Jak vybírat vanu

Foto: Laufen

Foto: Laufen

Vana je pro většinu svých uživatelů synonymem odpočinku a relaxace, proto každý chce, aby byla především pohodlná. Existuje ale ještě řada dalších důležitých vlastností, které ovlivňují nejen pohodlné spočinutí v teplé koupeli, ale také např. životnost vany nebo snadnost instalace či údržby. Jak je to tedy s dalším parametry van, které mohou ovlivnit naši volbu?

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: JIKA

Plechové smaltované vany

Dříve byly v každé koupelně, v současné době je vytlačují vany akrylátové. Ale i plechové vany mají stále dost svých zastánců. Lze to přičíst především dlouholetým zkušenostem s tímto materiálem. Někteří na ně prostě nedají dopustit. Traduje se například, že plechová vana je studená a neudrží dlouho teplo. Na to odpůrci argumentují tím, že plech je vodivý a proto teplá voda vanu snadno a rychle zahřeje.

Výhodou při koupi může být nižší cena oproti akrylátovým vanám. To ale neplatí pro luxusní vany např. od firmy Kaldewei, která se na výrobu smaltovaných plechových van přímo specializuje.
 
Nepříjenou potíž u plechových smaltovaných van ale řešíme v případě, kdy dojde k poškození povrchu. Přestože existují přípravky, které nám pomohou odloupnutý kousek zaretušovat, výsledek už nebude nikdy perfektní.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: Laufen

Akrylátové vany

Momentálně jsou určitě nejpoužívanější. Jistě k tomu přispívá i příznivá cena. I když i mezi akrylátovými vanami mohou být rozdíly v kvalitě způsobené především  technologií výroby. Povrchová vrstva tvořená transparentním akrylátem od firmy Lucite, jehož vlastnostmi jsou vysoká povrchová tvrdost, dobrá tvárnost a vysoká odolnost vůči běžně používaným čistícím prostředkům, zaručuje vanám dlouhou životnost. Velmi levné akrylátové vany jsou měkčí, neodolají dobře nárazu a jsou náchylnější na poškození.

Předností akrylátových van je snadná montáž a nízká váha.  Akrylát dobře drží teplotu vody (nebudeme muset pořád připouštět a ušetříme tak za teplou vodu), je příjemný na dotyk a výrobci uvádějí, že snižuje i nebezpečí uklouznutí ve vaně. Velkou výhodou a určitě i jedním z důvodů jejich oblíbenosti je jejich obrovská variabilita jak tvarová tak i rozměrová. Je to dáno snadnou tvarovatelností akrylátu. 

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Foto: Roca

Litinové vany

Litinové vany jsou asi nejméně používané, přesto si rozhodně zaslouží naši pozornost. Jejich obliba totiž pomalu ale přece jen roste. Litinové vany jsou také smaltované, smalt je ale na litinu nanášen speciálním postupem v několika vrstvách, takže je velmi odolný. Výrobci také uvádějí, že pokud u těchto van dojde k povrchovému poškození, nevzniká žádný problém - dostanete se jen na další vrstvu smaltu, takže vada není příliš vidět a především vana „neprorezne“. 

Litinové vany nenabízejí velkou tvarovou rozmanitost. Vyrábějí se v podstatě pouze obdelníkové nebo samostatně stojící vany k postavení do prostoru.  Firma Roca ale například ke svým samostatně stojícím litinovým vanám nabízí hned několik typů nožek. Pokud se rozhodnete pro litinovou vanu, počítejte s tím, že její váha přesahuje 100 kg, takže manipulace s ní je náročnější.

Další rozdělení van podle tvarů a výrobců naleznete na  www.mbkeramika.cz/sprchove-kouty-a-vany/


17.05.2010 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444