Vstup do EU zvýší poptávku po stavebních pracích

„České stavebnictví a celá naše ekonomika stojí před krokem souměřitelným se znárodněním, privatizací nebo liberalizací,“ říká prezident SPS Milan Veverka. V pokračování tohoto článku naleznete zkrácený projev prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Milana Veverky na Evropském stavebním fóru Brno 2003 na téma „EU – riziko nebo šance pro české stavebnictví?“

Výchozí stav
Jestliže celá česká ekonomika dnes dosahuje přibližně 60 % průměru HDP v zemích EU, samotné stavebnictví je na tom lépe a pohybuje se na 70 až 75 % produktivity EU. Současně je na přibližně 40 – 50 % mzdové a cenové úrovně. Tento prostor mezi cenami a výkonem je naší výhodou, s níž vstupujeme na evropský trh. V podobné situaci jako my jsou pouze zemědělci
Negativní a pozitivní vlivy na stavební produkci
Naše prognózy vývoje po vstupu do EU vycházejí z několika předpokladů. HDP v ČR poroste rychleji než v EU jako celku. Počítáme s výhodou kvalifikované pracovní síly, protože podíl středoškolsky vzdělaných osob je u nás ve srovnání s průměrem EU o 20 % vyšší. Na druhé straně máme nedostatek kapitálového vybavení, protože naše firmy dosahují pouze 60 - 70 % úrovně kapitálových investic v zemích EU, ale mezi kandidátskými zeměmi jsme na 1. místě. Výhodou je nízká cenová hladina: Česká republika je nejvyspělejší z kandidátských zemí v regionu, ale má nižší ceny než její sousedé, což bude třeba si udržet co nejdéle. Dalším pozitivem je, že máme vyšší domácí úspory než je průměr v zemích EU. Ovšem slabinu představuje oblast bezpečnosti práce, kam bude třeba v nejbližších letech směrovat přibližně 20 % investic a tedy 1 – 2 % provozních nákladů ročně. Jiným problémem je legislativa. Jestliže ČR za sedm let přijala zhruba 1 100 norem, do následujících dvou let jich zbývá ještě více než 1000. To představuje přibližně 30 000 stran textu, který je třeba přeložit, posoudit a aplikovat na české podmínky. Hrozí reálné nebezpečí, že to nestihneme.
Šance po vstupu do EU
Prognóza SPS na 10 let po vstupu do EU předpokládá, že ČR nebude žádným druhořadým partnerem. Životní úroveň, o níž rozhoduje kvalita inženýrské a civilizační infrastruktury, poroste minimálně na průměr zemí EU. Dosažení této úrovně si vyžádá rozsáhlé investice, které odhadujeme na 800 – 900 miliard korun ve sféře dopravy, 950 miliard v oblasti bydlení (z toho 350 miliard připadá na opravy; abychom toho dosáhli, bude třeba zahajovat ročně výstavbu přibližně 50 000 nových bytů a stejného počtu rekonstrukcí), 500 miliard na veřejné investice a dalších 700 – 800 miliard v podnikatelském sektoru. Celková investiční poptávka by tak za 10 let měla přesáhnout 3 biliony korun. To znamená, že se ze současných 270 miliard ročních investic potřebujeme dostat na 370 miliard. Naplnění této prognózy není otázkou schopností našeho odvětví, ale závisí na zajištění finančních zdrojů. Vstup do EU přinese šanci na roční růsty ve výši 3 – 7 % ve stálých cenách, ale musíme se vypořádat s rizikem konkurence stavebních firem z dalších zemí, především Slovenska, Polska a Maďarska. Je větší tato šance na bezpečnou poptávku nebo riziko konkurenceschopných firem? Jsem přesvědčen, že máme dostatek sil přeměnit šanci ve skutečný objem zakázek, ale výsledek bude záviset také na kvalitě naší přípravy. Prognóza SPS na 10 let po vstupu do EU předpokládá, že ČR nebude žádným druhořadým partnerem. Životní úroveň, o níž rozhoduje kvalita inženýrské a civilizační infrastruktury, poroste minimálně na průměr zemí EU. Dosažení této úrovně si vyžádá rozsáhlé investice, které odhadujeme na 800 – 900 miliard korun ve sféře dopravy, 950 miliard v oblasti bydlení (z toho 350 miliard připadá na opravy; abychom toho dosáhli, bude třeba zahajovat ročně výstavbu přibližně 50 000 nových bytů a stejného počtu rekonstrukcí), 500 miliard na veřejné investice a dalších 700 – 800 miliard v podnikatelském sektoru. Celková investiční poptávka by tak za 10 let měla přesáhnout 3 biliony korun. To znamená, že se ze současných 270 miliard ročních investic potřebujeme dostat na 370 miliard. Naplnění této prognózy není otázkou schopností našeho odvětví, ale závisí na zajištění finančních zdrojů. Vstup do EU přinese šanci na roční růsty ve výši 3 – 7 % ve stálých cenách, ale musíme se vypořádat s rizikem konkurence stavebních firem z dalších zemí, především Slovenska, Polska a Maďarska. Je větší tato šance na bezpečnou poptávku nebo riziko konkurenceschopných firem? Jsem přesvědčen, že máme dostatek sil přeměnit šanci ve skutečný objem zakázek, ale výsledek bude záviset také na kvalitě naší přípravy.
15.04.2003 | kiš

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444