Cestou praxe a života

Představujeme držitele ceny FAIR BYDLENI

Již potřetí udělila letos redakce BYDLENÍ.CZ ceny FAIR BYDLENÍ. Tentokrát jsme se zaměřili na české osobnosti a menší firmy, které svým dílem příspívají k dobrému jménu nábytkářského oboru v ČR a k rozvoji české tradice kultury bydlení. Jedním z oceněných se tak stal Pavel Ságl a jeho společnost RESA.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
RESA patří k těm nevelkým českým výrobcům a prodejcům nábytku, kteří založili své podnikání na vlastním zaujetí pro obor, na kvalitě a korektnosti, na přístupu, za nímž je také vědomí, že se svými produkty vstupují do domovů svých zákazníků, aby jej spoluvytvořili a obohatili.

Čalouněný nábytek si prý Pavel Ságl, spoluzakladatel a jednatel společnosti, vymýšlel a vyráběl už jako dítě. Zatímco prvními pracemi jeho bratra, fotografa Jana Ságla, byly snímky sourozenců, první pohovkou Pavla Ságla prý byla roura od kamen obalená molitanem a zašitá do řeznické plachty. K nábytkářství jako k oboru podnikání se ale nakonec dostal spíš náhodou a jak sám říká, učil se praxí a životem. Ani v Brně, kde zakotvil a strávil většinu svého života, se neocitl nijak cíleně, pokud nepočítáme snahu, být co nejdál z rodičovského dohledu. To byl totiž hlavní motiv výběru střední školy humpoleckého rodáka - stala se jí brněnská textilní průmyslovka.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Před rokem 1989 působil Pavel Ságl v nábytkářském družstvu DYHA, když chtěl ale realizovat své představy o podnikání, rozhodl se raději pro vlastní cestu a tehdy ještě ve spolupráci s hudebníkem Lubošem Rettegym založil novou firmu. Dnes jde o úspěšný, z části rodinný podnik a Pavel Ságl je tu vlastně nestorem - tým je převážně tvořen mladými lidmi. Sedací soupravy ze své produkce dnes RESA nabízí ve vlastních firemních prodejnách v Brně a Praze i prostřednictvím několika autorizovaných prodejců, plánuje také rozšířit internetový prodej. Nedodává ale jen čalouněné soupravy, pohovky, křesla, či křesílka, vybavit si zde můžete prakticky celý obývací interiér nábytkem (i na zakázku vyrobeným) několika dalších firem, s nimiž RESA spolupracuje, vybranými textiliemi a doplňky. Všechno, co zde najdete, se vyznačuje perfektním řemeslným zpracováním a kultivovanou kvalitou, jejíž cena přitom není přemrštěná.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Většina naší produkce vzniká na zakázku. "Konkurovat levnému objemu samozřejmě není v našich silách a ani to vlastně nechceme," říká Pavel Ságl. Jako perspektivní se ukázala cesta individuálního přístupu. "Zákazníci se k nám vracejí, pokud se rozhodnou pro další vybavení ale třeba také k nějakým úpravám stávajícího nábytku, někdy chtějí soupravu doplnit, nebo jen interiér doladit nějakým drobnějším prvkem. Pokud to jde, snažíme se vyjít vstříc, i v případech, kdy jde například o odstranění závady, kterou si zákazník sám způsobil."
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku
Kdybychom pro tohoto energického muže plného zaujetí, který ovšem naznačuje, že jeho životní období výdělečné činnosti by se pomalu mělo chýlit k závěru, hledali nějakou jednoduchou charakteristiku, asi bychom ho nazvali „selfmademanem“.

"Člověk se naučí spoustu věcí, když musí, a je to učení na celý život," vzpomíná na léta budování firmy a jejího výrobního programu Pavel Ságl, z jehož autorské dílny čalouněné sedací soupravy se značkou RESA v drtivé většině pocházejí a jejichž design prozrazuje autorovo zalíbení ve funkcionalismu. Pracuje s novými materiály a špičkovými moderními komponenty, které firma většinou dováží, jeho návrhy nepočítají jen s kvalitními potahovými materiály, ale také s kvalitní kostrou a výplní. Novým výrobkům předcházejí prototypy, které jsou testovány praxí ve firmě, teprve pak nabízeny zákazníkům. Vymýšlení a kreslení návrhů ale Pavla Ságla baví nejvíc a nejvíc ho mrzí, že nápady nestíhá dotahovat a realizovat. Ve výrobním programu se novinky objevují přibližně dvakrát do roka. "Často se při tom necháváme inspirovat zákazníkem," říká a nakonec dodává: "Mým velkým přáním do budoucna je, přenechat starost o firmu jiným a ještě si něco nakreslit. V hlavě mám nápady, na které nezbývá čas, a já bych si jich chtěl pořádně užít..."
14.05.2009 | sm

BYDLENÍ.CZ doporučuje

 • AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

  Objevte širokou nabídku dekorativních skel pro moderní interiér. Společnost AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě - vyrábí funkční skla pro architekturu a skla pro interiér.

 • Výrobce Stylového nábytku ASTO

  Nabízí přes 150 druhů solitérů z masivu buku. Nábytek je vhodný pro vstupní haly, kanceláře, pracovny, jídelny, obývací pokoje, ložnice a další místnosti.

 • ŠPINAR - software s.r.o.

  Fima ŠPINAR – software s.r.o. je výhradním dodavatelem programu TurboCAD, TurboFLOORPLAN, TurboCADCAM a dalších cca 50 programů pro český a slovenský trh. Společnost dodává také vlastní produkty DAEX, které nabízí na světovém trhu.

 • SEDAČKY A POSTELE s.r.o.

  Firma se zabývá expresní výrobou sedacích souprav na míru vašeho bytu, nebo prodej hotových z vlastní modelové řady. Zhotoví vám rozměry na přání včetně atypů. Výběr se vyznačuje širokou škálou potahových materiálů. Zařizování interiérů firem. Dodávky po celé ČR za jednotnou cenu.


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444