Jak zkontrolovat střechu před zimou

V zimě dostávají domy, a zvláště střechy, často pořádně zabrat. Jak připravíte na zimní měsíce svou střechu, aby přestála období mrazů, sněhu a silných vichrů bez úhony?

Pokud vaše střecha odolala letním bouřkám a krupobití, čeká ji ještě nejnáročnější část roku – podzimní deště a následná zima. Připravit svůj rodinný dům, chatu či chalupu na zimní období patří ke každoročním starostem zodpovědných majitelů nemovitostí. Co pro svou střechu můžete udělat ještě dříve, než uhodí mrazy a napadá první sníh?

Vizuální prohlídka je základ

Prohlédnout si střechu důkladně ze všech stran, to by měl být první krok k zimní přípravě. Pozor by si měli dát zejména majitelé valbových střech, a to hlavně na úžlabí a nároží. V úžlabí mohou být vypadnuté řezané části tašek či těsnění, u starších objektů se lze setkat s vypadnutou maltou. „U nároží starších střech, které byly pokládány do malty, je vhodné zkontrolovat, zda nechybí hřebenáč,“ říká Roman Grebeníček, expert v oblasti střech a dodává: „Novým střechám pokládaným takzvaně na sucho tato rizika nehrozí.“   

Pozor na žlaby a svody okapů

Příprava střechy na zimu by měla zahrnovat také kontrolu okapů. Rizikové jsou prorezlé části žlabů, kde zejména spoje mohou být děravé. Při dešti kontrolujeme těsnost svodů, zda neteče voda po fasádě. Ujistíme se též, že je zajištěn bezproblémový odvod vody od objektu.

Plechové střechy jsou rizikovější. Při dotahování šroubů hrozí deformace

Majitelé nekvalitních plechových střech sice čelí zvýšenému riziku poškození, ba dokonce úplné devastaci krytiny po celý rok a zejména v období letních bouřek, ale zima může znamenat ohrožení i pro uživatele kvalitnějších a odolnějších plechových krytin. „Pokud se majitel nemovitosti rozhodne pro důkladnou revizi šroubů a jejich případné dotažení a vydá se na pochůzku po své plechové střeše, riskuje deformaci krytiny. Přitom platí, že dotahování šroubů minimálně jednou ročně bývá často podmínkou v rámci záruky plechové krytiny,“ vysvětluje Roman Grebeníček. Naproti tomu střechy z betonových nebo pálených tašek, přestože jsou v případě potřeby pochozí, nepotřebují žádné dotahování. Tím je u skládané krytiny eliminováno také jinak vždy přítomné riziko zřícení ze střechy.
 
Více užitečných informací naleznete na odborném portálu www.vseostrese.cz
14.09.2015 | redakce Bydlení.cz

BYDLENÍ.CZ doporučuje

  • Wienerberger

    Skupina  Wienerberger je součástí nadnárodního koncernu Wienerberger Ziegelindustrie AG, který představuje největšího světového výrobce cihel a současně lídra v produkci pálené střešní krytiny v Evropě . Skupina působí ve více než 26 zemích světa. V roce 2019 společnost Wienerberger oslavila 200 let výročí od svého založení.

  • ROCKWOOL, a.s.

    ROCKWOOL, a.s. patří do Skupiny ROCKWOOL – předního světového výrobce kamenné minerální vlny – dodavatele výrobků a systémových řešení, které vedou k zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů. Kamenná vlna je přírodním materiálem, je recyklovatelná a šetrná k přírodě


BYDLENI.CZ Internetový magazín o bydlení a životním stylu. Byty a reality. Katalog firem, produktů a služeb.

REDAKCE BYDLENI.CZ: Kotlářská 5, 602 00 Brno; tel.: 532 154 444; info@bydleni.cz
Provozovatel serveru: ABSTRACT s.r.o.; Kotlářská 5, 602 00 Brno; info@abstract.cz; Tel.: 532 154 444