Jak zabezpečit svůj domov

Nalezení slabiny ve vašem zabezpečení trvá průměrnému zloději okolo jedné minuty. Opravdu vám nezbývá, než žádná slabá místa nenechat nezabezpečená. Doporučujeme obrátit se na odbornou firmu s dostatkem zkušeností.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Základní prvky mechanického zabezpečení
Základem zabezpečení každého objektu jsou bezpečnostní dveře. Až 90 % vloupání se uskuteční právě dveřmi. Mechanické zabezpečení slouží především k tomu, aby znemožnilo nebo alespoň na co nejdelší dobu ztížilo případnému pachateli možnost vniknutí do objektu.

To, do jaké míry dveře odolávají napadení, je rozděluje podle evropských norem do bezpečnostních tříd od 1 do 6. Nároky 1. a 2. kategorie splňují zesílené běžné dřevěné či sololitové dveře, které nelze tak docela nazývat bezpečnostními. Dveře 5. a 6. kategorie potom slouží zejména speciálním účelům v oblasti bank, armády apod. V běžném životě, v bytech, rodinných domech, firmách a úřadech se nejčastěji setkáváme se dveřmi v bezpečnostní kategorii 3 a 4, které jsou dnes vyžadovány většinou pojišťoven a pro zajištění bezpečí v těchto prostorách jsou nejvhodnější.

Nezbytnou vlastností moderních bezpečnostních dveří je také jejich protipožární odolnost. V praxi jde nejčastější o dveře s odolností EI 30, 45 nebo 60 minut. V bytových domech jsou protipožární vlastnosti vstupních dveří stanoveny přímo zákonem a proto není možné vyměnit stávající dveře za běžné bezpečnostní neprotipožární dveře.

Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy tuhé kovové konstrukce, s celoplošným krytím plechem, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Dveře jsou obvykle zajištěny v deseti až dvaceti bodech a jsou vybaveny kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře jsou rovněž vybaveny speciální ochranou vložky a zámku.


Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejen nejpřísnější technická, ale i estetická kritéria. Tento komplex požadavků beze zbytku naplňují např. dveře firmy NEXT, v jejíž nabídce najdete povrchy z masivního dřeva, dýhy nebo z laminátu. Počet možných kombinací barev, moření, druhů dřeva, dýh, designů atd. dosahuje desetitisíců.

Problematiku zabezpečení domácností i komerčních prostor neopomíjí ani veletrh FOR ARCH, který proběhne ve dnech 18. - 22. 9. 2007 v PVA Letňany. Tady se také, v hale 2 u stánku D1, můžete se sortimentem firmy NEXT podrobně seznámit .

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Kupujete dveře?
Při koupi nových dveří vždy požadujte nejméně 3. bezpečnostní kategorii a minimálně 30 minut požární odolnost (EI 30), atest příslušného certifikačního orgánu o bezpečnostních a protipožárních vlastnostech dveří, odbornou montáž. Nezbytností je i dostupnost nepřetržitý servis. Záruční doba by neměla být nižší než 3 roky

Aby byl váš dům či byt komplexně zabezpečen, je nutné kombinovat mechanické a elektronické bezpečnostní systémy v jeden kompaktní celek. Každopádně je dobré se pro radu obrátit k některé s renomovaných firem, která je schopna připravit projekt a ten taky profesionálně zrealizovat.

Pevné mříže
Jsou jedním z nejklasičtějších druhů zabezpečení. Pokud vám je vyrábí bratranec Karel - svářeč, poraďte se alespoň s odborníky o maximálních vzdálenostech tyčí, o ochraně proti rozřezání a o nejlepším způsobu zabudování do zdi. Při správném provedení jsou velmi účinné a bezpečné.

Nůžkové mříže
Jde o klasické vyzkoušení řešení. Při výběru dbejte na masivnost materiálu a kvalitu zamykacího systému. Nevýhodou tohoto výrobku je nutnost pravidelné údržby, zejména natírání v pohyblivých částech mříže.

Fólie na sklo
Velmi účinné jsou fólie zejména proti prvnímu napadení, zejména v kombinaci s elektronickým zabezpečením. Významným prvkem je i ochrana osob proti pořezání v případě náhodného rozbití skla.

Trezory
Jsou velmi důležitým prvkem pro zabezpečení menších cenností, dokumentů, peněz, dat, zbraní apod. I přes nízké pořizovací náklady nabízejí maximální efekt.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Elektronické zabezpečovací systémy
V současné době je při řešení zabezpečení objektů věnována stále větší pozornost propojení mechanického a elektrického zabezpečovacího systému. Tyto systémy prošly obrovským vývojem jehož výsledkem je maximální spolehlivost a cenová dostupnost. Zabezpečovací ústředny (které jsou řídícím mozkem systémů EZS) i jednotlivé detektory (např. magnetické kontakty, pohybové detektory, detektory tříštění skla aj.) je možné použít ve stejném provedení k zabezpečení bytů, rod. domků i objektů s vyššími nároky na EZS.

Pro běžné nekomerční objekty jsou používány zabezpečovací ústředny, které umožňují několik způsobů ovládání – např. částečné zapnutí přízemních prostor na noc, garáže apod. Standardně by měly být tyto objekty vybaveny magnetickými kontakty (registrují otevření) na vstupních dveřích, na garážových vratech a na ostatních vstupních dveří do objektu (např. francouzská okna). Přízemní prostory by měly být vybaveny pohybovými detektory, případně detektory tříštění skla.

Jako významný doplněk systémů EZS jsou často instalovány požární hlásiče, detektory plynu a další. Nedílnou součástí EZS jsou vnější či vnitřní sirény a komunikační zařízení pro předávání zprávy v případě poplachu na mobilní telefon, nebo na bezpečnostní agenturu.

Pro zabezpečení již hotových interiérů je možné použít bezdrátové systémy. Běžně jsou k dispozici bezdrátové magnety, pohybové detektory a kouřové hlásiče. Někteří výrobci dodávají i detektory tříštění skla, bezdrátové klávesnice a sirény. Samozřejmostí jsou bezdrátové tlačítkové ovladače, které umožňují zabezpečovací systém ovládat a mohou plnit i funkci tísňových tlačítek.

Významný podíl na zabezpečení objektů začínají mít uzavřené kamerové systémy (CCTV), které umožňují zaznamenat a následně přehrát obraz tak jak byl nasnímán bezpečnostními kamerami v době poplachu. Tyto systémy pomalu opouští tradiční záznamové jednotky tzv. time-laps recordéry, které umožňují na standardní videokazetu zaznamenat až několik dní dlouhý obraz z bezpečnostní kamery a začínají využívat digitální záznam ať už do běžného osobního počítače (přes videokartu dodatečně nainstalovanou do PC), nebo na speciální profesionální zařízení, které umožňuje záznam dále zpracovávat. Pak je možné nahraný obraz sledovat v rámci počítačové sítě, přes Internet, nebo pomocí ISDN linky.


Vhodné je také napojení zabezpečeného objektu na pult centralizované ochrany (PCO). PCO je pro rychlou identifikaci místa vyhlášení poplachu (konkrétního detektoru), stavu systému, poruch apod. velkým plus proti systémům, které takto napojeny nejsou. Klienti, kteří nechtějí využít služeb PCO by měli alespoň zvážit možnost instalace telefonního nebo GSM komunikátoru, který zajistí přenos poplachové informace např. na jejich mobilní telefon.

Je potřeba říci, že žádný elektrický zabezpečovací systém nezabrání vniknutí do střeženého objektu. Jeho odborný návrh, včetně montáže a použití spolehlivých komponentů může minimalizovat škody na majetku tím, že rychle a spolehlivě předá informace o napadení objektu dále. Ve spolupráci s mechanickým zabezpečením (bezpečnostní dveře, mříže, bezpečnostní folie na sklo) může identifikovat pokus o vloupání ještě když je pachatel vně objektu a tím umožnit např. bezpečností agentuře, na kterou je objekt napojen, přijet dříve než se nežádoucí návštěvník dostane dovnitř.

Dnes jsou samozřejmou součástí každého výrobku i související služby. Firma NEXT nabízí bezplatné technické konzultace, nonstop servis v celé ČR, certifikovanou montáž, expresní dodávky do 24 hodin, prodloužené záruční lhůty i garantovanou bezúhonnost všech zaměstnanců.

17.09.2007 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444