Beton - stavební materiál mnoha tváří

Budova berlínského hotelu Steigenberger. Foto CEMEX

Budova berlínského hotelu Steigenberger. Foto CEMEX

Beton, materiál který kdysi vedl k revoluci v architektuře a prošel obdobím vzestupu, zavrhování i znovuobjevení, má v současném stavebnictví a moderní architektuře širokou škálu využití a bezesporu nezastupitelnou pozici.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Most Kiss Bridge ve Španělsku. Foto: CEMEX

Tato směs cementu, vody, kameniva a případně dalších přísad a příměsí má řadu výhod - beton je pevný, odolný a dobře se zpracovává, takže umožňuje  realizovat tvarové bohatství konstrukcí. O jeho oblibě a možnostech svědčí také množství významných a oceňovaných staveb, jejichž tvůrci využili betonu k realizacím, které často překvapí svou odvážností, elegancí a lehkostí. Nové poznatky a technologie umožňují stále širší využití tohoto unikátního stavebního materiálu.

O technických a zároveň estetických přínosech použití betonu svědčí mj. například most Kiss Bridge,  který byl před dvěma lety postaven ve městě Pilar de la Horadada ve španělské Valencii podle návrhu španělského architekta Joaquína Alvarada Bañona. Návrh mostu, jehož úkolem bylo spojit dvě části města oddělené vodním příkopem, je inspirován uměním origami. Proto byl pro jeho realizaci použit bílý beton, který svým vzhledem evokuje barvu a texturu papíru. Dodavatelem tohoto materiálu pro stavbu mostu byl CEMEX, přední světový výrobce betonu a kameniva. Společnost CEMEX v Německu dodala zase například více než 10.000 m3 speciálních transportních betonů pro náročné stavební práce při výstavbě sedmipodlažního luxusního Hotelu Steigenberger v centru Berlína.
Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

PET centrum v Řeži u Prahy

Skupina CEMEX jako výrobce betonu, betonových směsí, litých podlah, anhydritových potěrů, samozhutnitelných, vymývaných betonů a jiných stavebních směsí nabízí prostřednictvím svých výrobků zákazníkům mnoho výhod, například v podobě snadnějšího a přesnějšího provádění, zrychlení stavebních prací, zlepšení konečných vlastností konstrukcí nebo i snížení nákladů na stavbu. Společnost CEMEX v České republice například dodala těžký beton pro stavbu Centra pozitronové emisní tomografie v Řeži. Tento speciální těžký beton firma vyrobila podle vlastní receptury z českých domácích surovin, čímž snížila stavební náklady.

Kliknutím zobrazíte plnou velikost obrázku

Betonárna CEMEX

V České republice CEMEX provozuje na 60 betonáren. V nich se připravuje řada standardních betonových směsí, které jsou osvědčeným řešením pro většinu stavebních projektů. CEMEX tu uplatňuje své dlouholeté zkušenosti, včetně mezinárodního systému sdílení znalostí v oblasti technologie betonu. Firma svým zákazníkům může nabídnout jak technologické poradenství, tak připravit směs na míru specifickým stavebním projektům.

Technologové a experti ve skupině CEMEX navíc neustále vyvíjejí inovativní řešení a speciální chemické přísady, které zlepšují či upravují technické i estetické vlastnosti betonových směsí. Efektivním snížením obsahu záměsové vody potřebné pro zpracovatelnost je dosaženo větší pevnosti a odolnosti konstrukcí. Speciální metoda ztekucení betonu bez zvýšení podílu vody pomáhá k dosažení nadstandardní rovinatosti plošných konstrukcí, dokonale hutnosti stěnových konstrukcí bez nebezpečí defektů. Samozřejmostí je dnes úprava rychlosti tuhnutí betonu, což výrazně usnadňuje použití betonových směsí v letních nebo zimních měsících.
11.03.2014 | PR - redakce BYDLENÍ.CZ

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444