Okapy jsou v zimě vystaveny velké zátěži

Jak je chránit?

Chceme-li zabránit tomu aby sjíždějící sníh poškodil podokapní žlaby, musíme všechna opatření provést dříve, než se sníh na střeše objeví. Nejlépe je však myslet na ochranu před sněhem a ledem již v průběhu realizace stavby.

Uvědomme si, že pokud se na deseti metrech zmrzlého okapového žlabu vytvoří rampouchy o délce 50 cm, představuje to téměř půl tuny zmrzlé vody!  Takovou zátěž nemusí každý okap vydržet.

Pokud nechceme, aby sníh ze střechy sjížděl, ať už kvůli bezpečnému pohybu osob, nebo z důvodu poničení podokapních žlabu, je nutné střechu zabezpečit pomocí sněhových zábran. Nejčastěji se používají sněhové zábrany trubkové, které se dle sněhové oblasti, sklonu střechy a délky krovu rozmístí v jedné a více řadách po obvodu střechy.

Okapový systém není primárně stavěný na to, aby odolával náporu sněhu a pokud se chceme obejít bez sněhových zábran a nechat sjíždějícímu sněhu volný průběh, je nutné ochránit okapy jinými způsoby. Zde je však nutné si uvědomit, že tato alternativní řešení nám nemohou nabídnout takovou ochranu, jako je tomu v případě sněhových zábran.

Čtyři účinná řešení ochrany okapů před sněhem a ledem

Jako jednu z alternativ, lze použít systém zpevňujících úchytů žlabů STAG, které celý okap zpevní. Pro ještě lepší zpevnění podokapního žlabu doporučuji používat zpevňující úchyt žlabu STAG v kombinaci se zdvojenými háky.

Dalším řešením je zapuštění okapového systému pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu, což lze provést pouze v některých případech. I toto řešení doporučuji zkombinovat se zdvojenými háky pro větší pevnost žlabu. (U tohoto řešení je třeba si uvědomit, že podokapní žlab bude více vzdálený od okapové hrany střechy a ne každému bude toto vyhovovat po estetické stránce.)

Jednou z dalších možností, obvyklé zvláště v horských oblastech, je na zimní období demontovat okapový systém. Pokud byste se rozhodli pro tento způsob řešení, je pro vás ideální okapový systém Lindab Rainline, neboť ho lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i demontovat.

Přestože se nabízí několik způsobů řešení ochrany podokapního žlabu, v horských oblastech doporučuji držet se použití kvalitních sněhových zábran například z řady Lindab PROTECT nebo SAFETY.
Jak zabránit zamrznutí okapů?

Mezi problémy, které se mohou v zimních měsících vyskytnout a které souvisí s okapovým systémem, patří také zamrznutí vody u okapové hrany a v okapovém systému.

Tvoření ledových valů u okapové hrany a v podokapním žlabu je ve většině případů spojeno s nedostatečně zatepleným podkrovím.  Teplo, které proniká přes nedostatečnou izolaci střešního pláště, způsobuje odtávání sněhu i v případě, kdy je venkovní teplota pod bodem mrazu. Odtávající voda pak doteče až na „studenou“ okapovou hranu, která již není prohřívaná unikajícím teplem z podkrovních místností, a začne zamrzat.

V těchto místech se tvoří ledový val, který může dosáhnout nečekaných rozměrů a způsobit poškození nejen okapového systému, ale i fasády, či oken. Dít se to může také v případě, kdy máme střešní plášť dobře izolovaný, ale částečně se nachází na ve stínu a částečně je plocha ohřívána od dopadajících slunečních paprsků. V takovýchto případech, kdy již nelze zasáhnou do skladby střešního pláště, nebo kdy zamrzání vody ovlivňují extrémní povětrnostní podmínky je nutná instalace protizámrazových systémů. Firma Lindab, doporučuje kvalitní a prověřený systém Stiebel Eltron se značkou AEG Haustechnik.

NO FROST automatický systém pro střechy a okapy od AEG Haustechnik nabízí úsporné řešení pro temperovaní okapů a šikmých střech. Bez přehánění můžeme mluvit o malé meteorologické stanici. Systém se skládá z hlásiče mrazu a ledu a propojeného teplotního a vlhkostního all in one snímače, který včas, tzn. těsně před bodem mrazu (+2 stupně C.), sepne a zamezí tvorbě ledu. S nižší venkovní teplotou automaticky proporcionálně mění topný výkon, díky včasnému spínáni topného kabelu dochází k výrazným úsporám energie, neboť temperovaní je spuštěno skutečně až tehdy, když je to potřeba.

Více na: www.lindabstrechy.cz

A na závěr trik ze severských zemí:

Například ve Švédsku se ve většině případů osazují svodové roury falcem směrem od fasády!? Zdá se vám to nevzhledné? Možná ano, ale určitě to splní svůj účel v případě, kdy svodová roura praskne vlivem rozpínajícího se ledu a to většinou v místě kde je spojená (tzv. falc). Proto je vhodné osadit svodové roury falcem směrem od fasády tak, aby při následném tání sněhu, nedocházelo k zatékání na fasádu v místě porušeného svodu. Doporučuji toto osazení především v horských oblastech, je to drobnost, která nic nestojí a v případě porušení svodu zamezí napáchání škod.

BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444