CANABA přichází s novým bezkonkurenčním projektem tzv. domu za milion

Foto: Canaba

Foto: Canaba

Akciová společnost CANABA, náš největší dodavatel rodinných domů na klíč, zprostředkovala za bezmála dvě desetiletí svého působení na českém trhu moderní a úsporné bydlení již třem tisícovkám klientů. S novým rokem přichází CANABA se zcela novým projektem, díky kterému se možnost bydlet ve vlastním domě může splnít téměř každému. Na podrobnosti jsme se zeptali toho nejpovolanějšího, ing. Jaroslava Kalendy, generálního ředitele společnosti CANABA.

Pane řediteli, je obecně známo, že vaše domy patří svým podílem ceny a užitné hodnoty k nejlepším na trhu. Našla teď CANABA skutečně řešení plnohodnotného rodinného domu, který by se dal postavit ještě levněji? Nejde jen o reklamní trik?

Jsem rád, že začínáte touto otázkou. Za ta léta se neustále setkáváme s názorem, zejména konkurence, že naše domy nelze postavit tak rychle a za tak nízké ceny, které prezentujeme. Fakt, že to naopak umíme ještě rychleji a mnohdy i levněji, potvrdí řada našich klientů. CANABA totiž své domy nejen staví, ale i vyrábí a díky své technologii může smluvně garantovat nejen termín, ale i cenu, a to na roky dopředu. Takovou záruku nemůže dát žádná klasická stavební společnost.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Rodinný dům Classic. Foto: Canaba

Proč jste ale s projektem tzv. rodinného domu za milion nepřišli již dříve?

Již několik let po sobě se potýkáme s převisem poptávky po našich domech a již před rokem jsem vyslovil obavu, abychom nemuseli naše klienty odmítat. V uplynulém roce jsme naši výrobu dostali na hranici produkčních možností a předali rekordních 397 nových domů a bytů. Se situací, kdy máme objednávkami pokrytu většinu produkce na dva roky dopředu, jsme museli začít něco dělat. Rozhodnutí o investici v řádu stovek milionů korun si samozřejmě vyžádalo svůj čas. Nicméně speciální tým architektů, projektantů a technologů tak už bezmála rok pracuje na novém projektu rozšíření výroby cestou rozsáhlé inovace naší výrobní technologie. Nyní finišujeme a již zanedlouho představíme bezkonkurenční projekt rodinného domu, který poskytne plnohodnotné bydlení čtyřčlenné rodině a jeho cena jen těsně přesáhne hranici jednoho milionu korun, a to v provedení na klíč.

Rodinný dům za tak nízkou cenu bude zcela jistě bestsellerem. Zejména pro rodiny s dětmi bude vítanou alternativou bydlení. Můžete prozradit něco více? Má už nový dům název?

Řekl jsem, že je téměř hotov. Název je tou částí projektu, která vznikne až skutečně jako poslední. Měsíce jsme strávili jen řešením konstrukčního systému, aby se jednalo nejen o pevnou konstrukci, která zajistí bezpečné bydlení pro generace, ale aby se jednalo o konstrukci s garantovaně nejlepší energetickou bilancí ze všech ekologických stavebních technologií. Následně jsme pečlivě řešili dispozice domu, aby každý člen rodiny měl své soukromí a přitom aby místnosti pro společný život byly velmi prostorné. A poslední týdny tráví tým architektů CANABY spoustu času zajímavými návrhy exteriéru, aby dům byl atraktivní a reprezentoval důstojně své majitele. Technici nevynechají žádný detail, znovu a znovu prověřují každé řešení, aby výsledek byl opravdu dokonalý. Osobně mám z výsledku velkou radost, škoda, že podobný projekt neexistoval před dvaceti lety, kdy jsem stavěl svépomocí svůj rodinný dům.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Rodinný dům Ideal. Foto: Canaba

V čem bude nový dům jiný než ostatní z vaší produkce? Může být dům za milion stejně variabilní jako například váš Classic nebo Ideal?

Samozřejmě. Ostatní naše domy jsou přes naši technologii spíše individuálními řešeními, kde si klient může vybrat ze stovek variant exteriéru i interiéru. Nový dům bude v tomto směru pochopitelně méně variabilní. Dosáhnout tak nízké ceny se nám podaří také díky maximální unifikaci prvků a masivní produkcí, kterou předpokládáme v desítkách a následně stovkách ročně. Na druhou stranu bude odměnou pro klienty rychlost výstavby, protože dům bude k nastěhování za pouhé dva měsíce. A to bez ohledu na počasí, v létě stejně jako v zimě. Prakticky celý dům vyrobíme v našich provozech a na pozemku klienta jej jen sestavíme a provedeme dokončovací práce a vybavení interiéru. Podobná technologie je již léta používána v západní Evropě. A aby nedošlo k omylu, nebude se jednat o žádnou napodobeninu nebo nekvalitní dřevostavbu, naopak, stejně jako všechny naše domy to bude solidní masivní dům, jehož základním nosným prvkem budou eko-betonové dílce.  Jsem přesvědčen, že budete příjemně překvapeni.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Rodinný dům Riviera. Foto: Canaba

Vraťme se ještě k produkci vaší společnosti. Je pravdou, že tempo výstavby domů CANABA neklesá? Jak je to možné, když se realizace většiny projektů ostatních velkých developerů buď zastavila nebo přinejmenším zpomalila?

Odpověď je jednoduchá. Základním měřítkem pro většinu stavebníků jsou pořizovací náklady. Díky své cenové politice jsme proto nikdy nemuseli mít obavy z budoucnosti. Jelikož vlastníme celou výrobní základnu, řídíme plně ceny našich vstupů, zároveň spolupracujeme s velkými renomovanými dodavateli, kteří nám vycházejí vstříc a jsou partnery celého našeho nového projektu. Doba nám nahrává víc než kdy jindy, zákazníci hledají garanci, že nepřijdou o své finance a naše projekty jim tuto jistotu zaručují. CANABA je dnes finančně i majetkově silná společnost, pracujeme pouze s vlastními zdroji a nejsme závislí na úvěrech. Veškeré pozemky, na kterých realizujeme naše stavby, stoprocentně vlastníme. Přes miliardové roční obraty jsme si vždy chovali jako dobrý hospodář. Jsme rádi, že ani loni zájem o naše domy a byty nepoklesl, získat hypotéku na naše projekty je dnes paradoxně jednodušší než kdy předtím.

CANABA je na trhu jistým fenoménem a patří na špici ve svém oboru. Můžete nám prozradit, v čem tkví ono tajemství?

Mnoho firem se nás v minulosti i nyní snaží napodobit či získat onen „recept“ na úspěch. K úspěchu ovšem nevede žádná jednoduchá cesta, ale jen poctivá každodenní práce, na jejímž konci je spokojený zákazník. My si všech našich zákazníků velice vážíme a snažíme se udělat všechno pro to, aby byli spokojeni. Věřte, že důvěry, kterou v nás naši klienti vkládají si nesmírně ceníme a rád bych těm, kteří s námi postavili, i kteří se s námi teprve chystají stavět, touto cestou za jejich důvěru poděkoval a zároveň jim popřál vše nejlepší do nového roku.
11.01.2010 | PR

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444