Jurkovičova vila - bydlení milovníka přírody a krásy

Dobová kolorovaná fotograie Jurkovičovy vily byla zveřejněna v knize F. Žákovce Dílo Dušana Jurkoviče - kus dějin československé architektury z roku 1929

Dobová kolorovaná fotograie Jurkovičovy vily byla zveřejněna v knize F. Žákovce Dílo Dušana Jurkoviče - kus dějin československé architektury z roku 1929

Na úpatí Wilsonova (dříve Císařského) lesa, který je dodnes oblíbeným místem procházek Brňanů, na samém konci tehdejší příměstské obce Žabovřesky, blízko řeky Svratky a s otevřeným výhledem na louky za městem - takové umístění zvolil v roce 1905 pro svoji vlastní vilu, dnes nejvýznamnější secesní památku v Brně, architekt Dušan Jurkovič.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Dnešní podoba Jurkovičovy vily. Foto: archiv Moravské galerie

Dům starý 101 let


Své představy o moderním životním stylu, které tato vila naplňovala, pak prezentoval na veřejnosti o rok později, kdy byla dokončena. Než se sem s rodinou na podzim roku 1906 nastěhoval, využil ji zčásti jako vzorový dům, zčásti jako výstavní prostor - uspořádal zde totiž ve spolupráci s Klubem přátel umění výstavu, na které se představil jako architekt a designér, zejména nábytku. Jako vzorkovna nábytku, jehož byl Jurkovič autorem, pak do jisté míry sloužil obývací pokoj v 1. patře po celou dobu, kdy architekt vilu obýval.

Zvenčí stavba zaujme neobvyklým, téměř pohádkovým vzhledem, barevností, členitostí, ale např. také různou výškou jednotlivých částí, hned při vstupu osloví návštěvníka velkorysou vstupní schodišťovou halou. Jurkovič v této vile originálně spojil inspiraci anglickými venkovskými domy, secesní folklorismus a evropskou modernu a vytvořil dílo, které jedinečným způsobem vypovídá o tendencích architektury, umění a uměleckých řemesel své doby.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Původní podoba schodišťové haly. Foto z knihy F. Žákovce

Až do loňského podzimu byla vila v soukromých rukou. Po více než sto letech sem zájemci z řad veřejnosti získali možnost přístupu letos na jaře, kdy byly ukončeny rozsáhlé průzkumy pod vedením architektonické kanceláře TRANSAT ARCHITEKTI. Zásluhou Moravská galerie, která nyní cennou památku spravuje a v několikrát opakovaných dnech otevřených dveří ji veřejnosti zpřístupnila, si mohly tuto neobyčejnou stavbu prohlédnout desítky návštěvníků (počet je úzkostlivě limitován ze statických důvodů).

Jedinečná secesní dřevostavba


Autoři nedávno skončeného výzkumu připomínají ve své zprávě zajímavost vlastního provedení stavby, která zvenčí působí jako zděná. "Celá nadzemní část nad kamennou podezdívkou je přitom provedena jako dřevostavba, oboustranně pokrytá několikacentimetrovou vrstvou korkových desek a omítkou. K této technologii dospěl Jurkovič po zkušenostech ze srubových a hrázděných domů, které stavěl na Pustevnách a v Luhačovicích. Dřevěné prvky na fasádách spolu se střešní krajinou se mu staly výtvarným vyjádřením podstaty domu i vyjádřením výchozí orientace na lidovou architekturu. U Jurkovičovy vlastní vily mají však již značně redukovanou formu a dům je suverénním architektonickým projevem secesního hnutí."

Stavba je také díky šetrnému zacházení předchozích majitelů v dobrém stavu a zachovala si značnou míru autencity. Rekonstrukce umožní obnovit řadu jedinečných prvků. Odkryje především původní, téměř neporušenou, řezbami zdobenou imitaci krovu v hlavní hale, která byla zřejmě ještě před druhou světovou válkou zakryta rovným podhledem. Restaurátorům se nabízí také ojedinělá možnost konzervovat a prezentovat původní povrchové úpravy včetně zachování původní barevnosti. Jde především o dřevěné prvky, které byly původně upraveny lazurováním, způsobem zjemňujícím barvy a trochu pohádkový půvab domu a zdůrazňujícím krásu dřeva.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Dnešní schodiš'tová hala. Foto: archiv Moravské galerie

Co se, žel, obnovit nepodaří, je "Pohádka o drakovi" - v minulosti odstraněná skleněná mozaika v jednom ze štítů domu, k níž nebyly nalezeny žádné fragmenty. Tato výrazná barevná mozaika byla vytvořena sklářskou firmou Škarda a byla podstatným estetickým prvkem domu.


Výstavním prostorem Moravské galerie

 

Záměrem rekonstrukce je s maximální pokorou očistit vilu od nánosů času, zároveň ale přeměnit toto místo v živý kulturní stánek. Moravská galerie zde zamýšlí umístit jednak stálou expozici, která představí architekta Dušana Jurkoviče nejen jako milovníka lidové architektury, ale jako tvůrčí osobnost s mimořádným smyslem pro prolínání vlivů a inspirací, pro hledání vztahů mezi nimi. Prostory v 1. patře vily by měly sloužit pro pořádání sezónních výstav blízkých Jurkovičovu odkazu.

Rekonstrukce bude zahájena na podzim roku 2007, proběhne v několika etapách a s jejím průběhem bude možno se seznámit na webových stránkách Moravské galerie.

 

Dušan Samuel Jurkovič (1868-1947)
Narodil se v Turej Lúke u Myjavy v rodině venkovského notáře. V roce 1889 absolvoval Státní školu řemesel ve Vídni, kterou v té době řídil Camillo Sitte. Léta praxe zahájil ve Vsetíně, z této doby pocházejí jeho slavné stavby na Pustevnách. Od roku 1899 působil jako samostatný architekt v Brně a jeho vlastní vila je nejvýznamnějším dílem, které zde zanechal. V Brně měl také možnost obnovit své kontakty s vídeňskými umělci, které poznal za dob svých studií, což mělo vliv na jeho tvorbu. K zajímavým kapitolám jeho činnosti nepatří jen vlastní autorské stavby jako např. vila v Brně nebo slavné luhačovické lázeňské domy. Věnoval se např. také rekonstrukcím historických objektů a pracoval na adaptacích zámků pro účely moderního bydlení, kde uplatňoval svůj cit pro prolínámí stylů. Po vzniku Československa se přestěhoval do Bratislavy. Ze Štefánikova popudu se stal komisařem pro ochranu uměleckých památek na Slovensku, podílel se na zakládání řady slovenských kulturních institucí, ale inicioval např. také vytvoření zákona na ochranu přírodních zvláštností a dosud neobjevených archeologických památek.

18.07.2007 | Svatava Morávková

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444