Grilování zpestří jídelníček i letní zábavu

Foto: www.vladeko.cz

Foto: www.vladeko.cz

Grilování, které spojujeme hlavně s létem, je stále oblíbenější, protože jde o způsob, jak chutně připravit jídlo a zároveň také  o příjemnou společenskou zábavu. Na grilu připravené dobroty chutnají vyznavačům masitých pokrmů, milovníkům ryb, ale i vegetariánům a dětem, které můžete potěšit např. grilovaným ovocem.

Foto: www.vladeko.cz

Foto: www.vladeko.cz

Správně prováděné grilování na kvalitním grilu patří ke zdravým tepelným úpravám pokrmů z masa a zeleniny. Rizikům, před kterými varují někteří odborníci, lze poměrně jednoduše předejít - jednak pořízením vhodného typu grilu, jednak dodržováním několika důležitých zásad.

K obezřetnosti jsme oprávněně nabádáni proto, že grilování se děje za vysokých teplot, takže porce masa se opékají rychle na povrchu a nemusely by uvnitř být na požadovanou dobu vystaveny teplotám nutným pro zničení případných patogenních bakterií či parazitů. Zaokrouhlený tvar moderních grilů s poklopem a větracími průduchy pro regulaci teploty, přispívá k rovnoměrnějšímu rozdělení tepla, což má pro správnou tepelnou úpravu značný význam. K rovnoměrné teplotě celé grilovací plochy přispívá zásadně i kvalita materiálu roštu. Dražší moderní grily mají zabudované teploměry pro optimální kontrolu teploty.

Ke grilování větších kusů masa, např. celých kuřat slouží metoda nepřímého grilování, kdy je zdroj žáru umístěn po stranách upravovaného pokrmu, pod kterým je odkapávací miska. A pokud připravujete maso i pro menší děti a chcete stoprocentní jistotu, můžete maso tepelně opracovat ještě před grilováním a na grilu mu jen dodat tu správnou chuť a vůni.

U grilování na dřevěném uhlí dbáme na to, aby nedošlo ke kontaminaci grilovaného pokrmu nežádoucími polycyklickými aromatickými uhlovodíky, které vznikají, jestliže potraviny přijdou při vysokých teplotách do styku s přímým plamenem. Kůži a tučné části masa odstaňujte a nenechte tuk odkapávat do ohně. Tomuto riziku se vyhnete, pokud grilujete maso v alobalu. Správně konstruované grily na dřevěné uhlí a plynové grily ale tomuto odkapávání zamezují.

Sada grilovacího náčiní. Foto: www.vladeko.cz

Foto: www.vladeko.cz

Samozřejmostí pro grilování na zahradě či terase je dodržování hygienických pravidel, tak jak jste tomu zvyklí ve své kuchyni. Znamená to gril před použitím řádně umýt, důkladně si mýt ruce po manipulaci s masem, používat jiné nože pro přípravu masa a jiné pro přípravu zeleniny či krájení pečiva, totéž platí pro podnosy, talíře a prkénka. Potraviny, zejména maso, nenechávejte ležet v teple a už vůbec ne na slunci, k úpravě je přinášejte z lednice.

Poslední důležitá zásada pro zdravou úpravu pokrmů je obzvlášť sympatická, protože má zároveň blahodárný vliv na jejich chuť. Je to marinování před vlastní úpravou doporučované odborníky jako prevence před uvolňováním heterocyklických aminů, které  mohou vznikat dlouhou tepelnou úpravou na prudkém ohni.
Přenosný gril na dřevěné uhlí. Foto: www.vladeko.cz

Foto: www.vladeko.cz

Grily značky Weber

Optimálně vybaveny pro zdravé grilování jsou produkty značky Weber. Tento americký výrobce s bezmála šedesátiletou tradicí nabízí široký výběr grilů vyráběných speciálními postupy z kvalitních materiálů a s vybavením, které zaručuje maximální funkčnost. Neposlední výhodou je vysoká kvalita zpracování a spojovacího materiálu, která zajistí snadnou a bezpečnou montáž a dlouholetou životnost grilu.

Svoji nabídku zahradních grilů na dřevo nebo dřevěné uhlí Weber rozšířil o grily  Smokey Fun. Tento typ je odlišný prakticky od všech na našem trhu běžně nabízených grilů. Vyznačuje se masivním provedením, excelentími grilovacími výkony a v neposlední řadě možností topení klasickým dřevem. Možnost manipulace díky robustním kolečkům je velmi snadná, díky síle použitého plechu mají tyto grily výbornou akumulační schopnost. Díky konstrukci je zde fyzicky oddělena spalovací a grilovací komora, takže nemůže docházet k odkapávání tuku a šťávy z grilovaného masa na zdroj tepla.
Plynový gril značky Weber. Foto: www.vladeko.cz

Foto: www.vladeko.cz

Vedle oblíbených grilů na dřevěné uhlí roste v posledních letech i popularita grilů plynových, ke kterým se napojuje propanbutanová bomba. Jejich velkou výhodou je levný provoz, ale také fakt, že se za vás starají o udržení správné teploty. Plynové grily Weber existují ve velkém výběru od nejmenších, které jsou vhodné na zahradu, na výlet, kempování až po velké profesionální plynové grily, samozřejmě s veškerým příslušenstvím. Patentovaný systém zaručuje jednoduchou a bezpečnou obsluhu.

A pro ty, které neláká romantika spojená s použitím dřevěného uhlí ani výhody práce s plynovým grilem, vyrábí značka Weber grily elektrické. Použít je můžete i v uzavřených prostorách jako jsou prosklené balkony, terasy, zimní zahrady a další uzavřené, obtížně větratelné prostory. Velký výkon tohoto grilu zajišťuje správnou chuť připravovaných pokrmů.
bydlinekBydlínkův recept pro pokročilé

Kuře pěti vůní na grilu
Upravujeme nepřímým grilováním na plynu nebo dřevěném uhlí, při střední teplotě.

1 celé kuře cca 1,5 kg, polévková lžíce čínského koření pěti vůní (jedná se o směs badyánu, skořice, fenyklu, fagory neboli sečuánského pepře a hřebíčku), čtvrtka citronu, 50g másla, snítka koriandru, 2 polévkové lžíce sojové omáčky, 2 lžíce sherry nebo brandy

Kuře opláchneme vlažnou vodou, osušíme, a uvnitř potřeme kořením pěti vůni. Vložíme koriandr, nakrájený citron, a kuře převážeme nití, aby drželo tvar. Rozpuštěné máslo, sojovou omáčku a sherry smícháme a velmi pomalu vaříme do zhoustnutí. Kuře důkladně potřeme připravenou marinádou, a grilujeme nepřímo (pouze u grilu Weber Q přímo při nízké teplotě) 75-90 minut, podle velikosti kuřete, Po propečení sundáme kuře z grilu, zabalíme do hliníkové fólie  a necháme cca 15 minut dojít, teprve pak porcujeme a podáváme.
Více informací www.vladeko.cz
19.07.2011 | PR
  • Vladeko spol. s.r.o.

    Vyrábíme zahradní nábytek, zahradní domky, chaty, ale i zastřešené zahradní pergoly, dřevěné masivní a dětská hřiště – veškeré výrobky ze dřeva pro dům i zahradu. Provádíme i montáže všech našich výrobků.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444