovníky v oborech vodoinstalace, kanalizace, elektroinstalace i vytápění). Projekty jsou zpracovávány od začátku ve 3D zobrazení, proto je možné od zpracování studie a posléze projektu dům zákazníkovi  lépe představit, včetně zhotovení počítačové animace, která je součástí každého projektu. Vypracováním projektu ale služby PROZI nekončí. Pokud si přejete stavět svůj dům svépomocí, pomohou vám tu zajistit kvalitní stavební dozor a pro stavebníky z Prahy a okolí pomoc zednických a řemeslných firem, požadujete-li naopak realizaci stavby na klíč, pomohou vám zde vybrat vhodnou stavební firmu.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
V kanceláři PROZI projekt vám také poradí, jaké materiály na trhu jsou aktuálně finančně nejvýhodnější, aniž by nižší cena negativně ovlivňovala jejich statické a tepelně izolační vlastnosti, jaký druh paliva a zařízení (kotle, tepelné čerpadla aj.) zvolit pro vytápění na základě výpočtu z aktuálních cen energií na trhu a finančních představ zákazníka o počátečních investicích. Výběr použitých materiálů zde se zákazníkem vždy konzultují, včetně návrhu tepelné izolace v jednotlivých konstrukcích budovy. Zájemcům mohou v kanceláři pomoci i s výběrem vhodného pozemku a pro financování stavby i s výběrem vhodné banky s aktuálně nejvýhodnějšími podmínkami.
bydlinek Víte co je rekuperace?

V posledních letech jde o pojem známý v souvislosti s nuceným odvětráváním nízkoenergetických staveb, obecně jde ale o metodu zpětného získávání energie. Rekuperační odvětrávací zařízení umějí z vydýchaného odpadního vzduchu, který odchází ven z domu, získat teplo, kterým ohřejí čistý vzduch přiváděný zvenčí. Nemusíte se přitom bát, že by se vydýchaný vzduch, kterého se chcete zbavit, s tím novým nějak "promíchal". Ty dva se spolu vůbec nesetkají, každý proudí jinou cestou. Výhodou těchto zařízení je možnost využití filtru, který ve městech málokdy ideální vzduch zvenčí zbaví nečistot a některých alergenů.
23.08.2010 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444